صفحه اصلی | anis | گزارش | فرهاد الله فرهاد: شهید صلح افغانستان به خاطر تأمین عدالت، صلح و ثبات رزمید

فرهاد الله فرهاد: شهید صلح افغانستان به خاطر تأمین عدالت، صلح و ثبات رزمید

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
فرهاد الله فرهاد: شهید صلح افغانستان به خاطر تأمین عدالت، صلح و ثبات رزمید

فرهاد الله فرهاد عضو و معاون اول دارالانشای شورای عالی صلح در رابطه به شخصیت و اهداف والای پروفیسور برهان الدین ربانی شهید صلح افغانستان چنین گفت:

جناب استاد شهید شخصیت ملی گرا بود که برای خیر مردم افغانستان و عالم اسلام می اندیشیدخوشبختانه که من هم چندی افتخار ارتباط کاری نزدیک با استاد را داشتم تصویری که در بیرون در مورد شورا و استاد داشتم با تصویر زمانیکه در چوکات شورا منحیث یک کار مند داشتیم خیلی ها متفاوت بود. زمانیکه در ماه مبارک رمضان با استاد به بدخشان سفری داشتیم و ایشان میخواستند سلسله فعالیت های شورا را بررسی نموده و با مخالفین مسلح که وضعیت را درک کرده و میخواستند دست از جنگ برداشته به پروسة صلح بپیوندند صحبت نمایند تا بدخشان در کنار استاد نشسته بودم در مسیر راه سوالاتی که از جناب استاد در ارتباط به عالم اسلام و آینده افغانستان و پروسه صلح داشتیم برداشت نمودم که ایشان امیدواری خیلی ها بلندی داشتند و آرزویشان افغانستان با ثبات بود که فرد فردش همانند سایر ملل جهان در فضای صلح زندگی نمایند و از آن لذت ببرند شهید پروفیسور برهان الدین ربانی خواهان افغانستان با امن
 باثبات و خالی از جنگ بودند که در پناه آن جوانان کشور همین استعداد را بیابند و به جهانیان معرفی گردند. استاد شهید همواره مثال میدادند که چرا در او آی سی یا سازمان صلح جهان که خانه امن جهان است نمایندگان افغانستان حضور ندارند یا در مسأله حل معضل افغانستان که سالها در آتش جنگ و نفاق سوخته و هنوزهم می سوزند نیستند.

بر رهنمود های که استاد شهید تأکید داشتند این بود که خود را باید منحیث برادر مسلمان درک کرده تبعیض قومی، سمتی، حزبی و گروهی را کنار گذاریم و درک نخست این باشد که اول مسلمان بعد افغان باشیم. به جای تفنگ و باورت دست به قلم و کتاب برده از لحاظ فرهنگی و علمی خود را به جهانیان تبارز داده نه از راه جنگ و برادر کشی.

 فرهاد الله فرهاد اضافه نمود:

شهید صلح افغانستان هنگامیکه ابتکار صلح را به نیابت از دولت جمهوری اسلامی افغانستان عهده دار گردید. زمانی بود که جهانیان این ادعای افغانها را که مراکز آموزشی و پرورش جنگ طالبان و جنگ افروزان در آنسوی مرزها است درک نمی کردند.

فریاد های ما را نمی شنیدند همواره اتهامات وجود داشت که مراکز تروریستان در داخل خاک افغانستان است. سفرهای هدفمندی که جناب استاد شهید به بیرون کشور مثل ترکمنستان، چین، پاکستان ترکیه و ایالات متحده امریکا داشتند همواره حقانیت جنگ تحمیلی را بیان می نمودند تا بالآخره ثابت شد که ملاعمر و اسامه بن لادن در کجا پناه گاه امن داشتند. همیشه استاد تأکید براین داشتند که با همسایه ها باید از طریق حسنه روابط خویشرا برقرار ساخت. ما نمی خواهیم درد سر و یا مانع برای دیگران باشیم و دیگران برای ما مانع و سد راه باشند. در آغازین روز ها و سال فعالیت شورا. تنها در کابل دفتر داشت بعداً به رهبری خردمندانه استاد شهید در 20 ولایت توانستیم دفاتر شورا را باز نماییم و در ولایات مختلف استاد شهید سفرهای داشتند که در زابل هلمند، کندز، بدخشان و ننگرهار از سوی مردم استقبال خوب شدند.

حتا یک حرکتی در بین مخالفین نیز به وجود آمد که در سالهای اول حدود 4 هزار مخالف مسلح به پروسه صلح پیوستند. ممکن اگر استاد، شهید نمی شدند این حرکت همگانی میشد. دشمن با دیدن وضعیت دستاورد های قوی شورای عالی صلح دست به جنایت زدند که سبب شهادت استاد گردید یک مسأله را که باید یاد آور شوم اینکه کشور چین نمی خواست در مسایل داخلی افغانستان دخیل گردد ولی شورا توانست همکاری شانرا جلب کند همچنان کشور ترکمنستان که میخواست بی تفاوت بماند ولی همکاری شانرا در پروسه صلح که صدای حق بود جلب نمودیم تا از نظام و شورای عالی صلح حمایت کنند. جمعی بزرگ جنگجویان به پروسه صلح پیوستند بنابر این دشمنان تحمل نتوانستند قصد جان استاد را کرده بالآخره به هدف رسیدند نگذاشتند پروسه صلح با همان حرکت و قدرتی که آغاز شده بود به موفقیت بینجامد.

فرهاد الله فرهاد افزود:

با همه جفا ها امید ها برای دور نمای صلح و ثبات دایمی قوی است در این حال شک نیست که معضل کنونی افغانستان خیلی پیچیده است ای کاش تنها عوامل داخلی میبود چنانچه که افغانها این ظرفیت را داشتند که مشکلات خویشرا از راه مذاکره و مفاهمه حل بسازند. زیرا در تاریخ کشور خویش ما مرجع خوبی از آدرس جرگه ها و میانجیگری ها داریم. متأسفانه مشکلات فراتر از بُعد داخلی و فراتر از منطقه و دارای بُعد بین المللی است.

بازهم پیشرفت های که در عرصه صلح صورت گرفته بهترین مثال آن پیوستن حزب اسلامی است که دوسال قبل چنین تصوری موجود نبود. امیدوار هستیم که آمدن حزب اسلامی الگوی خوبی برای سایر مخالفین باشد آنها بالآخره درک کردند که جنگ دستاورد ندارد آمدند و از راه مصالحه و مفاهمه به زندگی صلح آمیز پیوستند امیدداریم سایر مخالفین برتری را در جنگ نه بلکه در صلح بدانند و به پروسه بپیوندد.

عبدالرحمن حامد مسئول بخش اطلاعا ت وامور عامه دارالانشای شورای عالی صلح و استاد در پوهنتون دعوت:

استاد شهید و رهبر جهاد و مقاومت افغانستان یکی از برهه های زندگی خویشرا وقف داعیه صلح رهبری و شورای عالی صلح در خدمت مردم خویش کرده گفته میتوانیم که از آغاز جهاد زمانیکه از کابل بیرون می شوند. و در راستای جهاد حق علیه باطل قدم میگذارند از همان آوان جهاد، شهید صلح افغانستان به خاطر تأمین عدالت صلح و ثبات در افغانستان رزمید جنگ خودش هدف نه بلکه وسیله بود برای تأمین عدالت اجتماعی و برقراری صلح، آزادی و استقلال کشور بعداً با بمیان آمدن دولت انتقالی و انتخابی با انتقال مسالمت آمیز قدرت به دولت نو بنیاد در تاریخ کشور صفحه دیگری رقم خورده استاد شهید برای تحقق آرمان والای مردم افغانستان که همانا برقراری امن و ثبات بود عهده دار پست رهبری شورای عالی صلح گردیدند و باقی عمر عزیز شانرا وقف داعیه صلح خواهی و صلح طلبی نمودند. از سجایای نیک استاد این بود که با بزرگی ولی فروتنی خاصه خود شان که اولین رئیس جمهور  ممثل حکومت اسلامی در افغانستان بودند و در رأس رهبری حزب بزرگ قرار داشتند که حمایت جمع کثیری از مردم افغانستان را از هرگروه وقشر به همراه داشت ولی زمانیکه در رهبری شورای عالی صلح قرار میگرفتند همه تصامیم در مجلس به اتفاق همه اعضا اتخاذ شده هیچگاهی استاد شهید رأی خود را بردیگران تحمیل نمی کرد بلکه مشوره و شورا را که اصل دینی و قرآنی داشت احترام و رعایت کرده کوشش میکرد نظریات همه دخیل باشد از سجایای نیک دیگر شهید راه صلح افغانستان این بود که در همة اوقات چه رسمی و غیر رسمی از هیچ تلاشی در راستای برقراری صلح و قدم خیر دریغ نکرده فرصت را از دست نمیدادند چنانچه در روز شهادت شان هموطنان ما در جریان هستند که برای داعیه صلح حتا از سفر غیر رسمی پس از ختم کنفرانس اخوت اسلامی که جهت تداوی در دوبی بسر میبرند، زمانیکه خبر میرسد که سفیر صلح در انتظار ملاقات شان است برای دست یافتن به یک چنین هدف و با عجله به کشور برمیگردند. و به استقبال تروریست جانی در لباس سفیر صلح میشتابد این امر نشان میدهد که استاد چه شوق و علاقة به خاطر تأمین صلح و ثبات در افغانستان داشتند.

استاد حامد افزود:

یکی از خصوصیات بارز دیگر استاد شهید این بود که شخص تعلیم یافته عالم متبحر و رهبر مدبر بودند در خارج کشور در پوهنتون الازهر مصر تحصیل کرده درجه پروفیسوری داشتند درعین حال جریان بزرگ فکری اسلامی و جهادی را رهبری نیز میکردند به همین سبب برای تعلیم و تحصیل نسل جوان کشور تلاش فراوان به خرج داده تعداد زیادی را جهت کسب آموزشهای مسلکی به پوهنتون های عالی اسلامی و دنیا فرستاده بودند.

استاد شهید تنها راه مبارزه و جهاد را مبارزة مسلحانه نه، بلکه جهاد علمی و آموزشی دانسته میخواستند نسل آگاه و دانشمندی را تربیه نمایند که در رشته های مختلف آموزشی مسلکی دیده با بدست گرفتن نظام، آنرا به شیوه عالی مدیریت کرده بتواند. در شورای عالی صلح همواره مجالس مشترک را از هر دوقشر جوان کشور دختران و پسران دایر کرده نظریات شانرا جویا و رهنمایی خاص میکردند.

استاد حامد طی پیامی خطاب به مردم و جوانان کشور گفت:

پیامم منحیث رهروان رهبر شهید صلح افغانستان اینست که ما راه شهدای صلح دوست وترقی خواه کشور را ادامه دهیم که عبارتی است از وسطیت، برادری، اخوت اسلامی عدالت و برابری اجتماعی هرگاه برادر وار و درسایه ارشادات و تعالیم والای اسلامی با همدیگر پذیری حرکت کنیم و همدیگر را احترام کرده آنچه به خود میپسندیم به دیگران نیز بپسندیم همچنان پیامم برای مخالفین که هنوز هم دستشان به خون بیگناهان و ویرانی خاک و کشور آلوده است اینست که جنگ راه رسیدن به هدف نیست جزتباهی و ویرانی پیامدی نداشته بلکه بهترین راه لبیک گفتن به ندای حق عدالت و تعالیم والای اسلامی است که صلح رامایه خیر و اخوت اسلامی بیان کرده باید اختلافات را کنار گذاشته با مذاکره و مفاهمه راه حل برای کشمکش، جنگ و اختلاف گزیده تا همه همانند سایر ملل جهان در فضای صلح آمیز در پرتو ارشادات گهربار اسلامی و قرآنی برادر وار باهم زندگی مسالمت آمیز داشته و به جنگ و شقاوت باید نه گفت.

حامده صدیقی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha