صفحه اصلی | anis | گزارش | محصلان: حکومت در رشد استعداد جوانان مبتکر توجه جدی نماید

محصلان: حکومت در رشد استعداد جوانان مبتکر توجه جدی نماید

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
محصلان:  حکومت در رشد استعداد جوانان مبتکر توجه جدی نماید

اخیراً نمایشگاهی تحت عنوان تجارت های مؤثر و جوانان متخصص به همکاری شرکت نمایشگاهی آرین روز، پوهنتون پولی تخنیک کابل، اتاقهای تجارت و صنایع به مدت سه روز در تالار جمنازیوم پوهنتون پولی تخنیک کابل برگزار گردید در آن نمایشگاه 90 شرکت و نهاد داخلی، خانم ها و جوانان تجارت پیشه، سرمایه گذاران و تولید کنندگان تولیدات داخلی و صنایع دستی اختراعات خویش را در 104 غرفه به نمایش گذاشته بودند. مبتکر اصلی این نمایشگاه بانوی جوان حمیرا آرین رئیس نمایشگاهی شرکت آرین روز و رهبری پوهنتون پولی تخنیک کابل و محصلان آن پوهنتون بودند. خبرنگار روزنامة ملی انیس از آن نمایشگاه گزارشی تهیه نموده که نشر می گردد.

حمیرا آرین هدف اساسی نمایشگاه را توسعه فناوری، رشد استعداد جوانان مبتکر، معرفی تولیدات داخلی، تشویق زنان صنعتگر و تمرکز روی کاریابی برای جوانان مختصص و نخبه از پوهنتون پولی تخنیک کابل عنوان کرد.

محمد یونس مهمند رئیس اتاق تجارت و صنایع کابل طی مصاحبه یی با استقبال از تدویر نمایشگاه و اعلام همکاری از سوی سرمایه گذاران خصوصی با پوهنتون پولی تخنیک در استخدام انجنیران و مختصصان مسلکی، نمایشگاه را یک نقطه وصل بین تولید کنندگان بازار و نیروهای کارجوان و متخصص بیان کرده افزود:

بدون شک افغانستان استعداد ها و ظرفیت های خوبی دارد. که اگر از آنان حمایت صورت گیرد. نقش بس مهم و ارزنده را در رشد و شگوفایی اقتصاد کشور ایفا خواهند نمود چنانچه در ترمیم و احیای مجدد قصر دارالامان مهمند سان جوان پوهنتون ها سهم فعال گرفته اند از تمام شرکت های خصوصی در خواست می کنیم در پروپوزل نویسی های شان از انجنیران جوان پوهنتونهای کشور استفاده نمایند. از جانب اتاق تجارت و صنایع افغانستان به رهبری، اساتید و محصلان پوهنتون پولی تخنیک وعده می دهیم درکنار شما و در خدمت شما قرار داریم. با ایجاد کمیته فارغ التحصیلان پوهنځی انجنیری و پوهنتون پولی تخنیک می خواهیم با تقویت سرمایه گذاری در عرصه های مختلف ساختمانی، پروسس و صادرات از فارغ التحصیلان پوهنتونها استفاده اعظمی کرده جای کار و اشتغال مناسب را برایشان فراهم سازیم همچنان در رشد و ارتقای ظرفیت محصلان در مطابقت به ستندرد های جهانی همکاری همجانبه خواهیم نمود.

داکتر کمال سادات معین امور جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ نیز با قدردانی از ابتکار بانو حمیرا آرین رهبری، اساتید و محصلان پوهنتون پولی تخنیک و اتاق تجارت و صنایع کابل، تدویر همچو نمایشگاه ها را گام مؤثر برای رشد تجارت، شگوفایی اقتصاد و آبادی کشور به همت نیروی جوان، مختصص ونخبه پوهنتون پولی تخنیک وسایر پوهنتونهای سکتور خصوصی کشور عنوان کرده افزود:

یک نکته اساسی که چطور بتوانیم نیرو جوان و مبتکر را که دست به ابداع و ابتکارات میزنند، در ساحه عمل و تجربه پیوند دهیم تابه خود کفایی برسند. تدویر نمایشگاه ها است. از تمام جوانان و مردم کشور تقاضا دارم تا برای رشد صنعت داخلی و تولیدی نیروی جوان و فعال کشور، تولیدات آنان را ترجیح دهند زیرا هرگامی که برای تشویق صنایع وطن خویش برمی داریم ما را به استقلالیت مالی و اقتصادی نزدیک می سازد، بناءً با استقبال از این ابتکارات از هیچ نوع همکاری دریغ نمی ورزیم، معینیت امور جوانان حامی جوانان و رشد استعداد ها و ظرفیت های فعال کشور در عرصه های مختلف است. بخصوص نسل جوانی که با ابتکار فکر و عمل خود بازار و مارکیت را بدست بیاورد جای افتخار است. امید داریم که در جهت رشد، حمایت و ترویج تولیدات و صنایع داخلی همه یی سکتور ها و مردم مسئولیت خویشرا نیز ادا سازند.

داکتر سادات در ادامه افزود:

باز هم از مدیریت جوانان مبتکر به شمول بانو آرین و محصلان عزیز پولی تخنیک کابل که یک چنین پروگرام ملی اقتصادی را طرح ریزی کردند تشکر می نمایم معینیت امور جوانان با خواست و منظوری رئیس جمهوری اسلامی افغانستان جلالتمآب محمد اشرف غنی سال 1396 را به نام جوانان نامگذاری کردند. با تدویر پروگرام های بزرگ در عرصه مختلف تحصیل، تعلیم، تجارت، جوانان را تشویق کرده در نظر داریم با همکاری جوانان شجاع و با شهامت افغانستان مبارزه جدی را برضد مواد مخدر، امور غیر قانونی و فساد موجود که اجتماع و کشور ما را در مجموع تهدید می کند آغاز نماییم. بدین اساس در سال پیش رو صد ها برنامة از قبل تدوین شده را رویدست داریم چه در داخل و چه در خارج در عرصه های مختلف عملی می سازیم. خواست ما از جوانان کشور اینست که جهت خدمت به مردم و کشور با معینیت امور جوانان در عرصه های تعلیم، صحت و کار های رضاکارانه فعالانه همکاری کرده دین شانرا ادا سازند.

ما آماده فراهم سازی تسهیلات لازم در عرصه های مختلف بخصوص فعالیت جوانان در بخش کار های رضاکارانه هستیم. از همه یی جوانان می خواهیم اگر کدام برنامه و پروگرام مؤثری را در عرصه های مختلف در نظر دارند با ما شریک سازند. با توجه به امکانات در خدمت شان خواهیم بود. هرچند رسیدن به هدف زمانگیر است ولی باید سر از امروز برنامه ریزی کنیم که فردا، هفته آینده ماه و سال آینده چه باید کرد، اگر اقتصاد تان ناتوان است.  معینیت امور جوانان پروگرام قرضه های کوچک را فراهم ساخته است از شما جوانان می خواهیم در زمینه آموزش و ارتقای ظرفیت تحصیلی، کاری و تعلیمی تان تلاش جدی نمایید.

همچنان در برنامه بزرگ معرفی به مؤسسات تحصیلات عالی و مسلکی معینیت امور جوانان با عقد تفاهمنامه ها با پوهنتون های خصوصی با تخفیف های لازم آنعده از جوانان دختر و پسر که در مرکز و ولایات خواهان ادامه تحصیل در فاکولته های دلخواه اند. همکاری می نماید با مراجعه به معینیت امور جوانان در خدمت قرار داریم. همچنان تلاش کردیم با ایجاد نخستین نمایندگی سازمان همکاری های اقتصادی سارک در افغانستان زمینه های بیشتر فعالیت برای جوانان فراهم گردد.

سادات معین امور جوانان از تطبیق ستراتیژی پنجساله از 2017 تا سال 2021 برای جوانان نیز خبر داده گفت: در مطابقت به این ستراتیژی یکجا با همه یی جوانان کشور کار خواهیم نمود. بخصوص با حمایت رئیس جمهوری کشور و آغاز برنامه بزرگ رضاکارانه از جوانان
می خواهیم تا در امور رضاکارانه با ما هماهنگ و شریک شده تا مصدر خدمت به مردم شریف کشور گردیم.

داکتر سادات با اشاره به مشکل فساد موجود در کشور از جوانان خواست تا با ایجاد دفاتر در مرکز و ولایات در مدیریت های امور جوانان در امر مبارزه جدی با این پدیده شوم نقش شانرا ادا سازند.

 وی جوانان را تشویق به داشتن برنامه های مشخص زندگی در حال و آینده نموده تأکید کرد که باید از قبل درعرصه های مشخص تشکیل خانواده، تربیت فرزندان تعلیم، تحصیل و صحت شان برنامه ریزی و سرمایه گذاری نمایند.

پوهنوال محمد سید کاکړ رئیس پوهنتون پولی تخنیک کابل نیز طی مصاحبه یی تدویر نمایشگاه یاد شده را برقراری رابطه بین پوهنتون ها به مثابه عرضه کننده نیروی متخصص و جوان کار به بازار کار معرفی کرده گفت:

اصل و هدف مهم این بود که جوانان را قسمی معرفی کنیم که تقاضا موجود باشد. در صورتی که عرضه و تقاضا متوازن سنجیده نشود با فراغت سیل جوانان متخصص، در نبود مارکیت کار یک فاجعه خواهد بود. زیرا پوهنتون پولی تخنیک یگانه پوهنتون تخنیکی و انجنیری دولتی در سطح کشور است که سالانه با فراغت 450-  460 انجنیر جوان به سویه لیسانس در رشته های ساختمانی، سرک سازی، اعمار بند و انهار، کمپیوتر ساینس واتومیخانیک و... نیازمندی کشور را از ناحیه متخصصان مسلکی برآورده می سازد چنانچه پوهنتون پولی تخنیک ازسال 1363 بدینسو دهها هزار جوان متخصص را به سویه دکتورا، ماستر و لیسانس به جامعه تقدیم کرده است. در دهه 60 از تمام رشته ها محصلان به سویه ماستر فارغ می شدند ولی به نسبت ادامه جنگ های داخلی در دهه 70 ناچار شدیم با تنزیل به سویه لیسانس فارغ دهیم اما در 14 سال اخیر خوشبختانه به کمک اساتید محترم این پوهنتون، دولت و همکاران بین المللی حداقل سه برنامه ماستری را در این پوهنتون احیا نمودیم و آرزو مندیم همان گونه که در گذشته محصلان از خارج مرزها جذب می شدند و تحصیل می توانستند به آن هدف نیز موفق گردیم.

پوهنوال کاکړ در ادامه گفت:

پولی تخنیک کابل با ابتکار بی سابقه برای نزدیک ساختن نیروی کار به مارکیت کار سال گذشته پروگرام دفاع دیپلوم فارغ التحصیلان در وزارت های سکتوری که در حقیقت خانه دوم برای عملی سازی تجربیات تیوریک شان است راه اندازی که نتیجه قناعت بخش را بدست آوردیم. برعلاوه ما برای ارزیابی دقیق نیاز و خواست های فارغ التحصیلان این پوهنتون، اتحادیه فارغان پولی تخنیک کابل را نیز ایجاد کردیم که تا حال 1500 تن ثبت نام کرده اند می خواهیم از طریق اتحادیه ارتباطات شانرا با پوهنتون برقرار نماییم و با طرح سه سوال عمده که آیا در مطابقت به مسلک خود می خواهند شامل کار شوند یا خیر و آیا آموزش های تخصصی کسب شده مطابقت با محیط کار دارد یا خیر و... نظر محصلان را
 می خواهیم. بناءً تغییرات را در کریکولم های تدیریسی خویش در مطابقت به نیازمندی مارکیت کار رونما ساختیم.

دومین اقدام ما ایجاد کورسهای اکسترا کریکولم یا دروس کمکی برای رشد و تقویت امور مسلکی شان بود که 2800 تن در 16 برنامه اشتراک کردند دروس این کورسها توسط انجنیران فارغ شده و محصلان ممتاز پیش برده می شود. برعلاوه برای تغییر در ایام فراغت محصلان این پوهنتون سمستر دفاع دیپلوم های شانرا که در ماه سنبله آغاز می شد به فصل زمستان تغییر دادیم تا در ماه حمل فراغت حاصل کرده در وزارت ها و ادارات سکتوری استخدام گردند.

کاکر اضافه کرد:

فعلاً 4000 محصل در رشته های مختلف مصروف تحصیل است. تا چند روز آینده جشن فراغت حدود 450 تن فارغان این پوهنتون برگزار خواهد گردید.

پوهنوال کاکړ خواست اش را از حکومت و سکتور خصوصی چنین بیان کرد: رئیس جمهور سال 1396 را سال جوانان اعلام کرد. اما؛ برای استفاده موثر از نیروی جوانان کشور بخصوص انجنیران و کادر های جوانان مسأله نخست، تأمین امنیت که یک مسأله اساسی است، می تواند در فراهم شدن زمینة اشتغال و جذب جوانان در سکتور های مختلف کمک کند. مسأله دوم رکود پروژه ها است. امیدواریم با پلانگذاری های دقیق در پروژه های بزرگ، که دولت روی آن قرار است کار را اتخاذ نماید. در جذب کادر های داخلی توجه بیشتر مبذول نماید و معیار لیاقت و شایستگی باشدنه ضوابط.

خدا داد محصل رشته برق پوهنځی الکترومیخانیک پوهنتون پولی تخنیک کابل راه اندازی نمایشگاه ها را گام مهم برای تشویق مختصصان جوان بیان کرده گفت:

محصلان رشته های مختلف پوهنتون پولی تخنیک برای اولین بار فرصت یافتند تا ابتکارات و داشته های مسلکی شانرا به نمایش گذارند با وجودیکه جنگ زمینه ها وفرصت های تحصیل و تعلیم را برای جوانان محدود ساخته است ولی از ابتکار، فکر و عمل خوبی برخور دار اند. چنانچه تعداد زیادی از محصلان افغان مصروف تحصیل در پوهنتون های دنیا اند توانستند لقب بهترین محصل را کسب نمایند که جای افتخار به کشور، جوانان و مردم ما است. بناءً از حکومت  ودولت تقاضا داریم تا در رشد استعداد های جوانان مبتکر سعی و تلاش بیشتر بخرج دهند. در بخش ابتکارات محصلان پوهنتون پولی تخنیک وسایل الکترونیکی مثل تانک، طیاره، و چندین نوع موتر اتومات به نمایش گذاشته شده بود. با توجه به امکانات محدود طرح ساخت پروژه های آبیاری و ساختمانی واقعاً بی نظیر است. در صورتی که حکومت و دولت امکانات بیشتر را در اختیار محصلان قرار بدهند
 می توانند به سهولت ابتکارات شانرا در ساحه عمل محقق سازند. بناءً خواست من از مسئولان حکومت و دولت اینست همانگونه که حمایت خویش را در لفظ بیان می کنند در عمل نیز ثابت بسازند. ناجوانان تشویق به خدمتگذاری به خاک وکشور خود شوند.

محمد آجان جوان 19 ساله که طیاره بدون سرنیشن ساخته و آن را به نمایش گذاشته درحالیکه خرسند از تشویق باز دید کنندگان و اعلام حمایت معین امور جوانان بود گفت:

مدت 4 سال روی طرح ساخت طیاره بدون سرنشین کار کردم بالاخره با مصرف حدود 10 هزار افغانی و با استفاده از قطعات عادی و آهن های کهنه توانستم طرح را عملی نمایم. ماشین این طیاره با مقاومت 175 سی سی از قدرت پرواز در ارتقاع ده هزار متر و دوساعت پرواز برخور دار است.

خواست من از حکومت اینست که برای حمایت بیشتر ماجوانان برعلاوه در اختیار قرار دادن وجوه مالی برای تحقق عملی ابتکارات جوان افغان زمینه تحصیل را در داخل و خارج کشور فراهم سازد تا مصدر خدمت واقعی به مردم و کشور خویش گردیم. به گفته یکتن از محصلان بخش هایدولیک پوهنتون پولی تخنیک کابل آنها برای یکی از پروژه های کانال آبیاری وزارت احیا و انکشاف دهات طرحی را دیزاین نموده اند که 63 هزار دالر هزینه خواهد برداشت و صورت تطبیق آن از مصرف میلیونها دالر هزینة سنجیده شد در طرح و دیزاین قبلی آن، صرفه جویی خواهد شد او به نمایندگی از محصلان وعده سپرد که با تمام نیرو و مهارت مسلکی فراگرفته با استفاده از استقلالیت مالی که وزارت تحصیلات عالی به پوهنتون ما تفویض کرده پروژه های خوبی را به نفع دولت و پوهنتون خویش طرح و دیزاین می نماییم. قابل ذکر است در این نمایشگاه محصلان دیپارتمنت های کمپیوتر ساینس این پوهنتون تعداد از ربات ها و سافت ویر های ابتکاری را و پوهنځی اتومیخانیک با استفاده از امکانات ابتدایی، یک لابراتواری تجهیزات موتر را نیز به نمایش گذاشته بودند. در بخش دیگر نمایشگاه، صنایع دستی تولیدی خانمها، و جوانان دختر و پسر شامل حکاکی، زیورات، لباسهای افغانی، محصولات، دست دوزی و مواد خوراکی به نمایش گذاشته شده بود. تدویر نمایشگاه در کل این امیدواری را تقویت مینماید. که جوانان کشور با وجود شرایط ناگوار که عدة زیاد جوانان مختصص مهاجرت به کشور های اروپایی را ترجیح می دهند. علاقه دارند. تا با ابتکار عمل و تلاش درکسب آموزش مهارت های مسلکی و تولیدی مصدر خدمت به وطن گردیده کشور را از دست نگری نجارت دهند.       

    حامده صدیقی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha