صفحه اصلی | anis | گزارش | از موفقیت های شاگردان لیسه های افغان- ترک تقدیر به عمل آمد

از موفقیت های شاگردان لیسه های افغان- ترک تقدیر به عمل آمد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
از موفقیت های شاگردان لیسه های افغان- ترک تقدیر به عمل آمد

از 171 دانش آموز مدال آور لیسه های عالی افغان- ترک در المپیاد های بین المللی سال 2017 از کشور های امریکا، هالند، هندوستان، کینیا، یوگاندا و بلغاریا که 63 مدال طلا، 76 مدال نقره و 32 مدال برونز را بدست آورده بودند تقدیر به عمل آمد. در محفلی که به این مناسبت در تالار ریاست عمومی مکاتب افغان ترک برگزار گردیده بود نعمان اردوغان رئیس عمومی مکاتب افغان- ترک در رابطه به فعالیت موسسه تعلیمی تربیتی افغان ترک توضیحات داده گفت:

موسسه افغان ترک یک نهاد غیر سیاسی  غیر دولتی، غیروابسته و غیر انتفاعی بوده برمبنای ماده 46 قانون اساسی و احکام قانون معارف به اساس قرار داد منعقده با وزارت معارف از سال 1995 میلادی بدینسو در عرصه تعلیم و تربیه مصروف خدمت می باشد. این موسسه یک سازمان خیریه تعلیمی و تربیتی بوده به هیچ یک از گروه های سیاسی ارتباط نداشته هدف آن صرفاً ارائه تعلیم و تربیه به فرزندان افغان می باشد. در مدت فعالیت خویش هزاران جوان افغان اعم از اناث و ذکوررا به زیور علم آراسته و در خدمت هموطنان شان قرار داده است. سیستم تعلیمی و تربیتی افغان- ترک دستاورد چندین دهه فعالیت خستگی ناپذیر تعلیمی و تربیتی به سطح منطقه و دنیا بوده منحیث یک مودل در خدمت فرزندان مردم افغانستان قرار داده شده است. که تحول عظیمی را در سیستم معارف افغانستان بوجود آورده است.

اردوغان افزود:

موسسه تعلیمی و تربیتی افغان- ترک در شهرهای کابل، کندهار، هرات، مزارشریف، شبرغان و جلال آباد در خدمت تعلیم و تربیه فرزندان مردم افغانستان قرار دارد پروگرام های درسی این لیسه ها در مطابقت با نصاب تعلیمی معارف افغانستان و ستندرد های دنیا و به سیستم کابینت تطبیق می شود.

در این لیسه ها 160 تن استادان ترکی مصروف خدمت می باشند که از جمله 40 تن آنان از قشر اناث هستند و مضامین ساینسی از قبیل فزیک، کیمیا، بیولوژی، هندسه، ریاضی، زبان انگلیسی و ترکی را تدریس مینمایند.

شاگردان این مکاتب با اشتراک شان در اولمپیاد های بین المللی از سال 2003 تا حال 2017 به تعداد 1046 مدال را برای معارف افغانستان افتخار آورده اند. که در تاریخ تعلیم و تربیه کشور افغانستان بینظیراست.

معاون ریاست عمومی موسسه تعلیمی تربیتی افغان ترک احمد فواد حیدری نیز طی صحبتی گفت: موفقیت فارغان مکاتب افغان- ترک در امتحان کانکور پوهنتون ها فوق العاده بوده چنانچه در امتحان کانکور سال 1395-1396-568 تن از شاگردان این لیسه ها اشتراک نموده بودند که از جمله 563 تن شان 52 تن درطب 90 تن در رشته انجنیری 45 تن در حقوق 65 تن در اقتصاد 19 تن در کمپیوتر ساینس 12 تن در ژورنالیزم 4 تن در فارمسی، 17 تن در رشتة ساینس 269 تن دیگر در سایر پوهنځی ها شمولیت حاصل کردند که 99.12 درصد کامیابی را نشان میدهد.

همچنان 5549 تن فارغان ما در بیش از 50 کشور مثل انگلستان، امریکا، کانادا، آسترالیا، فرانسه، آلمان، جاپان، قزاقستان، اندونیزیا، هندوستان، ترکیه وسایر ممالک مصروف تحصیلات عالی بوده یک تعداد شان تحصیلات خویش را به پایان رسانیده مصدر خدمت شده اند.

متعاقباً با توزیع مدال ها، دیپلوم انجنیر محمد یوسف پشتون مشاور در ریاست جمهوری و مسئول کمیته 24 عضو اولیای شاگردان لیسه های افغان- ترک با قدردانی از زحمات مسئولان این لیسه ها و موفقیت دانش آموزان در المپیادهای بین المللی در واکنش به سخنان اخیر مسئول موسسه تیکای ترکیه در افغانستان در ارتباط به فعالیت لیسه های افغان- ترک و اتهام مرکز تروریست پروری گفت: به نیابت از بیش از هشت هزار اولیای د انش آموزان این لیسه ها هدف ما حفظ نهاد بزرگ تعلیمی است که یک از سو سویه تعلیم فوق العاده بلند دارد. جوانان ما را مفتخر به دستاوردهای بزرگ ساخته تعلیم و تربیه درلیسه های افغان- ترک تعلیم و تربیه اساسی اسلامی معتدل است. دکتور سید شفیق صمیم معین تعلیمات اسلامی وزارت معارف نیز با قدردانی از تلاشهای هیئت رهبری و استادان مکاتب ولیسه های افغان- ترک موفقیت های دانش آموزان این لیسه ها را تبریک گفته اظهار داشت.

افوهات که به آدرس لیسه های افغان- ترک وارد شده رد کرده علیه نهاد تعلیمی نباید تبلیغات سوء نموده حیثیت آنرا تخریش کرده حالانکه وزارت معارف از کارکرد آنها نظارت داشته درغیر این صورت ارگانهای کشفی موجود است هیچ مدرسه، مکتب و اداره را اجازه نمی دهد که سوء استفاده صورت گیرد. اداره لیسه های افغان- ترک پل ارتباط خوبی بین وزارت معارف و دانش آموزان است از مشارکت و همکاری شان تشکر میکنیم.

دکتور شمس الحق آریان فر رئیس عمومی روزنامه ها نیز طی صحبتی با حمایت از فعالیت لیسه ها و مکاتب افغان- ترک در راستای آموزش و پرورش فرزندان و شاگردان افغان گفت:

مکاتب ولیسه های افغان ترک در نظام آموزشی افغانستان نمونه است هیچ نوع انحراف اخلاقی را نداشته برتری های لیسه های افغان ترک در کادر های مدیریتی کشور و نظام قرار داشته باید از نظام آموزشی آن الگو گرفته اگر حمایت و همیاری نکنیم جفا در حق ملت، فرزندان  و تعلیم یافتگان آن خواهد بود حالانکه موسسات افغان- ترک حتا در امریکا و اروپا مکتب های نمونه را ارائه می کند. تعدادی از وکلای مردم در ولسی جرگه حین توزیع مدال ها به دانش آموزان مدال آور المپیاد بین المللی حمایت خویش را از فعالیت آموزشی لیسه های افغان- ترک در افغانستان اعلام و از دولت و حکومت خواستند از مسئولان موسسه تیکا ثبوت بخواهند یک میلیون امضا در حمایت از فعالیت این مراکز آموزشی حمایت بزرگ مردمی را دارد که وابسته به آینده نسل های افغان است. آنان تأکید کردند نباید دانش آموزان افتخار آفرین و مراکز آموزش شان را تروریست و تروریست پرور خواند.

حامده صدیقی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha