صفحه اصلی | anis | گزارش | استعمال»مادر بمب‌« در مومند دره و واکنش مردم

استعمال»مادر بمب‌« در مومند دره و واکنش مردم

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
استعمال»مادر بمب‌« در مومند دره و واکنش مردم

برای نخستین بار نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان بمب غیر اتمی(مادر بمب ها) را به وزن ده هزار کیلوگرام به منظور سرکوب گروه داعش و از بین بردن پایگاه های شان در منطقه مهمنددره ولسوالی اچین ولایت ننگرهار پرتاب نمودند که این عملکرد نیروهای امریکایی در کشور باعث نگرانی تعدادی از شهروندان کابل گردیده است خبرنگار روزنامه ملی انیس گزارش شهری را در این زمینه تهیه کرده که تقدیم خوانندگان می گردد.

 روح الله یعقوبی یک تن از شهروندان کابل در مورد حمله هوایی نیروهای امریکایی در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار گفت: ما از این حمله هوایی نیروهای امریکایی در خاک افغانستان ابراز نگرانی می کنیم زیرا امریکایی ها این حمله هوایی را به خاطر مانور نظامی شان در کشور،انجام داده اند.

از سوی دیگر این حمله بمنظور یک هشدار علیه کشور روسیه صورت گرفته است و امریکا می خواهد با اجرای چنین حملات برای کشور های قدرتمند به ویژه روسیه نشان دهد که اگر شما با طالبان در مورد افغانستان سازش انجام می دهید ما در منطقه هستیم.

اگر عساکر خارجی بشمول سربازان امریکایی واقعاً برای تامین امنیت مردم افغانستان آمده اند باید اول توسط بمب های بزرگ(مادربمب ها) پایگاه و لانه های تروریستان را در آنسوی مرز هدف قرار دهند تا مردم افغانستان از شر شان نجات یابند. در حال حاضر نیروهای امنیتی و دفاعی کشورهمین قدر توانایی و ظرفیت را پیدا کرده اند که در داخل افغانستان پایگاه های طالبان و داعش را از بین ببرند.

عصمت الله یکی دیگراز شهروندان کابل ضمن انتقاد از این عملکرد نیروهای امریکایی در خاک افغانستان میگوید: اولین بار است که این قسم حمله هوایی توسط نیروهای امریکایی در افغانستان انجام میشود و اگر حکومت از اینگونه حملات امریکایی در خاک افغانستان جلوگیری نکند افغانستان همانند سوریه به سوی بحران خواهد رفت.

امریکا به عوض این که یک بمب را به هزینه هنگفت بالای  گروه داعش در خاک افغانستان پرتاب می نمود همان پول را برای تقویت و آموزش نیروهای امنیتی ودفاعی افغانستان کمک می کرد تا از یک طرف داعش در کشور از بین می رفت و از طرف دیگر نقص اقتصادی برای مردم محل به وجود نمی‌آمد.

وی از حکومت خواست که از اجرای چنین حملات هوایی نظامیان خارجی به ویژه امریکایی در خاک افغانستان جلوگیری نماید و نگذارد که افغانستان محل آزمایش و مانورهای نظامی کشورهای دیگر باشد.

معروفه باشندة شهر کابل گفت: جالب است که این بمب بزرگ (مادر بمب ها) با هزینه هنگفت توسط نیروهای امریکایی به خاطر از بین بردن چند عضو داعش استعمال می شود. نیروهای امریکایی
 می توانست که این افراد را ذریعه طیاره نظامی بدون سرنشین سرکوب نمایند.

امریکا با چند کشور دیگر به خاطر صلح و امنیت در افغانستان آمده اند. نباید آنها جنجال ها را دامن بزنند و مانور های نظامی خود را در خاک افغانستان بالای مردم بیچاره این کشور انجام دهند.

برای کشتن چند تن اعضای گروه داعش، استعمال بیش از ده تن بمب هیچ منطق ندارد و عواقب استعمال ده تن باروت در دراز مدت خطرناک می باشد.

احسان الله یکی از شهروندان کابل گفت: ما این حمله هوایی امریکا را نادرست و نقض حقوق انسانی در کشور میدانیم تمام گروه های تروریستی از آن سوی مرز جهت انجام حملات شان وارد افغانستان می شوند در قدم اول باید امریکا پناهگاه های شان را در آنسوی خط دیورند از بین ببرند.

در همین حال برخی دیگر از شهروندان کابل از پرتاب بمب توسط نیروهای امریکا بالای مراکز و پناهگاه های گروه داعش در اچین ولایت ننگرهار استقبال نموده می‌گویند:ما از ادامه حملات هوایی برای سرکوب داعش حمایت می کنیم.

آصف سحر  یک تن از شهروندان کابل ضمن استقبال از حمله هوایی عساکر امریکایی گفت: ما از هر نوع حمله ای که بخاطر سرکوب و نابودی گروه های هراس افگن به شمول داعش در کشور صورت گیرد استقبال می کنیم.

اگر با پرتاب اینگونه بمب اعضای گروه داعش و سایر گروه های تروریستی نابود می شوند حکومت در همکاری با نیروهای خارجی حمله های هوایی را انجام دهند اما باید افراد ملکی را در محلات مدنظر داشته باشند تا خدای نخواسته مردم ملکی تلف نشوند.

نجیب الله باشنده شهر کابل از پرتاب بمب بالای پایگاه داعش در افغانستان استقبال نموده می گوید: تقاضای من از حکومت اینست که با پرتاب این نوع بمب داعش را سرکوب کند و پناهگاه های شان را تخریب نمایند.

یک تن دیگر که خود را باشنده اصلی ولایت ننگرهار معرفی می کند می گوید: قبلاً حملات هوایی بخاطر سرکوب این گروه در ولایت ننگرهار به راه انداخته شد اما به دلیل اینکه آنها در تونل ها و زیر زمینی ها پنهان می شدند برای شان تلفات سنگین نمی رسید و این بار پرتاب بمب"مادر بمب ها" تلفات و خسارات هنگفت را برای شان رسانده است.

گفتنی است که حمله هوایی نیروهای امریکایی حوالى ساعت ٧:٠٠ شام شب جمعه(٢٤حمل) بالای مراکز و پناهگاه های گروه داعش در منطقه مهمند دره ولسوالی اچین ولایت ننگرهار صورت گرفت که نزدیک به یکصد تن به شمول قوماندانان مهم داعش کشته شده اند. خواجه نصیر احمد صدیقی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha