صفحه اصلی | anis | گزارش | مسئولان محلی ولایت سرپل: مسئولان حکومت وحدت ملی برای رهایی اسیران و رسیدگی به آسیب دیدگان میزرا اولنگ اقدام نمایند

مسئولان محلی ولایت سرپل: مسئولان حکومت وحدت ملی برای رهایی اسیران و رسیدگی به آسیب دیدگان میزرا اولنگ اقدام نمایند

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
مسئولان محلی ولایت سرپل:  مسئولان حکومت وحدت ملی برای رهایی اسیران و رسیدگی به آسیب دیدگان میزرا اولنگ اقدام نمایند

طبق گزارشات نشر شده از چگونگی وضعیت امنیتی در منطقه میرزا اولنک ولسوالی صیاد سرپل که در سه روز گذشته نزدیک به پنجاه تن به شمول کودکان، زنان بدست طالبان کشته و نزدیک به 150 تن دیگر نیز به اسارت طالبان در آمده اند، والی سرپل به حکومت مرکزی و جامعه جهانی هشدار داده است تا برای رهایی منطقه دست بکار گردند. اینکه فعلاً چه توجه صورت گرفته و وضعیت امنیتی چگونه است گزارشگر روزنامه ملی انیس با سخنگوی والی سرپل ذبیح الله امانی صحبت کرده موصوف در زمینه چنین معلومات داده میگوید.

در حال حاضر وضعیت امنیتی ولایت سرپل نگران کننده است. دشمن با سقوط قریه میزرا اولنگ حالت تهاجمی گرفت  شب گذشته تحرکات را در چندین استقامت سرپل داشتند که توسط نیروهای امنیتی سرکوب شدند. امیدواریم وعده های را که حکومت مرکزی برای راه اندازی عملیات داده بود هرچه زودتر جنبه عملی و راه اندازی گردد تا دشمن سرکوب گردد. سخنگوی والی سرپل در پاسخ به سوال در رابطه به تهاجم مشترک گروه داعش و طالب در منطقه میرزا اولنگ که سبب قتل عام مردم بی گناه گردیده و در قسمت رهایی أسرا چه اقدام شده است گفت: گروه طالب و داعش هردو در تبانی با هم باورود به منطقه میزرا اولنگ ولسوالی صیاد سرپل دست به کشتار وحشیانه مردم عام و ملکی بی گناه زده و پنجاه تن را به شهادت رسانیده تعدادی را سر بریدند و تعداد دیگر را اعضای بدن شانرا سلاخی کردند و یک عده را تیر باران و از بالای تپه پایین انداختند در بین شان زنان، اطفال و بزرگ سالان دیده می شوند اما به دلیل که ارتباطات ما با آن منطقه قطع و در دست دشمن قرار دارد ارقام دقیق نامعلوم است تلاش نهایی خود را کردیم تا جنازه ها را بدست آوریم اما این وحشی صفتان حاضر نشدند حتا اجساد را تسلیم مانمایند. در حال حاضر به تعداد 150 تن دیگر در اسارت این دو گروه بسر برده اگر کمک فوری نرسد و عملیات پاکسازی انجام نشود، حتماً برخوردی که با 50 کشته و شهید صورت گرفته با آنان نیز صورت خواهد گرفت.

سخنگوی والی سرپل هدف قتل افراد ملکی توسط گروه ظالم طالب و داعش در منطقه میزرا اولنگ ولسوالی صیاد را کشتار باشندگان مردم متعلق به گروه مذهبی خاص یعنی برادران تشیع تشکیل میدهد تا نفاق مذهبی را میان مردمان و باشندگان کشور یعنی سنی و تشیع دامن بزنند به این نتیجه شاید رسید باشد که نفاق را وسیعتر کرده ولی این خواب را بگور خواهند برد. هدف دوم اینست که سالیان دراز آنها تلاش کردند میزرا اولنگ را سقوط بدهند. ولی مردم شجاع میرزا اولنگ بار بار با وارد کردن تلفات سنگین به دشمن آنها را شکست دادند.

وی به دشمن هشدار داد دشمن اهداف شوم خود را بگور خواهند برد ولی یک نکته را که قابل ذکر میدانیم اینکه ولسوالی های ولایت سرپل از لحاظ ستراتیژیک دارای اراضی پیچیده و مطمع نظر دشمن بوده در حقیقت هدف عمده سقوط ولسوالی و ولایات سرپل توسط دشمن وتسلط بر سایر بزرگ راه های منتهی به سایر ولایت سمت شمال کشور است.  که دروازه ورودی به شمال است. اگر دشمن این ولایت را بتواند سقوط بدهد برچندین ولایت شمالی دیگر نیز تسلط خواهند یافت. امانی در رابطه به چگونگی نفوذ افراد داعش ورد کشتار باشندگان میزرا ااولنگ توسط طالبان در ولایت سرپل نیز معلومات داده گفت: گروه داعش فعالیت خود را در ولسوالی سرپل داشته تا حال رقم دقیق از افزایش نفوذ این دو گروه را در دست نداریم. در ضمن اینکه سخنگوی طالبان کشتار مردم منطقه را رد کردند نمیدانم که چرا قتل و چرا رد می کنند به هر صورت هرکی مرتکب یک چنین جنایت ضد بشری و هولناک که در این منطقه شده از انسان و انسانیت بدور و وحشی صفت اند. مردم و جهانیان در مورد قضاوت میکنند.

وی در رابطه به تقاضای رهبری ولایت از دولت مرکزی برای باز پس گیری بخشهای ولسوالی صیاد سرپل از دست دشمن گفت:

امکانات که در اختیار حکومت محلی بود با تمام توان برای حفظ ولسوالی صیاد بخصوص در منطقه میزرا اولنگ بخرج دادیم ولی وقتی دیدیم که امکانات وسیع‎را میطلبد با حکومت مرکزی درمیان گذاشته تا عملیات وسیع هوایی و زمینی را انجام دهند. وعده داده شده امیدواریم هر چه زودتر عملی گردد.

برای رهایی اسیران تلاش نمودیم ولی دشمن حاضر به رهایی آنان نیست. مرکز بزرگ آموزش و پرورش تجهیز و تمویل تروریستان ولسوالی کوهستانات سرپل است که از دو سال بدست دشمن قرار دارد. شاید از آن جا بیشتر تجهیز و تمویل گردند خواست ما از حکومت مرکزی پاکسازی کامل این ولسوالی نیز است. در پهلوی آن چهار ولسوالی و شرق ولایت نیز تحت تهیدید قرار دارد.

سخنگوی والی سرپل در رابطه به وضعیت اقتصادی و چگونگی تطبیق پروژه های بزرگ در این ولایت نیز توضیحات داده گفت:

در پانزده سال گذشته با انجام کمک های ملیارد دالری جامعه جهانی در افغانستان متأسفانه به مردم ولایت سرپل کمتر توجه و کمک صورت گرفته است وضعیت بازسازی و نوسازی در ولایت سرپل در حد خیلی پائین قرار دارد. اضافه از یکسال میشود با آمدن آقای وحدت تازه یک تعداد پروژه های عمرانی و پروژه های بزرگ رویدست گرفته شده است توجه دولت مرکزی قبلاً کمتر بود امیدواریم دولت و حکومت وحدت ملی توجه بیشتر  را به بهبود وضعیت امنیتی و اقتصادی وبازسازی این ولایت مبذول دارند.

وی در اخیر صحبت هایش به خانواده هایی که عزیزان شان در بند اسارت قرار دارند. با تأکید بر توجه دولت مرکزی بر رهایی آنان و پاکسازی کامل منطقه از وجود دشمن خونخوار گفت: مثل سایر مقامات عرض تسلیت و تأسف دارم از حکومت مرکزی میخواهیم با راه اندازی عملیات بزرگ هوایی و زمینی توجه جدی کرده تا برای خانواده های مصیبت رسیده و داغدیده رسیدگی صورت گیرد. اگر کمک نرسد طبعاً طالبان باقی باشندگان میرزا ااولنگ را می کشند.  

ویس محمد

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha