صفحه اصلی | anis | گزارش | *خــانــة 555

*خــانــة 555

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
*خــانــة 555

نام خانة 555 را میشنویم بدون درنگ قطی های سگرت 555 به ذهن ما تداعی میشود اما اینجا حرف از سگرت 555 نیست بلکه صحبت از سینماگر است که با عشق و علاقه فراوان آغازین کار هایش را از فلم های سینمایی افغانی مانند: رابعه بلخی، خانه 555 آغاز نموده و تا اکنون که بیش از پنجاه سال میشود همانطور عاشقانه به کارش ادامه داده و هنوز هم در فلم نقش بازی میکند.

این مرد مجرب و سینماگر سابقه کار احسان الله نقشبندی است که با وی از سینما گفتیم و خواستیم از سینما و کارهای هنری شان بنویسیم:

 موصوف در برابر پرسشی که از کدام سال به هنر سینما رو آورده اند گفت:

در سال 1356 در فلم رابعه بلخی که کار گردانی فلم را نظیر هروی بر عهده داشت آغاز نمودم و در این فلم هنر پیشه های موفق کشور مانند سلام سنگی، فتح الله پرند، سیما شادان و دوستان دیگر ما نقش بازی نموده بودند.

خاطرات خوب و جالب آنزمان هنوزهم در حافظه ام است. وی در برابر پرسشی که شما منحیث یک سینماگر موفق چی تفاوتی را میان سینمای آنزمان و اکنون می بینید  با آنکه امروز تجهیزات پیشرفته در اختیار دارید چرا کیفیت فلم ها در حد نزول است؟

میگوید: در آن سالها، کار در  سینما خیلی مشکل بود. هر کسی نمیتوانست وارد دنیای سینما شود باید از مراحل خاص میگذشت، داستان های خوبی را انتخاب می نمود و فیلمنامه ها و اکتورها همه از نظر کارگردان چک و بررسی میشد و مهمتر از همه فلم به گونه سینمایی شات میگردید، فلم ها عمدتاً نگتیف بودند و هر صحنه با دقت کامل فلمبرداری می گردید. گرچه در آنوقت وسایل و تکنالوژی در اختیار نبود اما کیفیت فلم بلند بود متأسفانه امروز با وجودیکه وسایل و تجهیزات پیشرفته در اختیار ما قرار دارد اما کیفیت تولید پایین آمده است.

امروز در فلم ها داستان های خوب انتخاب نمیشود. تهداب فلم خوب داستان خوب است. با وجود اینکه داستان های خوبی داریم و حوادث گونه گون در کشور ما اتفاق می افتد اما باز هم داستان فلم های امروزی همه تکراریاست و از چوکات چند جنگ چند آهنگ و مسایل عاشقی خارج نمیشود در اکثر فلم های ما کوشش می شود از فلم های خارجی تقلید صورت گیرد. به همین خاطر است که کار ناموفق و از سویی هم کیفیت آثار فلمی ما به سطح پایین عرضه میشود و توجه مردم را به خود جلب

 نمی نماید.

تشویق و برخورد مردم در آنزمان نسبت به هنرپیشه ها و هنر سینما چگونه بود ، آیا اعضای خانواده از کارتان راضی اند و یا خیر؟ همچنان از چند فلمی که در آن نقش بازی کرده اید نام ببرید.

در آن سالها در کشور یک تلویزیون و چند سینما فعالیت داشت سینما یگانه نکاتی بود که مردم با علاقمندی می آمدند و در سالون سینما به تماشای فلم می نشستند و شب های جمعه از طریق تلویزیون افغانسان فلم نشر می شد و مردم به خاطر تماشای فلم یک هفته منتظر می ماندند و در طول هفته تبصره فلم در میان مردم صورت می گرفت و در سینماها تماشاچیان با یک فرهنگ خاص وارد سینما می شدند حتا در چند سینمای کابل بدون پوشیدن دریشی اجازه ورود را به سالون سینما کسی نداشت. فلمی که نشر میشد مردم با کف زدن و خوشحالی از فلم استقبال می نمودند.آداب معاشرت فوق العاده مراعات میگردید.

- اگر راستش را بگویم نه بخاطر اینکه تا امروز که من در سینما کار میکنم از سوی کدام نهاد به ویژه افغان فلم مورد تقدیر و تشویق قرار نگرفته ام با وجود اینکه اکثراً در کارها کدام حق الزحمه دریافت ننموده ام و کدام مزد نگرفته ام برعکس از جیب خود مصرف نموده ام و بخاطر این علاقمندی من به هنر سینما وضعیت اقتصادی خانواده ام برهم خورد و دچار مشکل می باشم اما چه کنم چاره نیست یکطرف عشق و علاقه به هنر طرف دیگر توهین و تحقیر چاره نیست. اینکه مسئولان توجه نمایند تا وضعیت فرهنگیان مهمتر گردد.

در فلم هایی که در این اواخر نقش بازی نموده ام عبارت است از قربانی، صدف، هنر زیر پرده سیاه از ساخته های استاد نورمحمد نوری، محافظ (همه چیز برای آینده) به کارگردانی یاسمین یارمل، سریال خنده های گریه دار، سریال شهربانو و ده‎ها اسپات ها و اشتهارات تلویزیونی دیگر.

موصوف در اخیر پیام خود را چنین ارائه نمود آرزو دارم تا در کشور ما به هنر بیشتر از سوی مسئولان توجه صورت گیرد تا هنر در کشور رشد نماید و هنرمندان ما به کشورهای همسایه در بخش های مختلف رقابت نمایند.

یقین دارم که آموختن در بخش هنر، تحصیل، منظور بالا بردن فلم هنری منزلت هنر را بلند می سازد؛ زیرا آموزش و تشویق در هنر یک امر ارزنده است که بایستی مسئولان به آن توجه مبذول بدارند. 

نبی تنها

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha