صفحه اصلی | anis | گزارش | سید فاضل آقا سانچارکی: نیاز زمان است تا فرهنگ کتاب خوانی ترویج گردد

سید فاضل آقا سانچارکی: نیاز زمان است تا فرهنگ کتاب خوانی ترویج گردد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
سید فاضل آقا سانچارکی: نیاز زمان است تا فرهنگ کتاب خوانی ترویج گردد

نمایشگاه کتاب به مناسبت هفته کتاب و مطالعه آن، هر سال در اخیر هفته ماه ثور به ابتکار وزارت اطلاعات و فرهنگ و همکاری ناشران خصوصی کشور افتتاح می گردد. امسال به همین مناسبت نمایشگاه ویژه کودک در کاروانسرای باغ بابر، به همکاری وزارت اطلاعات و فرهنگ موسسه حمایت کودکان، انستیتوت گویته، خانة ادبیات کودک و اتحادیه کتابفروشان، با نمایشات تیاتر کتاب خوانی، نمایشگاه کتاب برگزار گردید. گزارشگر روزنامه ملی انیس که در محفل بزرگداشت از هفته کتاب اشتراک نموده بود، گزارشی را تهیه نموده که توجه مخاطبان را به خوانش آن معطوف می نماییم:

سید فاضل آقا سانچارکی معین امور نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ گفت:

 مسرورم که هفته کتاب با نمایشگاه کتاب در این مکان تاریخی با جمعی از کودکان تدویر می گردد، در پانزده ساله گذشته توجه لازم به خاطر فرهنگ مطالعه صورت نگرفته  نیاز زمان است تا فرهنگ کتاب خوانی ترویج گردد، وی با تماس به رشد ناموزون ادبیات کودک در کشور اشاره  کرده گفت، در خصوص ادبیات کودک باید نویسندگان به تهیه و نشر کتب به زبان ساده و آسان بپردازند تا کودکان بتوانند با ادبیات خودشان کتاب بخوانند و کمبود در این بخش مرفوع گردد.

محمد صابر مومند سخنگوی وزارت اطلاعات و فرهنگ گفت:

خوشبختانه امسال هفته کتاب خوانی به ابتکار وزارت اطلاعات و فرهنگ، انستیتوت گویته، خانه‎ادبیات کودک، موسسه حمایت از اطفال و اتحادیه ناشران خصوصی  به شکل متفاوت تجلیل گردید که روز اول آن به هدایت پوهاند محمد رسول باوری سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، به ادبیات کودک اختصاص داده شده بود که در باغ بابر گشایش یافت و روز دوم آن در پوهنتون کابل برگزار گردید.

وی اضافه نمود: امروز این نمیاشگاه به کودکان اختصاص داده شده، به خاطریکه کودکان آینده سازان کشور می باشند و این آینده سازان در گذشته از نظر دور نگهداشته شده بودند.

رهبری جدید وزارت اطلاعات و فرهنگ در این بخش توجه خاص دارد، به همین منظور امروز به کودکان اختصاص داده شده که توجه بیشتر وزارت اطلاعات و فرهنگ را در این مورد نشان میدهد.

ممنون مقصودی یک تن از بازیگران تیاتر و سینمای کشور پیرامون کودکان گفت:

امروز در این جا یک نمایشگاه بسیار قشنگ زیر عنوان هفته کتاب اختصاص داده شده برای اطفال و نوجوانان. خوشبختی در این است که امروز بیش از صدها، حتا هزاران عنوان کتاب را در این نمایشگاه دیدم که فوق العاده قشنگ چاپ شده است  یک افتتاح خوب که از طرف وزارت اطلاعات و فرهنگ به همکاری بعضی موسسات راه اندازی شده است. واقعاً توجه مرا جلب کرد، حتا آرزو دارم ای کاش میتوانستم، از هر جلد آن، یک، یک جلد در کتابخانه خود داشته باشم. همچنان هر کودکم در الماری خود مثل این کتابها داشته باشند.

بسیار مهم است که یک طفل غیر از خواندن کتابهای مکتب قصه هایی را از زبان جوانان، از زبان درختان  از زبان کوه و از زبان ابر و از قانغوزک بخواند یا بشنود، می دانم که بسیار واقعی نیست ولی حس می کنم که تخیل طفل و نوجوان بارور می شود. همین که نویسنده در کتابی می تواند فضای جنگل را با تمام زیبایی هایش به تصویر بکشد، این فوق العاده و هنرمندانه است و چقدر خوب خواهد بود که همیشه در رابطه به زیبایی طبیعت فکر بکنیم.

ما جاهای زیبای خود را منهدم و به خاک یکسان کردیم ولی این کتابها میتواند ما را به محبت و احترام نزدیک بسازد به مردم شناسی و کرامت انسانی، که چقدر مهم است، این کتابها که در هرخانه میرود یقین دارم که هرکس آنرا خوانده میتواند، از طفل گرفته تا نوجوان، حتا بزرگان.

موصوف افزود:

باید بزرگان ما اول این کتابها را بگیرند، یک بار عنوان، رنگ، کاغذ و تصاویر قشنگ آنرا ببینند، خودبخود حس میکنند که کتاب برابر سویة طفل شان است. اگر خود پدر پیشگام شود و این گونه کتاب ها را به آواز بلند در جمع تمام خانواده ها بخواند، به نظر من یک کار بسیار پسندیده می باشد. وقتی طفل بداند که پدر از زبان شیر با وی صحبت می کند و آن طرف یک لکلک برای وی جواب می گوید و از طرف دیگر یک قانغوزک صدا میکند، خود بخود طفل حس می نماید که پدرم می خواهد با من باشد، من کسی هستم که پدرم در غم من است و می خواهد به این وسیله یک قصه کاملاً سخت و مغلق اجتماعی را از زبان یک لک لک، شیر و یا... برایم حکایت بکند، این روشی است که فکر می کنم اطفال از پدران خود حتماً سوالاتی خواهد نمود. این که دوباره پدر جواب می گوید، سلیقه و قریحه هنری طفل بیدار می شود. چقدر خوب است اگر شما با ناز و نوازش از طفل تان بخواهید که قصه آن کتاب را یکبار برای من یا برای خوهران و برادران تان بخواند یا حداقل بگوید  آنجا اطفال هستند، بازی های بی جا و یا تشله بازی می کنند، اگر در جمع آنها این کتاب قصه را یک بار بخوانید، چقدر خوب خواهد شد؟ یقین دارم که در مرحله اول نخواهد پذیرفت، ولی اینکه جرأت پیدا می کند و می خواند برای جوانان دیگر سوال پیدا می شود که این بچه چرا می خواند؟ این روش خود بخود احساس مثبت را در وجود انسان بیدار می سازد، این کار بسیار پسندیده است.

لیزا کاکر کارمند مؤسسه حمایه اطفال در بخش تعلیم و تربیه پیرامون نمایشگاه گفت:

مؤسسه حمایة اطفال یک پروژه دارد بنام بیایید برای اطفال افغانستان بنویسیم، در این پروژه 160 عنوان کتاب را چاپ نموده که 80 عنوان آن دری و 80 عنوان دیگر آن به زبان پشتو چاپ گردیده است.

در افغانستان بعضی نهاد های دیگر هم کتابهای را برای اطفال چاپ نموده اند، ولی فرق کتابهای ما با دیگر کتاب ها در این است که نویسندة کتاب های ما تماماً از افغانستان هستند. ما یک رقابت ملی داستان نویسی را در کابل و پانزده ولایت افغانستان برگزار کردیم که در آن رقابت ملی تمام شاگردان مکاتب سهم گرفته اند، داستان نوشته اند و به ما ارسال کردند اند، از همان داستان ها تقریباً سی هزار داستان جمع آوری نمودیم.

موصوف افزود:

از همان سی هزار داستان ده داستان آن را به چاپ رسانیدیم که از شاگردان مکتب می باشد و 20 عنوان کتاب چاپ شده از معلمین مکاتب می باشد که در همین رقابت سهم گرفته اند. به همین گونه 20 عنوان دیگر کتاب از نویسنده های است که در رابطه به کودکان نوشته اند که به زیور چاپ آراسته شده است این کتاب ها از زبان دری به پشتو و از پشتو به دری چاپ گردیده است تقریباً نیم میلیون این کتاب ها به چاپ رسیده که در 60 ساحه دریازده ولایت طور رایگان به کودکان توزیع گردیده است، زیاد تراین کتاب ها در مکاتب رسمی  کودکستان ها، در خانواده ها در صنوف های محلی و به کتابخانه های عامه به طور رایگان توزیع کردیم تا به این اساس جوانان به خواندن کتاب علاقه بگیرند و از همین جاهای که نام برده شده، کتاب ها را بدست بیاورند.

حسام الدین هشام

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha