صفحه اصلی | anis | گزارش | مردم: بعضی نمایندگی بانکها، بانکنوت هایی را که ناچل اعلان شده به کارمندان دولت توزیع می کنند

مردم: بعضی نمایندگی بانکها، بانکنوت هایی را که ناچل اعلان شده به کارمندان دولت توزیع می کنند

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
مردم: بعضی نمایندگی بانکها، بانکنوت هایی را که ناچل اعلان شده به کارمندان دولت توزیع می کنند

د افغانستان بانک طبق پلان بعضی بانکنوت هایی که شکل ظاهری خود از دست داده را در مرکز و ولایات کشور جمع آوری کرد که روند جمع آوری بانکنوت های مشخص به تاریخ اول سنبله سال روان به پایان رسید، اکنون مردم به ویژه دکانداران و تاجران از تطبیق پروسه جمع آوری بانکنوت های کهنه و غیر قابل استفاده در کشور شکایت دارند و می گویند که باید حکومت قبل از تطبیق آن برنامه آگاهی دهی را راه اندازی می کرد تا مردم با مشکل دچار نمی گردید خبرنگار روزنامة ملی انیس گزارش شهری را در این زمنیه تهیه کرده که نشر می گردد.

در نخست تورپیکی کارمند یکی از ادارات دولتی ضمن نگرانی از اقدام اخیر د افغانستان بانک مبنی بر اعلان نمودن بانکنوت هایی که شکل ظاهری خود را از دست داده  گفت:باوجودی که حکومت بانکنوت های مشخص را  ناچل اعلان کرده است باز هم در معاشات از همین گونه بانکنوت ها برای مامورین داده می شود.

وی می گوید: زمانی که معاش ماه سبنله خود را از نمایندگی های نوی کابلبانک در شهر کابل  گرفتم  پول های کهنه و یک نوت هزار افغانیگی که با خط درشت با قلم توش روی آن نوشته شده بود، برایم داد که آن‎را هیچ کسی نه دکانداران، نه دریور و نه دستفروش می گرفت.

وی از حکومت و مسئولین د افغانستان بانک خواست که باید در هنگام توزیع معاشات مامورین دولت بانک ها را کنترول و نظارت نمایند تا برای شان پول های کهنه و غیر قابل استفاده داده نشود.

زلمی یک تن از کراچیداران میوه تازه در منطقه فروشگاه شهر کابل گفت:  ما از تصمیم حکومت به خاطر جمع آوری پول های کهنه و نامناسب خیلی خوش هستیم اما باید تمام پول های کهنه و غیر قابل استفاده از نزد مردم جمع آوری می شد.

از وقتی که حکومت اعلان کرد تا  بانکنوت های مشخص جمع آوری شود دکانداران و دست فروشان با مشکلات زیادی مواجه هستند، زیرا مردم به خصوص کهنسالان آگاهی ندارند و حتی پولی که تنها اسکاشتیب داشته باشد آن را نمی گیرند که این کار باعث جنجال میان مردم و دکانداران گردیده است.

مشکل دیگر اینست، وقتی که ما در مارکیت غرض خرید میوه می رویم حتی پولی که کمی اسکاشتیب شده و یا خطوط خفیف بروی آن داشته باشد از ما نمی گیرند که باید حکومت و نهاد های مسئول به خاطر حل این مشکل ما اقدام نماید.

سمیع یک تن از رانندگان موتر کاستر گفت : باید حکومت تمام پول های کهنه و غیر قابل استفاده‎را جمع آوری می کرد و پول های نورا در بازار عرضه می نمود تا مردم با مشکل مواجه نمی شدند ما در داد و ستد روزانه با مردم با مشکل جدی روبه رو هستیم.

در بعضی اوقات مردم پول ناچل را برای کرایه موتر می‎دهند و زمانی که همان پول را دوباره به مردم بدهیم آنها نمی گیرند که این کار چالش بزرگ می باشد.

پیش از این که پول ها ناچل اعلان می گردید باید در این قسمت کمپاین آگاهی دهی برای مردم در مرکز و ولایات کشور صورت می گرفت تا پول قابل استفاده و غیر قابل استفاده را از همدیگر تفکیک می کردند.
هم چنان حال که حکومت و د افغانستان بانک پول های نو را در بازار عرضه کرده است باید برنامه آگاهی دهی را از طریق رسانه ها و پوستر ها به نشر برساند تا مردم در قسمت نگهداری پول های نو توجه داشته باشند که به زودی پول ها کهنه و فرسوده نشود.

در همین حال ایمل هاشور سخنگوی د افغانستان بانک گفت :قبل از این که د افغانستان بانک برنامه جمع آوری بانکنوت های نامناسب را آغاز نماید کمپاین آگاهی دهی را برای مردم از طریق رسانه های تصویری و صوتی و نصب پوستر ها در مرکز و ولایات کشور راه اندازی کرده است تا مردم در هنگام داد و ستد روزمره شان با مشکل دچار نشوند.

وی می گوید: ما پوستر های بانکنوت های قابل چلند را در نقاط مزدحم کابل و ولایات کشور نصب کردیم تا مردم بانکنوت های قابل چلند و غیر قابل چلندرا تفکیک نمایند.

آقای هاشور اضافه کرد که د افغانستان بانک حدود سه ونیم میلیارد افغانی بانکنوت های نامناسب را جمع آوری کرده است و این برنامه به تاریخ اول سنبله سال روان به پایان رسید.

وی به پاسخ سوال خبرنگار روزنامة ملی انیس مبنی بر این که در ماه سنبله برخی از بانک ها برای مامورین دولت پول های غیر قابل چلند را در معاشات توزیع کرده است گفت: ما این مسئله را پیگری می کنیم و باید بانکنوت های قابل استفاده برای مامورین در معاشات شان توزیع گردد تا آنها با مشکل روبرو نشوند.

وی علاوه نمود:بانکنوت هایی که خطوط خفیف و اسکاشتیب داشته باشد قابل چلند است و هیچ نوع مشکل ندارد بانک ها آنرا می گیرند و برای مردم
می دهند.

مردم باید بانکنوت مندرس را تفکیک کنند که یکی بانکنوت قابل استفاده است که در بازار مورد استفاده قرار می گیرد و دیگر بانکنوت مندرس غیر قابل استفاده می باشد در هنگام گرفتن معاشات،مامورین بگویند که این بانکنوت را نمی گیریم تا به عوض آن بانکنوت قابل استفاده برایشان بدهد.

در صورتی که مشکل شان در بانک حل نمی شود مردم میتوانند بانکنوت های مندرس خود را در نمایندگی های د افغانستان بانک تعویض کنند.

سخنگوی د افغانستان بانک در مورد بانکنوت های مندرس و فرسوده گفت: در حال حاضر جمع آوری بانکنوت های مندوس و فرسوده در نمایندگی های د افغانستان بانک صورت می‎گیرد.

پروسه تعویض بانکنوت های مندرس از سال ۱۳۸۴ در کشور آغاز گردیده است و اکنون نیز ادامه دارد .

خواجه نصیر احمد صدیقی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha