صفحه اصلی | anis | گزارش | نصر الله ستانکزی: صلح نیاز طبیعی و فطری انسانهاست

نصر الله ستانکزی: صلح نیاز طبیعی و فطری انسانهاست

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
نصر الله ستانکزی: صلح نیاز طبیعی و فطری انسانهاست

چند دهه می شود که مردم افغانستان به خاطر نبود صلح و ثبات با چالش های گونه گون دچار هستند بدین لحاظ آرزو دارند تا صلح دایمی در کشور برقرار گردد، خبرنگار روزنامة ملی انیس به مناسبت تجلیل از بيست و يکم سپتمبر (روز جهانى صلح) مصاحبه های را با چند تن از کارشناسان انجام داده که نشر می گردد.

در نخست شهلا فرید کار شناس مسایل سیاسی در ارتباط به ضرورت صلح در شرایط  کنونی گفت:نه تنها در شرایط فعلی به صلح سیاسی نیاز است بلکه مردم به صلح اجتماعی نیز ضرورت دارند.

وی ضمن نگرانی از موجودیت ناامنی ها در کشور می گوید: گسترش ناامنی  نه تنها امنیت اجتماعی مردم را در خطر قرار داده بلکه  امنیت اجتماعی،شغلی،اقتصادی و... را نیز  با مشکل مواجه ساخته است.

میزان بیکاری در سراسر کشور رو به افزایش
 می باشد که این معضل سبب گردیده تا مردم به ویژه جوانان، کشور را ترک نمایند.

به همینگونه ضرورت است که باید در قدم نخست صلح اجتماعی در کشور تامین گردد و بعداً مردم به سوی صلح سیاسی بروند تا مخالفان مسلح دولت از طریق مذاکرات و یا جنگ به پروسه صلح بپیوندند.

وی به پاسخ سوال خبرنگار روزنامه ملی انیس که چطور ما به صلح پایدار رسیده
 می توانیم و راهکارهای مناسب کدام ها اند گفت:
چنانچه تجربه بعضی از کشور های دیگر جهان که در حال جنگ و بحران بودند و اکنون در آن صلح پایدار به میان آمده، اینست که در آنکشور ها قبل از صلح سیاسی صلح اجتماعی به وجود آمده است.

فعلاً در افغانستان نیز قبل از رسیدن به طرف صلح سیاسی باید به سوی صلح اجتماعی برویم و در این قسمت برای تأمین صلح در کشور  تلاش نماییم تا مخالفان مسلح افغانستان از جنگ دست بکشند و به طرف صلح پایدار بروند. 

متاًسفانه جنگ در افغانستان به عنوان مشکل بزرگ شمرده می شود  زیرا در افغانستان صلح اجتماعی نداریم این کار باعث شده تا همیشه افراد عادی در جنگ باشند بدون اینکه سیاسی باشند وبه خاطر بدست آوردن قدرت جنگ نمایند زیرا برای مردم جنگ عادت گردیده است.

فعلاً همان پدیده های اصلی که صلح اجتماعی را در یک کشور تامین می کند کاملاً از دست داده ایم به خاطر داشتن صلح پایدار در افغانستان، باید در نخست صلح اجتماعی را در کشور تامین کنیم و بعداً به سوی صلح سیاسی برویم.

در آن صورت می شود که صلح سیاسی توسط مذاکرات بوجود آید و یااگر مذاکرات نتیجه ندهد با استفاده از نیروی نظامی بتوانیم صلح سیاسی را در کشور بوجود بیاوریم.

موصوف در ارتبا ط به نقش کشور های همسایه و منطقه در صلح افغانستان گفت: همان طوری که قدرت های بیرونی در جنگ نقش دارند می توانند در آوردن صلح نیز نقش داشته باشند.

کشور های خارجی به شمول کشور های منطقه می خواهند افغانستان را برای سیاست های خود میدان مقابله با رقبای ستراتیژی خود بسازند تا زمانی که این عوامل رفع نشود نمی توانیم به صلح برسیم.

در جنگ افغانستان کشور های منطقه و فرا منطقه نقش دارند در صلح افغانستان نیز
می توانند آنها نقش داشته باشند.

نصر الله ستانکزی استاد پوهنتون کابل گفت: در این هیچ شکی نیست که صلح یک نیاز طبیعی و فطری انسان ها است بخصوص ارزش آن را کسانی میدانند که مزه جنگ‌را چشیده باشند.

افغان ها تقریباً چهار نسل در جنگ تولد بزرگ و پیر شده اند و از همه،افغان ها نیاز صلح را خوبتر درک می کنند و بدون صلح نمی توانیم امنیت،رشد اقتصادی و فرهنگی داشته باشیم و حتی از نظر سیکالوژی و روانی نمی توانیم آرام باشیم .

به همین دلیل صلح یک نیاز جدی مردم  کشور در مقطع تاریخ کشور است.

به نظر من صلح را باید در سه نقطه خلاصه بسازیم اول ما باید امنیت فزیکی داشته باشیم که توسط قوت های مختلف و ارگان های حراست قانون به میان بیآید تا قانون تطبیق گردد.

دوم باید امنیت اقتصادی بوجود آید تا زمینه اشتغال و کار  برای مردم کشور فراهم گردد و حداقل به امکانات مالی و زندگی خود دسترسی داشته باشد.

سوم صلح روانی وجود داشته باشد که بتوانیم حقایق و نظریات خود را بیان کنیم و امید وار برای آینده و نسل های بعدی باشیم که با تحقق این سه اصل میتوانیم صلح را در کشور بیاوریم.آقای ستانکزی گفت: صلح به زور نمی آید ضرورت اینست که از نظر اجتماعی مردم صلح کنند و بطرف کشور با ثبات بروند.

وی به پاسخ سوال مبنی بر این که نقش کشور های همسایه و بیرونی را در آوردن صلح افغانستان چگونه ارزیابی می کنند،گفت:متاسفاًنه جنگ افغانستان عامل داخلی و خارجی دارد. و کشور های منطقه،همسایه و جهان در تامین صلح افغانستان می توانند همکاری نمایند.

وی از کشور های همسایه  و جهان خواست که نباید در امور داخلی افغانستان مداخله نموده و مخالفان مسلح را تجهیز کنند بلکه افغانستان را در بخش  اقتصادی و فرهنگی همکاری نمایند.

همچنین بالای کشور های حامی تروریزم در سطح منطقه فشار های بزرگ بیاید.

وی به ارتبا ط برنامه و فعالیت های روند صلح در افغانستان گفت: متاسفانه خلاف توقع مردم، اقداماتی که باید به منظور تامین صلح صورت می گرفت نگرفت نه دربعد ملی و نه در بعد بین المللی تغییرات بسیار جدی را ملاحظه می کنیم.

یک سلسه اقدامات جهت تامین صلح صورت گرفته اما اقداماتی که در نهایت به صلح پایدار برسیم و توسعه و رشد اقتصادی کشور را در قبال داشته باشد به میان نیامده است.

بشیر احمد بیژن کارشناس مسایل سیاسی گفت:صلح تنها یک واژه و آرزوی مردم به خصوص مردم افغانستان نیست بلکه صلح حق همه انسانهاست  و جهانیان صلح را به عنوان حق مسلم خود میپندارند و برای به دست آوردن حق خود وارد یک سلسله اقدامات می شوند .

اقدامات در قدم نخست مدنی و خارج از خشونت می باشد و آن به صورت مجموعی عامل بیداری مردم یک کشور می شود.

بخش اساسی دیگر عدم بیداری مردم افغانستان است که متاسفاًنه تا حال مردم کشور بیداری خود را به نمایش نگذاشته‌اند که صلح حق مسلم شان می باشد و برای به دست آوردن آن صدا بلند کنند.

خیلی از کشور ها حالات بحران را سپری نموده اند و امروز به صلح دست پیدا کردند که نتیجه بیداری و حرکت منسجم مردم شان بود.

متاسفانه در افغانستان مردم متفرق زندگی می کنند هیچگاهی یک آواز و حرکت منسجم را برای صلح ایجاد نکرده اند.

این کار بر علاوه که شرایط را برای صلح مساعد نساخت بلکه بیشتر بستر ساز حضور گسترده حلقات دهشت افگن،تروریستی و تخریبکاری در کشور گردید.

ما از تریبیون حکومت بار بار فراخوان صلح را شنیده ایم اما متاسفآنه حکومت به عنوان مرجع مسئول تا هنوز یک ستراتیژی ملی را برای صلح بگونه واقعی ترسیم نکرده است.

مثلاً حکومت از صلح زیاد گپ میزند اما تا هنوز هیچ کس نمیداند خطوطی را که برای صلح ترسیم کرده است این خطوط چگونه است و کدام معیار ها درآن مدنظر گرفته شده است.

ما دوسال قبل طی حرکتی،کابل را به عنوان شهر صلح اعلان کردیم و انتظار ما این بود که در قدم بعدی شهروندان پایتخت استقبال کنند و هر کدام به شیوه های مختلف واکنش نشان دهند و خواهان صلح شوند اما متأسفانه این کار صورت نگرفت.

خواجه نصیر احمد صدیقی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha