صفحه اصلی | anis | گزارش | محمد حنیف دانشیار: تا اخیر سال روان بیشتر از ۴۷ هزارتن معتاد تداوی میگردد

محمد حنیف دانشیار: تا اخیر سال روان بیشتر از ۴۷ هزارتن معتاد تداوی میگردد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
محمد حنیف دانشیار: تا اخیر سال روان بیشتر از ۴۷ هزارتن معتاد تداوی میگردد

در نخست محمد حنیف دانشیار گفت: این وزارت به دلیل ناامنی های داخلی و گستردگی مشکلات مواد مخدر در سطح منطقه و جهان نتوانسته آرزوی مردم کشور را که همانا افغانستان عاری از معضل مواد مخدر می باشد، به حقیقت مبدل سازد.

اما باوجود چالش ها در همکاری با نهاد های ذیربط، ما در امر مبارزه علیه مواد مخدر دست آورد های خوبی داریم.

طی سال گذشته بیش از ۲۶۰۰  تن به اتهام قاچاق مواد مخدر در کشور بازداشت گردیده که دوسیه های حدود یکهزار تن آنها طی مراحل عدلی و قضایی گردیده است .

وزارت مبارزه با مواد مخدر در راستای مشارکت همگانی، آگاهی دهی و حضور مستقیم مردم درعرصه مبارزه با مواد مخدر تلاش های جدی کرده است. زیرا مردم افغانستان در صف اول مبارزه با این پدیده شوم قرار دارند از ناحیه مواد مخدر آسیب پذیر می باشند بناً مشارکت مردم در مقابل تهدید بزرگ مواد مخدر خیلی قابل اهمیت می باشد.

آقای دانشیار در ارتباط به بلند بردن ظرفیت نهاد های مبارزه علیه مواد مخدر در کشور گفت: این وزارت برنامة را در بخش بلند بردن ظرفیت نهاد های مبارزه با مواد مخدر روی دست دارد و آنهم در پلان عمل ملی این وزارت انعکاس یافته است.

وی در ارتباط به تخریب مزارع کوکنار در سال روان گفت: تا اکنون سروی وزارت مبارزه با مواد مخدر در بخش تخریب کشتزار های کوکنار در کشور نهایی نشده است، اما معلومات ابتدایی نشان می دهد که نسبت به سال گذشته وضعیت خیلی خوبی در بخش کشت کوکنار در افغانستان نداریم، زیرا امسال در ساحات ناامن کشت کوکنار صورت گرفته و کاهش نیافته است.

متاسفاًنه بزرگترین مانع در قسمت کمپاین تخریب مزارع کوکنار چالش ناامنی در کشور است از سویی هم زمانی که کشتزار های کوکنار را تخریب میکردیم چون خود مردم بالای کشت کوکنار مصرف کرده بودند از این رو در برخی از ولایت ها همکاری لازم مردم را در تخریب مزارع کوکنار نداشتیم.

به همین دلیل پلانی که وزارت مبارزه با مواد مخدر در بخش تخریب مزارع کوکنار در افغانستان داشت به همان هدف نرسیدیم. با آنهم در این عرصه تلاش های جدی در ولایت های مختلف کشور صورت گرفته که تاکنون حدود یک هزار و پنجصد هکتار زمین کشت کوکنار در برخی از ولایت های کشور تخریب گردیده است، اما این ارقام نهایی نیست فعلاً در برخی از ولایت ها به شمول بدخشان کمپاین تخریب مزارع کوکنار ادامه دارد.

سخنگوی وزارت مبارزه با مواد مخدر افزود:ولایت هلمند از جمله ولایاتی است که سطح بلند کشتزار کوکنار را در افغانستان دارد متاسفاًنه امسال به دلیل بلند بودن ناامنی، مزارع کوکنار تخریب نشده است.

در سال گذشته ۲۰۱ هزار هکتار زمین تحت کشت کوکنار در کشور وجود داشت اما تا حال سروی ما در بخش مزارع کوکنار در افغانستان نهایی نگردیده است.

وی با اشاره به موجودیت افراد معتاد در افغانستان گفت: متاًسفانه از سال ۲۰۱۵ به این طرف اعتیاد مواد مخدر سیر صعودی در افغانستان  داشته است.

سروی که در سال ۲۰۱۵ میلادی در سطح افغانستان انجام دادیم حدود دو اعشاریه ۹ الی سه اعشاریه پنج میلیون تن از افراد متأثر از استفاده مواد مخدر بود که از جمله حدود یک اعشاریه چهار میلیون را معتادین و یک بخش هم استفاده کنندگان مقطعی که در معرض خطر جدی اعتیاد قرار دارند
 می باشند.

طی دو سال گذشته وزارت مبارزه با مواد مخدر در راستای وقایه و جلوگیری از اعتیاد در افغانستان تلاش های جدی را آغاز کرده است و همچنین روی بلند بردن ظرفیت تداوی معتادین نیز کار می کند که در سال گذشته حدود ۳۹ هزار معتاد در سراسر کشور درمان گردیده است.

همچنین قرار است تا اخیر سال جاری بیشتر از ۴۷ هزار تن از معتادین تداوی گردد.

همه ساله ظرفیت تداوی معتاد بالا می رود خوشبختانه وزارت مبارزه با مواد مخدر برنامه های مؤثر را در قسمت کیفیت تداوی ،احیای مجدد، کار آموزی  و ایجاد اشتغال روی دست گرفته است.

برنامه آگاهی دهی از اضرار مواد مخدر در مکاتب از سوی وزارت مبارزه با مواد مخدر در همکاری با وزارت معارف راه اندازی گردیده است که در این زمینه حدود یکهزار معلم آموزش دیده است.

از سویی هم علمای دین، اعضای جامعه مدنی و شورا های مردمی در تطبیق برنامه آگاهی دهی از اضرار مواد مخدر نیز همکاری می کنند.

وزارت مبارزه با مواد مخدر تلاش دارد تا مراکز تداوی معتادین را در سراسر کشور بهبود بخشد.

دانشیار افزود: گسترش مشکل مواد مخدر در افغانستان بُعد منطقوی
و بین المللی دارد که  متاسفانه بعضی از کشور های منطقه راه امن و ترانزیت مواد مخدر افغانستان را فراهم ساخته است و در حین زمان مارکیت و بازار مواد مخدر در سطح کشور های جهان افغانستان می باشد.

 درست است که تقاضای مواد مخدر در داخل افغانستان وجود دارد و تعداد زیادی جوانان معتاد داریم، اما آنقدر که در افغانستان کوکنار کشت می شود و تریاک تولید می شود حتی تقاضای داخلی به فیصدی نمی آیدآاا.

در بُعد داخلی، افزایش ناامنی ها و گسترش فعالیت های تروریستان و دهشت افگنی بزرگترین مانع فرا راه  مبارزه با مواد مخدر در کشور گردیده است و بخشی از عاید مواد مخدر صرف تروریزم و دهشت افگنی در افغانستان می شود.

در عین زمان در مناطق ناامن و ساحاتی که مخالفین مسلح حضور دارند در آنجا  فرصت کار و بار مواد مخدر نیز  ایجاد شده است .

اکنون تلاش ها در امر مبارزه با مواد مخدر آغاز گردیده است و امید وار هستیم که به زودترین فرصت به نتیجه خوبی برسیم.

وزارت مبارزه با مواد مخدر از کشور های منطقه و جهان خواهان راهکار های جدید به خاطر حل مشکل مواد مخدر افغانستان شده است، کشور های منطقه باید جلو ترانزیت و انتقال محموله های مواد مخدر افغانستان را بگیرند و همچنین کشور های جهان به حیث کشور های متقاضی، تدریجی تقاضای خود را کاهش دهند.

زمانی که جلو ترانزیت و مارکیت مواد مخدر افغانستان در سطح منطقه و جهان گرفته شود مشکل این پدیده شوم نیز حل خواهد  گردید.

 

سخنگوی وزارت مبارزه با مواد مخدر در مورد هفته بسیج ملی علیه مواد مخدر افغانستان گفت: سال گذشته افغانستان همگام با تمام کشور های جهان یک روز را بمناسبت همبستگی جهانی مبارزه با مواد مخدر تجلیل می کرد، اما امسال به یک هفته تحت نام (هفته بسیج ملی علیه مواد مخدر درافغانستان ارتقا یافت.

وی از کشور های منطقه و جهان خواست که بدون شک آسیب پذیر ترین مردم از ناحیه مواد مخدر مردمان افغانستان هستند و مواد مخدر تهدید بزرگ برای تمام بشر است و هیچ کشور از آسیب آن مصؤن نخواهد بود و باید جلو ترانزیت آن در سطح منطقه و جلو مارکیت آن در سطح جهان گرفته شود.

خواجه نصیر احمد صدیقی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha