صفحه اصلی | anis | گزارش | روز ملی کارگر باید با پرداخت حقوق عادلانه مطابق نیاز کارگران و شرایط کنونی جامعه تجلیل گردد

روز ملی کارگر باید با پرداخت حقوق عادلانه مطابق نیاز کارگران و شرایط کنونی جامعه تجلیل گردد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
روز ملی کارگر باید با پرداخت حقوق عادلانه مطابق نیاز کارگران و شرایط کنونی جامعه تجلیل گردد

از اول می روز همبستگی بین المللی کارگر دیروز طی محفلی و راهپیمایی از سوی اتحادیه ملی کارگران و کارکنان افغانستان «امکا» در مقر آن اتحادیه تجلیل به عمل آمد. در این محفل جمع کثیری از کارگران و کارکنان ادارات و سکتوری، اتحادیه های کارگری و سکتور خصوصی حضور به هم رسانیده بودند.

در آغاز محفل الحاج عبدالمعروف قادری رئیس عمومی اتحادیه ملی کارگران و کارکنان افغانستان طی صحبتی با ابراز نگرانی از افزایش بیکاری روز افزون که سبب فقر و ناداری دربین اقشار جامعه گردیده است گفت:

هیئت رهبری اتحادیه ملی کارگران و کارکنان افغانستان اول ماه می را به کافه ملت رنجدیده و تمام کارگران کشور و جهان تبریک و تهنیت گفته از اول می روز همبستگی بین المللی کارگر در کشور ما در شرایطی تجلیل بعمل می آوریم که سایه شوم جنگ تحمیلی و نیابتی بر تمام عرصه های زندگی سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی جامعه سایه افگنده است. فقر، بیکاری، بد امنی، مهاجرت جوانان به خارج از کشور، پایین بودن سطح دستمزد کارکنان، بی سرپناهی بلند بودن نرخ مواد اولیه، تضعیف قدرت خرید خانواده ها و کار شاقه اطفال زیرسن چالش بزرگی را فرا راه حکومت وحدت ملی و مردم ما قرار داده است.

هرچند حکومت وحدت ملی یک سلسله دست آوردهای مهم درعرصه ایجاد اشتغال زایی طویل المدت، مبارزه علیه فساد مالی و اداری و افتتاح پروژه های بند برق، پروژه تاپی کاسا یک هزار و بدیل راه تورخم بندر چابهار ولاجورد دارد ولی برای مقابله با چالش های بزرگ در جامعه یعنی فقر و بیکاری موجود در کشور بسنده نمی باشد بناءً در راه برنامه ریزی بزرگ و کار عملی توسعه اقتصادی در کشور. اراده قوی و مسئولیت پذیری خاص حکومت وحدت ملی را آرزو داریم.

اتحادیه ملی کارگران و کارکنان افغانستان از رهبری حکومت وحدت ملی تقاضا بعمل آورد تا در قسمت تأمین صلح و ثبات، ایجاد زمینه کار و اشتغال پایدار در بخش های سکتور زراعت و مالدرای، استفاده، از منابع زیر زمینی، عملی سازی پروژه های ساختمانی، اعمار بند برق و آبگردان توسعه، و انکشاف زیربنا های اقتصادی، رشد صنعت تولیدی و حمایت از تولیدات داخلی و جمعاوری شفاف پول عواید گمرکی و مالیات در کشور اقدامات عملی را رویدست گیرد.

رئیس اتحادیه ملی کارگران افغانستان در ادامه گفت: با را هپیمایی که در تجلیل از این روز به اشتراک جمع بزرگ کارگران و کارکنان در جاده کارگر راه اندازی شد. هدف عمده خواست جمعی افزایش معاشات و تعیین حداقل مزد عادلانه، بازنگری قانون کار و مقرره های مربوط به آن، تبدیل شدن اقتصاد غیر رسمی به اقتصاد رسمی، عرضه تأمینات اجتماعی در سکتور دولتی و خصوصی جلوگیری از بیکاری ساختن آنی کارگران و کارمندان که خلاف قانون نباید صورت گیرد، جلوگیری از کارشاقه اطفال، مصونیت شغلی، ایجاد زمینه کار برای قشر جوان کشور از خواست های اساسی است که اتحادیه ملی کارگران و کارکنان افغانستان نیز در زمینه پیشنهادات را ارائه نموده برعلاوه برای ایجاد کار شایسته، ایجاد محکمه کارگری در تشکیل نظام عدلی و قضایی کشور جهت رسیدگی به مشکلات موجود به شکل تخصصی آن تأکید شده است.

در جهت متوازن شدن پرداخت حقوق امتیازات کارکنان افغانستان که غیر عادلانه و نامتوازن حدوداً 14 نوع معاش در ادارات پرداخت می شود نارضایتی بیشتر را در بین کارکنان افغانستان سبب گردیده است. خواهان این هستیم معاشات کنونی متوازن و حداقل مزد 12500 افغانی به حکومت پیشنهاد شده است. حکم رئیس جمهور موجود است در کمیته قوانین. شش جلسه داشتیم تا در رابطه به پرداخت حداقل مزد که 12500 است توافق و به ریاست جمهوری پیشنهاد شد. تا نهایی و تطبیق گردد. وقت نیازمندی کارکنان دولت برآورده نگردد طبعاً سببب نارضایتی کارکنان و گستردگی فساد میگردد. تقاضای ما اینست معاشات افزایش و زمینه اعزام قانونی کارگران به خارج تافراهم شدن زمینه کار در پروژه بزرگ مساعد گردد.        حامده صدیقی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha