صفحه اصلی | anis | گزارش | عالمی بلخی: افغانها سومین گروه بزرگ پناهجو در اروپا اند

عالمی بلخی: افغانها سومین گروه بزرگ پناهجو در اروپا اند

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
عالمی بلخی: افغانها سومین گروه بزرگ پناهجو در اروپا اند

در طی چهار سال اخیر با روند سیل آسای مهاجرت تعدادی از هموطنان ما به دلیل تهدیدات امنیتی فقر اقتصادی و بیکاری راه پر خطر مهاجرت را در پیش گرفتند که بعضاً در آبهای دریا ها غرق شده و یا طعمه جانوران درنده گردیدند، اما آنانیکه موفق شدند خویش را به کشور مورد نظر برسانند. تا حال دوسیه های پناهندگی شان قبول نگردیده و در بلا تکلیفی تمام به سر می برند.

اینکه وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان در حمایت از حقوق پناهجویان افغان چه اقدامات را عملی ساخته است، سید حسین عالمی بلخی وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان در صحبت های اختتامیه ورکشاپ یک روزه آگاهی دهی مفاهیم کلیدی مهاجرت و توضیح کنوانسیون 1351 و میثاق 1967 و اعلامیه حقوق بشر که از سوی آن وزارت به همکاری UNHCR در مرکز رسانه های حکومت برگزار شده بود گفت: افغانستان دومین کشوریست که بزرگترین رقم پناهجویان اطفال در اروپا را تشکیل می دهد و همچنان سومین گروه بعد از عراق و سوریه در اروپا به عنوان پناهجو اند.

برای رفع مشکلات آن پناهجویان و پناهندگان افغان که در کشور های ایران و پاکستان به سر می برند و با مشکلات زیادی رو به رو اند. وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان مذاکرات با مقامات جمهوری اسلامی پاکستان و ایران داشته در نهایت آنچه که ما می خواستیم، مهاجرین که در این دو کشور از گذشته دارای کارت اقامت هستند باید کارت های شان تمدید و کسانی که قانونمند نیستند قانونمند گردند با جمهوری اسلامی پاکستان مذاکرات نهایی شده برای آنعده پناهجویان که شناخت کارت نداشته یا فاقد مدرک بودند راجستریشن از ماه جولای آغاز شده و تا کنون بیش از دوصد هزار پناهجو کارت اقامت دریافت نموده و پروسه ادامه دارد تا مصونیت اقامت حاصل نمایند با مقامات مربوط کشور ایران نیز مذاکرات ما جریان دارد.

هیئتی تحت ریاست معین امور پناهندگان به آن کشور اعزام گردید و در عرصه های مختلف امور مهاجرین با جانب ایران صحت کردند. توافق ابتدایی صورت گرفت تا آنعده افغان های که فاقد مدرک اند راجستریشن شوند، البته بعد از امضای موافقتنامه همه جانبه در فروعات آن موافقتنامه قانونمند شدن اقامت افراد فاقد مدرک عملی خواهد شد، موضوع دوم امضای تفاهمنامه قانونمند شدن کارگران افغان مقیم ایران است البته، اولویت قراردادن افرادی که از قبل مقیم در ایران بودند.امیدواریم سایر کمیته ها نیز کارهای شانرا خوب پیش ببرند تا با امضای موافقتنامه جدید، همانند سال های قبل کارت های مهاجرین مجدداً تمدید گردد.

همچنان قرار است در آخر ماه نوامبر اجلاس چهارجانبه با اشتراک اداره UNHCR مقامات ایران، پاکستان در ترکیه دایر گردد که در رابطه به مسایل مهاجرین، عودت، اقامت، رفع مشکلات و فراهم نمودن تسهیلات به مهاجرین مقیم ایران و پاکستان صحبت صورت خواهد گرفت.

وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان در رابطه به آمار موجود پناهجویان افغان در اروپا و سایر کشورها گفت:

حدود 500 هزار پناهجو در خواست اقامت به اروپا داده اند.

امسال حدود 30هزار پناهجو جدیداً به کشورهای اروپایی تقاضای پناهندگی داده اند. برای جلوگیری از مهاجرت های غیر قانونی کمپاین های تبلیغاتی را راه اندازی نمودیم که چند روز قبل یک نمایشگاه عکس از سختی ها و دشواری های مهاجرت های غیر قانونی را در پوهنتون کابل برگزار کردیم از طریق رسانه ها نیز تبلیغات صورت گرفته است. در کل اقدام عملی مربوط به کمیسیون مبارزه با قاچاق انسان و مهاجران که در رأس آن وزارت های عدلیه، امور داخله، کار و امور اجتماعی، امور مهاجرین و... قرار دارند می شود کاری که انجام شده تصویب قانون مبارزه با قاچاق انسان به خصوص مهاجران است که کارجدی روی تطبیق آن جریان دارد.

وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان در رابطه به قانونمند شدن حضور کارگران افغان در کشورهای عربی گفت: در بعضی کشورهای عربی جهت تمدید اقامت کارگران و سرمایه گذاران افغان کار صورت گرفته و با توزیع پاسپورت های افغانستانی ویزای اقامت شان درج و مصونیت شان تأمین گردیده است صحبت ها و مذاکرات با تعداد دیگر کشورهای عربی برای اعزام کارگران افغان جریان دارد.

بلخی در رابطه به مذاکرات با مسئولان کشورهای اروپایی در مورد اخراج اجباری افغانها از کشورهای شان گفت:

ما با اتحادیه اروپا در سال 2015 که مقارن با بحران مهاجرت در اروپا بود مذاکرات را آغاز کردیم در آن زمان مسئولان اروپایی اعلام کردند که حدود یکصد هزار پناهجوی افغان اخراج خواهند شد که 80 هزار تن از جرمنی خواهد بود. در نتیجه جلسات متعدد در داخل و بیرون کشور و در سطوح مقامات عالیرتبة کشور و پارلمان در نهایت توانستیم بحران را مدیریت کنیم، در سال 2016 به جای 80 هزار پناهنجو صرف 80 تن یعنی از هر هزار تن یک تن پناهجواز جرمنی اخراج شد و در مجموع از سایر کشورهای اروپایی در 2016 به تعداد 580 تن اخراج شده داشتیم که کاهش چشمگیر در اخراج مهاجرین است. فعلاً مطابق همان تفاهمنامه ها کار جریان دارد میزان اخراج سال جاری نهایتاً کمتر است. بر اساس نشر گزارش توسط کشور آلمان در رابطه به آمار تلفات پناهجویان، بیش از 30 هزار پناهجو در راه سفر جان خود را از دست دادند طبعاً وزارت امور مهاجرین افغانستان نگران این مسأله بوده و است. ولی یک نکته راخاطر نشان می سازم اینکه آمار نشر شده مربوط سال 2015 است 30 هزار تن که در جریان سفر تلف شدند یک آمار تقریبی از همه یی کشورهااست و فقط 15 درصد این آمار مربوط به افغانها می شود. زیرا مهاجرت های غیر قانونی چنین خطرهایی را در پی داشته و دارد. وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان از رسانه ها درخواست نمود تا در آگاهی دهی مردم از خطرات سفرهای غیر قانونی توسط قاچاق بران کمک کرده و نقش شانرا در تنویر اذهان عامه ادا سازند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha