صفحه اصلی | anis | گزارش | سمـرقنـد مولـد مـدنیت، صلـح وصمیمـیت

سمـرقنـد مولـد مـدنیت، صلـح وصمیمـیت

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
سمـرقنـد مولـد مـدنیت، صلـح وصمیمـیت

شرق ترانه لری برای اولین بار فستیوال (موسیقی شرق ترانه لری) در سال 1997 بنا به فرمان اسلام کریموف رئیس جمهور قبلی اوزبیکستان برگزارشد. در زمان حکومت اسلام کریموف یک نی بزرگ را از کوه های افراسیاب اوزبیکستان پیدا کرده نزد اسلام کریموف میاورند بعداز آن زمان فرمان برگزاری فستیوال موسیقی شرق ترانه لری از سوی رئیس جمهور وقت در میدان ریگستان سمرقند داده میشود.

در اولین  فستیوال موسیقی شرق ترانه لری درسال 1997 از 31 مملکت 58 تن هنرمندان فولکلور  اشتراک کرده به رقابت پرداخته بودند که در هردوره دولت اوزبیکستان زمینة حضور زیادتر هنرمندان ماهر را از مملکت های مختلف مهیا کرد که باحفظ رسم رواج مملکت شان به رقابت بپردازند وحالا به این سلسله  درسال 2017 میلادی (یازدهمین جشنواره فستیوال موسیقی بین المللی) بیش از 60 کشور دنیا، 241تن از هنرمندان ماهر  بافرهنگ های مختلف به لسان خودشان آهنگ خواندند.

یازدهمین جشواره فستیوال موسیقی بین المللی شرق ترانه لری اوزبیکستان در 25 اگست سال 2017/ ساعت هفت شام روز جمعه با اشتراک صدها تن از موسیقی دانها ومهمانان خارجی وداخلی برگزار شد.

 در افتتاح این جشنواره مونگ هیونگ ساک رئیس بین المللی فستیوال موسیقی شرق ترانه لری صحبت کرده گفت که هدف از برگزاری این فستیوال موسیقی بین المللی حفظ موسیقی فولکلور وکلاسیک کشورهای دنیا میباشد.

وی  افزود که گروه های موسیقی هرکشور با همان ساز وبرگ موسیقی محلی خود به رقابت پرداختند.

افغانستان درسال 2013 در بین کشور های اشتراک کننده مقام نخست را از آن خود کرده بود ودر سال 2017 هم اولین گروهی بود که به صحنه ظاهر شد و با اجرای دو نغمه ودو آهنگ توجه حاضرین وداوران بین‌المللی را جلب کرد.

به روز سوم، این فستیوال بین المللی باحضور شوکت میرزایوف رئیس جمهور اوزبیکستان، معاون سرمنشی سازمان ملل متحد، طالب رفایی معاون رئیس تشکیلات توریست جهان، کریستین موتون رئیس انجمن osce، عبدالعزیز آت من رئیس علمی وفرهنگی تشکیلات جهان، مهمانان داخلی وخارجی وهنرمندان در میدان ریگستان برگزارشد که شوکت میرزایوف رئیس جمهور ازبیکستان به سخنرانی پرداخته ضمن خوش آمدید حاضرین سمرقند را یکی از شهرهای تاریخی ومرکز مدنیت عنوان کرده گفت: امروز هنرمندان جهان باحفظ رسم وعنعنات فولکلور خودتوسط آلات موسیقی شان پیام صلح مدنیت وصمیمت را برای جهانیان میرسانند. به گفته رئس جمهور اوزبیکستان از طریق همین فستیوال از رسوم ، عنعنات، فرهنگ، کشور های دنیا باهم آشنا میشوند. وی از اسلام کریموف رئیس جمهور قبلی اوزبیکستان یاددآوری نموده گفت که اسلام کریموف محبت خاص به شرق ترانه لری همچنان در سمرقند داشت چونکه همه میدانیم در سمرقند انسان های بزرگ در دوره های مختلف زیست داشتند که مدنیت را به کشور ها معرفی می کردند چنانچه 600سال پیش از امروز امیر تیمور صاحبقران از تمام دنیا هنرمندان را بخاطر رشد موسیقی در اینجا جمع میکرد وحالا هم ما از کشور های مختلف، موسیقی دانها وهنرمندان را بخاطر حفظ موسیقی کلاسیک همان کشور وبخاطر شناخت فرهنگ، زبان ورسم رواج باهم میبینیم.

سید مجیب الله توران که در ضیافت والی سمرقند اشتراک نموده بود به نماینده گی از ژورنالیستان 60کشور دنیا صحبت کرده گفت: کشور اوزبیکستان در دوره های مختلف تاریخ یکی از مولدین مدنیت، صلح وصمیمت در دنیا دوست خوب با افغانستان وکشور های همسایه بوده است.

اوزبیکستان وافغانستان در طول تاریخ دو مملکت باهم برادر ودوست بوده که باداشتن فرهنگ مشترک و دین مشترک  در دوره های مختلف دوستی وصمیمیت خود را حفظ کرده است. 

این فستیوال موسیقی 5 روز دوام کرد که نتایج این جشنواره  در آخرین روز از سوی داوران بین المللی اعلان شده که آذربایجان مقام نخست اوزبیکستان، ترکیه وایران مقام های دوم و سوم را از آن خود وتحایفی که از طرف یونسکو در نظر گرفته شده بود اخذ کردند.

میدان ریگستان  

در ابتدا میدان ریگستان دریابوده که بامرور زمان آب این دریا خشک شده سپس به ریگستان تبدیل شده در آنجا برای اولین بار در سال 1417میلادی مدرسه الغ بیگ ساخته شد.

هدف از ساختن این مدرسه فراگرفتن علوم دینی برای دانشجویان بوده است. این مدرسه باداشتن 55اتاق درس خوانی مردان بزرگی مانند شرف الدین یزدی وموسی چلبی را برای جامعه تقدیم کرده است. 

درسالهای 1419-1436میلادی مدرسه شیردار توسط بهادر یلنگتوش حاکم آن وقت ساخته در میدان ریگستان3 مدرسه بزرگ ساخته شده که یکی آن را میرزا الغ بیگ ودو مدرسه دیگر را بهادر یلنگتوش به هدف فراگیری تحصیل ساخته بود که امروز  توجه بزرگترین سیاحان داخلی وخارجی را جلب کرده است.

مقبره شاه زنده

قسم ابن عباس مشهور به شاه زنده  پسر کاکای  حضرت محمد مصطفی (ص) آخرین شخص که روی مبارک حضرت محمد «ص» را دیده بود .

قسم ابن عباس در قرن 7 بخاطر تبلیغ دین اسلام در اوزبیکستان آمده بود. در اطراف مقبره شاه زنده مقبره اولیاها، ملکه‎ها، علامه ها، ودیگر شخصیت های دینی موجود است. که این مقبره ها از قرن 11 الی 19ساخته شده است.

مقبره قسم ابن عباس در قرن 11 ساخته شده در قرن 13 در یوریش مغول‎ها اکثر مقبره ها وبناهای تاریخی ویران گردید در قرن 14بنابه امر امیر تیمور دوباره ترمیم شد و بر سنگ این مقبره آیتی حک شده که ترجمه اش این است. (کسیکه به راه خداوند کشته میشود مرده حساب نکنید مگر زنده است.)

بعد نماهای  دیگر توسط میرزا الغ بیگ ساخته شده است.در اینجا مقبره خواهرهای امیرتیمور، قوتلوق ترکان آغه خواهر امیر تیمو، رفیق امیرتیمور تومن آغه،  قوماندان امیرتیمورو... موجود است.

در مورد وفات قسم ابن عباس روایت های زیادی وجود دارد

می گویند زمانیکه کفار براین منطقه حمله میکند قسم ابن عباس در همین جاییکه مقبره اش وجود دارد ناپدید میشود به همین خاطر شاه زنده یاد میکنند.

امام اسماعیل البخاری

ابو عبدالله محمد ابن اسماعیل البخاری در سال 810هجری  تولد شده چشم هایشان نابینا بود به اثر دعای  مادرش در سن 4سالگی چشم شان بینا میشود.  روزی مادرشان حضرت ابراهیم خلیل الله را به خواب میبیند و آن حضرت برای مادر محمد ابن اسماعیل البخاری مژده می دهد که دعایت به درگاه حق قبول و چشم فرزندت بینا شده است در آن وقت مادرشان ازخواب بیدار میشود میبینند که چشمان فرزندش بینا شد و باطفل های دیگر در حال بازی است.

امام بخاری رحمت الله علیه  در 20مملکت دنیا نزد 1080استاد ورزیده علم آموخته  است در سن 16سالگی درحج رفته در آنجا از صحابه ومحدثین حدیث هایی را جمع آوری کرد از 7275حدیث  600حدیث صحیح را انتخاب و تحت نام صحیح البخاری به دسترس مردم دنیا قرار داد

امام بخاری درسال 870هجری وفات نمود که به اساس وصیت خودش در سمرقند دفن گردید مقبره امام بخاری در سال 1998توسط اسلام کریموف رئیس جمهور اسبق اوزبیکستان باز سازی شد و روزانه حدود 5هزار تن به زیارت امام بخاری میایند واز بنای تاریخی دیدن میکنند.

مخدوم اعظم

مخدوم اعظم دهمین نسل حضرت محمد ص است که درسال 1461-1542زنده گی میکرد.

نام اصلی اش شیراحمد ونام پدرشان سید جلال الدین میباشد که در بیشتر از 30مملکت مرید داشت در پهلوی مقبره مخدوم اعظم مقبره 16پادشاه  دوره های مختلف وجود دارد مقبره مخدوم اعظم در زمان بهادریلنگتوش والی سمرقند دوباره ساخته شد.

مخدوم اعظم در سال 1542 از دنیا رحلت کرد.

مقبره امیر تیمور صاحبقران (1336-1405)

این بنای تاریخی در ابتدا بنام محمدسلطان نواسه امیرتیمور درسال 1404ساخته شد.

درازی این بنای تاریخی 32متر است که در دو طرف آن دومنار وجود دارد که هرکدامشان 27متر طول دارد در ابتدا خانقاه همچنان مدرسه بوده سپس محمد سلطان را در اینجا دفن کرده اند.

در پهلوی مقبره امیرتیمور مقبره استاد امیر تیمور، میر سعیدبرکت، میرزا الغ بیک، به طرف راست مقبره امیرتیمور نواسه اش سلطان محمد وبه طرف چپ آن دو فرزندش میرانشان و شاهرخ میرزا ودومقبره کوچک فرزندان الغ بیک موجود است.

پنجره های این بنای تاریخی در قرن 14 از طرف میرزا الغ بیگ ساخته شده است برای تزئین این بنا آیت های کلام الله مجید با طلا نوشته شده وزن طلایی که بکار رفته 6 کیلو می باشد.

بغیراز مقبره امیرتیمور همه مقبره ها از سنگ مرمر ساخته شده مقبره امیر تیمور از سنگ نغزید است. این بنای تاریخی درسال 1996دوباره ترمیم شده است.

لازم به ذکر است که حکمرانی امیرتیمور از دهلی تا بورسا بود.

مسجدجامع ومقبره بی بی خانم

این مسجد جامع ومقبره بی بی خانم در کوچه تاشکند نزدیکی بازار سیاب قرار دارد. که در سال 1399-1404توسط امیرتیمور صاحبقران ساخته شد. در سال 1398 زمانیکه امیر تیمور صاحبقران  در هند یورش میبرد که اگر  از جنگ پیروز برگردد، یک مسجدی بزرگی میسازد.

زمانیکه در سال 1399امیر تیمور در جنگ پیروز شد فرمان ساختن مسجد جامع را میدهد برای ساختن این مسجد جامع از آذربایجان، ایران و هندوستان استاد ان ومعماران ماهر خواسته میشود. اما بعداز تکمیل شدن مسجد جامع زمانیکه امیر تیموربخاطر نظارت از مسجد میاید میبیند طبق گفته های او ساخته نشده است بناءً وزیر ومشاور آن زمان را به دار آویزان می کند.

زمانیکه امیر تیمور صاحبقران در غرب یورش میبرد رهبری ساخت این مسجد جامع را برای بی بی خانم میدهد که به رهبری بی بی خانم تکمیل میشود به همین اساس این مسجد جامع را بنام
بی بی خانم مسمی کرده اند.

این مسجد در آسیابزرگترین مسجدی بود که در آن زمان ساخته شد.

در چهار طرف مسجد شایپانها ساخته شده است که در زمستان گرم ودرتابستان سرد است. مسجد جامع
 بی بی خانم مانند گورامیر گنبد هایش دومنزله میباشد که در داخل با آب طلا تزیین شده است.

حافظ ابرو در باره این مسجد میگوید که اگر ماه ها وسالها هم بگذرد این مسجد خراب نمیشود.

اگر در دوره های مختلف این مسجد اندکی خراب هم میشد ترمیم می گردید چنانکه در زمان میرزا الغ بیگ ترمیم شد.

لازم به یاد آوری است که مقبره
 بی بی خانم روبروی مسجد جامع بی بی خانم موقعیت دارد این مقبره توسط خانم بزرگ امیر تیمور سرای ملک خانم  به سبک تزینی گورامیر ساخته شده است.

رصد خانه میرزا الغ بیگ

معلوم است که در عالم شرق در قرن (9و12) دور بیداری بود که علم استرانومی، ریاضی، فلسفه،جغرافیا ودیگر علوم رونق یافت مخصوصا در زمان خلیفه مامون(قرن9) به اثر فعالیت خوارزمی در بغداد ودمشق،به اثر فعالیت عمر خیام(در قرن 11) رصد خانه اصفهان ودیگر رصد خانه ها هم بخاطر کشفیات علوم ساخته شد.

میرزا الغ بیگ هم رصد خانه یی به نام میرزا الغ بیگ در سمرقند میسازد این رصد خانه در سه طبقه بوده که در آنجا عالمان استرانومی به رهبری میرزا الغ بیگ  مشغول کشفیات علم استرانومی میشوند.در آنجا شب وروز ، ماه ، سال وحال وحرکت 1018ستاره ودیگربخش‎ها تحقیق کرده کشف میکنند که آثاری بنام زیچ کورگانی از خودشان به یادگار می گذارند.        سید مجیب الله توران

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha