صفحه اصلی | anis | گزارش | دولت وزیری: به زودی ولایت بغلان از وجود مخـالفین مسلح پـاکسـازی مـی گـردد

دولت وزیری: به زودی ولایت بغلان از وجود مخـالفین مسلح پـاکسـازی مـی گـردد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
دولت وزیری: به زودی ولایت بغلان از وجود مخـالفین مسلح پـاکسـازی مـی گـردد

دولت وزیری گفت: از اول سال 1396 وزارت دفاع ملی عملیات خالد را اعلام نمود و در ولایاتی که با تهدیدات بلند مواجه و مراکز دشمن موجود بود عملیات را پلان تطبیق و راه اندازی نمودیم که نتایج خوبی داشته است.

 چنانچه در ولایت ننگرهار که نیروهای داعش با قوت حمله کردند برآنها ضربات کوبلنده وارد ساختیم و در این جنگ حدود 2500 تن داعشی کشته 800 تن زخمی شد همچنان ده ها تن گرفتار گردیدند، اما بزرگترین دستاورد این عملیات کشته شدن سه رهبر برجسته داعش «حافظ سعید، حسیب الله و ابوسعید» است.

برعلاوه ولسوالی چیر هار پچیراگام خوگیانی شیر زاد و حصارک از وجود داعش پاکسازی شد. مراکز سوق و اداره و آموزش آنان از بین رفتند سال گذشته در ولایت هلمند تهدید بلند موجود بود، ولی امسال ما دست بلند داریم. قول اردوی 215 میوند 97-98 درصد اکمال و مورال خوب دارند ساحات تحت تسلط خود را خوب حمایت و نگهبانی کردند.

ولسوالی گرشک و مارجه پاکسازی شد در طی دو هفته اخیر ناوه را پاکسازی و تحکیم نمودیم همین اکنون قوت های ما در آنجا حضور دارند. مسیر راه لشکرگاه ناوه نیز تحکیم گردیده است در سنگین عملیات خوبی انجام شد ادعا کرده میتوانم که در هلمند وضعیت تحت ادارة قوت های شجاع و دلیر اردوی ملی، پولیس ملی و امنیت ملی ما قرار دارد. دشمن حملات سنگینی را جهت سقوط ولایت کندز انجام داد اما قطعاتی که از کابل به کندز اعزام گردید مخصوصاً قطعه 20 پامیر عملیات خوبی‎را انجام دادند در ولسوالی خان آباد، دشت ارچی وسایر ولسوالی ها به دشمن تلفات زیادی وارد گردید، حتا والی نام نهاد شان نیز کشته شد در پهلوی آن در ولسوالی درقد ولایت تخار عملیات مشترک اجرا و آن ولسوالی تصفیه شد یمگان و زیباک نیز تصفیه گردیده و قطعات ما فعلاً در این ولسوالی ها حضور دارند.

در بغلان نیز طی عملیات مشترک، والی نام نهاد طالبان کشته شده مناطق تحت تسلط دشمن پاکسازی گردیده تلفات زیادی به دشمن وارد کردیم همچنان در بلخ و سمنگان نیز تحرکات از سوی دشمن صورت گرفته که طی عملیاتی ما تلفات سنگین به آنان وارد نمودیم در سرپل فاریاب، غزنی میدان وردک لوگر، پکتیکا
 کندز، نورستان و لغمان نیز دشمن تلفات زیاد دیدند. ولی با همه دستاورد ها مشکلات نیز داشتیم چون دشمن پلان های شوم خویش را از قبل طرح و ترتیب نموده بودند ممکن بتوانند با سقوط ولسوالی ها، شاهراه ها را نیز مسدود نموده و مردم را در مضیقه قرار دهند. آنان آرزو دارند شورای نام نهاد کویته را که در پاکستان مستقر است و از آنجا رهبری می شود به افغانستان انتقال دهند.

اما خوشبختانه به این هدف شوم خود نرسیده و شکست خورده اند.

وزیر افزود:

روزانه طور اوسط 25 عملیات در 12 ولایت از طرف قطعات ساحوی و عملیات های قوی توسط قطعات کوماندو را اندازی می گردد.

از طرف شب 2-5 عملیات اجرا می شود که قوت های هوایی قوت های زمینی را حمایت می کنند همچنان صد- 150 پرواز حمایوی و ضربات کوبنده مستقلانه نیز داریم.

وی در رابطه به وضعیت امنیتی بغلان در یک هفته اخیر گفت:

اخیراً عملیات بزرگ در بغلان مرکزی راه اندازی شد. در عملیات خالد بن ولید والی نام نهاد دشمن کشته شد یک گروپ اوپراتیفی برای مدیریت جنگ به بغلان اعزام گردیده است امید می رود به زودی بغلان از وجود مخالفین پاکسازی گردد.

وزیری در رابطه به تقویت و تجهیز قوت های هوایی کشور و تعهدات سران ناتو در زمینه گفت:

یک پلان چهار ساله را وزارت دفاع ملی طرح نمود که توسط اعضای ناتو از بروکسل نیز تأیید شد. مطابق به پلان آنها وعده کمک نمودند. در حمایت قطعات کوماندو که کمیت شان افزایش مییابد. و با وسایل مربوط تجهیز
 می شوند. مطابق پلان گام به گام قوت های هوایی ما را کمک خواهند نمود. در پهلوی آن برای تجهیز و تمویل پولیس سرحدی جهت حفظ سرحدات از تحرکات بیرونی دشمن نیز وعده کمک دادند. همچنان با پیوستن پولیس نظم عامه در چوکات وزارت دفاع ملی همکاری خواهند نمود. در پلان یاد شده موارد زیاد جهت تجهیز تمویل و آموزش قوت های مسلکی و دفاعی را رویدست دارند ایالات متحده امریکا، کانادا، آسترالیا و اعضای ناتو همه وعده کمک دادند. مطابق تقسیم اوقات که وزارت دفاع ملی تهیه و ترتیب کرده آنان حمایت مینمایند.

جنرال وزیری در رابطه به قابلیت های محاربوی نیروهای ارتش اضافه کرد: همه شاهد هستیم که پس از خروج بیش از یکصدو 30 هزار قوت های بین المللی، نیروهای شجاع و دلیر افغان از حراست و حفظ تمامیت ارضی و خاک خود از هجوم دشمن داخلی و بیرونی شهامت و رشادت خاص نشان داده و توانستند اهداف شوم دشمن را ناکام بسازند. تقویت تجهیز و حمایت بیدریغ مردم، فرزندانشان را، که در صفوف قوت های امنیتی و دفاعی قرار دارند روحیه و مورال داده است.

وزیری در رابطه به از بین بردن فساد در مربوطات این وزارت گفت:

فساد یک پدیدة حاد در تمام نهاد ها و ادارات کشور است که این وزارت از آن مستثنا نیست ولی در مبارزه با آن کار زیادی صورت گرفته است. در سال 1395       6.1 میلیارد افغانی کمیته تدارکات صرفه جویی و از حیف و میل جلوگیری شد 700 قرار داد به 95 قرار تعدیل گردید تا از فساد جلوگیری به عمل آید. ده ها تن که به فساد آغشته بودند «شامل افسر و منسوب» به څارنوالی معرفی و از جنرال گرفته تا عسکر زندانی شدند و کمیسیون های کشف و استخبارات حقوق، تفتیش ایجاد شد و نظارت و بررسی جدی و دوامدار صورت گرفته
 و می گیرد.

برعلاوه برای شفافیت و حسابدهی، دارایی منسوبین از عالیرتبه تا متوسط ثبت شد کسانیکه در بخش حقوق مالی و تدارکات کار مینمایند نیز ثبت دارایی شدند. کسانیکه اضافه از سه سال در پست ها کار کرده بودند از وظایف شان تبدیل و افراد جدید مقرر گردیدند.

جنرال دولت وزیری در رابطه به انجام عملیات مشترک در دو سوی خط فرضی دیورند گفت:

اشتباه نشود، عملیاتی که قوت های نظامی پاکستان در سرحدات خیبر پشتونخوا به راه انداخته اند یک جانبه است.

توافق طوری بود که اگر پاکستان کدام هدف در این سوی خط دارند ما عملیات می کنیم و اگر ما هدف را در آن سوی خط نشان می دهیم باید آنها هدف را از بین ببرند. اما پاکستان وعده میکند و عمل نه؛ پاکستان این عملیات را بدون مشوره راه اندازی کرده است.

حامده صدیقی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha