صفحه اصلی | anis | گزارش | سخنگوی وزارت خارجه: به ارتباط خط دیورند فقط مردم حق دارند تصمیم بگیرند

سخنگوی وزارت خارجه: به ارتباط خط دیورند فقط مردم حق دارند تصمیم بگیرند

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
سخنگوی وزارت خارجه: به ارتباط خط دیورند فقط مردم حق دارند تصمیم بگیرند

پاکستان بی شرمانه در امتداد خط فرضی دیورند بطور یک جانبه دست به حصارکشی توسط سیم خاردار زده که تقریباً در حال تکمیل شدن است. برعلاوه قرار است در امتداد این خط ۱۲۰ پاسگاه افراز نماید که کار افراز ۹۲ پاسگاه تکمیل شده است مقامات پاکستانی ادعا دارند که در زمینه از جانب حکومت افغانستان با هیچ گونه مخالفت مواجه نیستند مسئولان نظامی پاکستان در وزیرستان جنوبی و ساحه انگور اده از طریق رسانه ها تصاویر حصارکشی را نیز پخش و نشر کرده اند در تایید این عملکرد پاکستان با تأسف نیکلاس کی سفیر بریتانیا در کابل نیز در مصاحبه یی با بی بی سی گفته است که از نظر انگلستان و جامعه جهانی خط دیورند سرحد رسمی میان افغانستان وپاکستان است و اسلام آباد حق دارد در باره مدیریت سرحدهای کشورش طوریکه می خواهد عمل کند واز ورود تروریستان جلوگیری نماید این اظهارات و اقدامات در حالی صورت می گیرد که خط دیورند در سال ۱۸۹۳ در دوران استعمار انگلیس ها میان قبایل هردوطرف ترسیم شد اما تا اکنون از سوی دولت افغانستان به عنوان سرحد رسمی دوکشور به رسمیت شناخته نشده است. در واکنش به این اقدامات و اظهارات خبرنگار روزنامة ملی انیس با احمد شکیب مستغنی سخنگوی وزارت امورخارجه مصاحبه یی انجام داده که توجه خوانندگان را به آن معطوف میداریم.

دولت جمهوری سلامی افغانستان  خط دیورند را هیچ گاه به عنوان سرحد یا مرز به رسمیت نمی شناسد و تصمیم در باره سرنوشت خط دیورند را هم به خود حق نمیدهد که اتخاذ کند بلکه این حق  را مردمان ساکن در دوطرف این خط دارند که تصمیم بیگرند اما چیزی که بسیار مهم است این است که مردم دوطرف خط زمان می توانند در این مورد تصمیم بیگرند  که از آرامش و امنیت برخوردار باشند  وما گفته های سفیربریتانیا در کابل را که  مبتنی بردیدگاه خودشان بوده رد میکنیم و بی اساس میدانیم.

آقای مستغنی در ادامه صحبت هایش چنین گفت:

 ادعای پاکستان در این رابطه همیشه بی بنیاد و بی اساس است و ما همواره این ادعا را رد نموده ایم پاکستان همواره در امتداد خط دیورند حرکت های  داشته که تخریب کننده بوده وجزاینکه  روابط میان دو کشور را تیره تر ساخته اثر دیگری در پی نداشته است. این بارهم حرکات واقداماتی که در امتداد خط دیورند ازجانب پاکستان صورت می‎گیرد غیرممکن است . ما باور داریم که این اقدامات یک طرفه و بدون توافق دولت افغانستان درامتداد خط بوده و هیچ گاهی عملی نشده و به جایی نمی رسد.

محمد یعقوب احمدزی معین وزارت سرحدات اقوام وقبایل در مورد گفته های نیکلاس کی سفیر بریتانیا  در پیوند به خط دیورند چنین گفت:

خط دیورند از مدت ها  بدین طرف جنجالی وپر تشنج بوده و پاکستان همیشه به بهانة خط دیورند فوج خود را در اطراف خط دیورند جابجا نموده است. گفته های نیکلاس کی سفیر بریتانیا قطعاً قابل قبول ملت و مردم شریف افغانستان نبوده و نیست. قرار دادی که با دیورند شده بود این بود  که نه تاسیسات ایجاد شود نه پولیس نه اردو و فوج در اینجا جابجا گردد. پاکستان از این فرصت استفاده کرده به بهانة که تروریستان و القاعده  را در خط دیورند میخواهیم از بین بیریم قوای  خود را در خط فرضی دیورند جابجا کردند ما از کشورهای مثل امریکا و انگلستان گله نداریم آن ها چون پاکستان را از مدت ها بدین سو حمایت کرده ودر بعضی مسایل تصمیم مشترک می گیرند مردم و حکومت افغانستان میدانند. حکومت و نظام های قبلی وفعلی خط دیورند را به رسمیت نشاخته اند  و نه مردم چون این مسأله برمیگردد به کل اقوام دو سوی خط که در این مورد تصمیم بگیرند ومسأله که فعلاً بسیارگرم است مسأله سیم خاردار و حفر خندق ها است که در ولسوالی برمل ولایت پکتیکا یک دروازه بزرگ را اعمارکرده بودند ولی اقوام دوطرف دروازه را تخریب نمودند وچند روز پیش در ولایت خوست جوانان هجوم بردند و سیم خاردار و تاسیسات را که پاکستان در امتداد خط دیورند ایجاد کرده بود از بین بردند و اقوام دوطرف جرگه بزرگ را درجلال آباد دایرکردند وصدای خود را بلند نمودند و گفتند که این تاسیسات را به هیچ عنوان قبول نداریم. مردم ما واقوام آنسوی خط صدای خود را بلند ساختند ما هیچ وقت این خط را به عنوان سرحد میان دوکشور نمی پذیریم. امیدواریم که این مسأله از طریق مذاکره حل وفصل گردد و منجر به درگیری میان دوطرف نشود .

آقای احمدزی در رابطه به نبود اسناد مربوط خط دیورند در سازمان ملل چنین گفت:

طوری که برای همه معلوم است بعضی مفسرین و تاریخ نویسان  گفته اند اینکه اسناد را که  عبدالرحمن خان امضا کرده باشد نه در وزارت خارجه و نه در آرشیف انگلستان وجود دارد ، اما حرف های ضد ونقیص وجود دارد لیکن اساس ندارد پس پاکستان  باید اختلافات را کنار بگذارد  از طریق مفاهمه و مذاکره  مشکلات موجود را حل نمایند. چرا که سرحدات ما ناامن است و همیشه تجاوز صورت میگیرد و از اثر ادامه جنگ و نبود امنیت پاکستانی ها سوء استفاده می کنند درحالیکه  ما را مصروف منازعات داخلی ساخته اند .

محمد یعقوب احمدزی در باره ستراتیژی جدید وزارت سرحدات اقوام وقبابل  در زمینه گفت:

ما در ارتباط اقوام ساکن دو سوی این خط روی ستراتیژی جدید کار کردیم با اقوام هردو طرف خط صحبت کردیم. ما روی دو طرح کارمیکنیم یکی این که چگونه دوباره ارتباطات خود را با قبایل آن سوی خط تامین کنیم و دیگر سیاست و موضع گیری ما در برابر خط دیورند میباشد تا پالیسی وزارت اقوام و قبایل و دولت معلوم باشد. در مشوره با اقوام دو طرف مطابق پالیسی جدید و تصامیم دولت درمورد ستراتیژی خط دیورند و هم ستراتیژی وزارت سرحدات به زودی ما موقف خود را اعلان خواهیم کرد.

حبیب الله ایمان

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha