صفحه اصلی | anis | گزارش | نشریه وزین انیس در تاریخ مطبوعات و رسانه های آزاد کشور، جایگاه خاص دارد

نشریه وزین انیس در تاریخ مطبوعات و رسانه های آزاد کشور، جایگاه خاص دارد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
نشریه وزین انیس در تاریخ مطبوعات و رسانه های آزاد کشور، جایگاه خاص دارد

روزنامة ملی انیس اولین روزنامة خصوصی آزاد افغانستان است که مرحوم غلام محی الدین خان انیس بعد از برگشت از سفر غربت در مصر این روزنامه را تأسیس کرد. اولین روزنامه نگار که در تاریخ مطبوعات کشور محاکمه شده مرحوم غلام محی الدین خان انیس بود بعد از محکمه برائت حاصل کرد.

مبارز در ادامه افزود:

انیس از پیشقدمان عرصه آزادی بیان و پرچم دار بزرگ نهضت دموکراسی و مشروطه خواهی در کشور بود که در راه مبارزه برای احقاق آزادی و حق گویی زندانی و در سلول زندان وفات نمود.

آقای مبارز گفت:

اینکه روزنامة ملی انیس توانسته سالیان درازی قدامت تاریخی و نشراتی خویش را بپیماید این پیروز را به دست اندرکاران کنونی وی تبریک می گویم.

بعد از وفات غلام محی الدین خان، انیس، این نشریه وزین در تاریخ مطبوعات و رسانه های آزادی کشور جایگاه خاص دارد. دولت های بعدی برای ادامه نشرات این روزنامه دو کار کردند.  یکی اینکه بهترین شخصیت های مطبوعاتی را در رأس آن مقرر کردند دیگر اینکه روزنامة انیس نسبت به روزنامة اصلاح وسایر نشرات چاپی آن عصر به صورت نسبی یک آزادی نشراتی را قایل بودند. روزنامة انیس توانست همان رسالت را که مؤسس آن گذاشته بود به حد ممکنی حفظ کند.

آقای مبارز با توصیه به دست اندرکاران کنونی روزنامه ملی انیس اظهار داشت:

امروز مدیران مسئول روزنامة انیس مسئولیت دارند که زندگی انیس را مطالعه کنند و رسالتش را رعایت نشرات روزنامه را در جهت حفظ منافع ملی سمت و سودهند.

 محمد مبارز راشدی معین اسبق وزارت اطلاعات و فرهنگ و یکتن از مطبوعاتیان کشور دید و منظر اش را در مورد نشرات روزنامة ملی انیس در 90 مین سال فعالیت نشراتی چنین بیان داشت:

روزنامة ملی انیس یکی از سرمایه های مطبوعات و رسانه های افغانستان و نام شناخته شده است. با توجه به اینکه افغانستان بهترین وضعیت خود را از نظر تاریخی نسبت به آزادی بیان
می گذراند. متأسفانه روزنامه و رسانه های دولتی نتوانسته این قضای آزادی رسانه را کامل به نمایش بگذارد.

طبیعتاً انیس محدودیت های را پیش روی خود دارد توصیه من به دست‎اندرکاران انیس وسایر روزنامه های دولتی اینست کوشش نمایند. به عنوان رسانه همیشه با حمایت از جریان اطلاع رسانی متوازن وبی طرف عرض اندام و بین پالیسی های حکومتی و معیار های اطلاع رسانی وجه جمع را مراعات کنند. یعنی با تعقیب پالیسی حکومت اطلاع رسانی و آگاهی دهی جمعی را نیز رعایت نمایند.

وی در ادامه اضافه کرد:

روزنامة ملی انیس برای فعلاً آزادی های خاص خود را دارد، ولی بحث، بحث محتوا است. برای رسیدن به معیارات مطبوعاتی که نیازمند رسیدن به آن هستیم. روزنامه های کنونی با این شرایط آرمانی که چگونه میتواند هدیه دهد فاصله وجود دارد.

مدت ها با این روزنامه افتخار کار را داشتیم واقعاً یک افتخار مطبوعات افغانستان در دهة دموکراسی است.

حامده صدیقی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha