صفحه اصلی | anis | گزارش | افزایش سه برابر تعرفة گمرکی پاکستان بالای محصولات افغانستان

افزایش سه برابر تعرفة گمرکی پاکستان بالای محصولات افغانستان

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
افزایش سه برابر تعرفة گمرکی پاکستان بالای محصولات افغانستان

اتاق تجارت و صنایع افغانستان طی کنفرانس مطبوعاتی در اعتراض به افزایش سه برابر تعرفه گمرکی پاکستان بالای محصولات افغانی طی سال جاری گفت که این افزایش تعرفه به سود تجارت در کشور نمی باشد. در این کنفرانس که هیئت رهبری اتاق تجارت، تعداد کثیری از تاجران، صنعتکاران وسایر اعضای سکتور خصوصی کشور و رسانه های ملی و بین المللی حضور داشتند.

خانجان الکوزی معاون اول اتاق تجارت و صنایع افغانستان گفت: از تاریخ 25 میزان سالجاری به اینسو حکومت پاکستان از جمله 741 قلم جنس بالای 120 قلم از محصولات صادراتی افغانستان که شامل زغال سنگ، میوه خشک و تازه سبزیجات، نباتات طبی، سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی می باشد، سه برابر تعرفه های گمرکی را افزایش داده است.

این کار سبب کاهش صادرات افغانستان و متضرر شدن تجار افغان و مردم ما گردیده است. به طول مثال بالای فی تن انگور از 8000 به 28000 کلدار و انار و سیب از 8000 به 21000 کلدار افزوده است. افزایش تعرفوی در حالی صورت میگیرد که هم اکنون فصل میوه تازه بوده و اکثراً تاجران افغان محصولات باغ های میوه تازه را قبلاً خریداری نموده اند و افزایش تعرفه میتواند ضربه زیادی را متوجه آنان سازد.

آقای الکوزی افزود: قابل ذکر است که حجم تجارت ما با پاکستان در سال 2010 به 3 میلیارد دالر میرسید که فعلاً به حدود یک میلیارد دالر کاهش یافته است.

باید از سوی حکومت و سکتور خصوصی کشور تلاش صورت گیرد تا با رعایت قوانین تجارت جهانی و حفظ مناسبات همجواری در روابط تجارتی و ترانزیتی میان دو کشور تغییرات مثبتی رونما گردد.

زیرا در کشور افغانستان و پاکستان عضویت سازمان جهانی تجارت سازمان کشور های سارک سازمان اقتصادی ایکو را دارا بوده و قرار داد  SAFTA را نیز امضا نموده اند و کشور پاکستان به اساس اصول مقررات و پروتو کول های همین سازمان ها و مشخصاً سازمان جهانی تجارت حق ندارند که تعرفه های گمرکی را بیشتر از 20 فیصد بالا ببرد.

گسترش روابط خوب تجارتی و ترانزیتی میان افغانستان و پاکستان میتواند زمینه رشد اقتصادی در سطح منطقه را فراهم سازد. به همین منظور اتاق تجارت و صنایع افغانستان از مقامات رهبری دولت افغانستان و پاکستان می خواهد که هرچه زودتر این مشکل جدی را حل نموده و برای بهبود روابط تجارتی و ترانزیتی میان دو کشور فضای اعتماد را به میان آورند.

الکوزی با انتقاد از اقدام باالمثل حکومت در حل مشکلات موجود تجاران افغان گفت: به اساس معلومات اتاق تجارت و صنایع افغانستان این عمل پاکستان عکس العمل در مقابل آن اقدام حکومت افغانستان می باشد که بنابه معلومات غیر دقیق و جانبدارانه بعضی حلقات در داخل نظام و بدون مشورت با سکتور خصوصی افغانستان دست به افزایش تعرفه گمرکی بالای محصولات وارداتی زده است و این اقدامات عجولانه حکومت افغانستان میتواند بهانه یی برای حکومت پاکستان دهد تا عمل با المثل نموده و به این ترتیب ضربه زیادی را به صادرات ما وارد سازد.

حاجی اختر رئیس اتحادیه میوه تازه گفت: به نمایندگی تاجران کابل تقاضای ما از حکومت افغانستان اینست که یک تفاهمنامه را به وجود بیاورند و مسئله را حل کنند چون به نفع هیچ کشور نیست و باید جلو قاچاق صادرات گرفته شود تاجران، باغ داران، دهقانان ما سخت آسیب پذیر می شوند. و جناب رئیس جمهور توجه نمایند که جیب دهقانان وباغداران خالی نگردد البته این شعار شان بود و همچنان یک فابریکه کارتن سازی وجود دارد، اما کارتن های شان ستندرد نیست که مارا با مشکلات فراوان مواجه نموده است.

موصوف از رئیس جمهور کشور تقاضا نمود تا این موضوع را با مقامات پاکستان از راه دیپلوماتیکی حل نمایند.

حبیب الله ایمان

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha