صفحه اصلی | anis | سیاست | استاد دانش: مبارزه با تروریزم و برگزاری انتخابات پارلمانی دو اولویت اساسی حکومت در سال جاری

استاد دانش: مبارزه با تروریزم و برگزاری انتخابات پارلمانی دو اولویت اساسی حکومت در سال جاری

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
استاد دانش: مبارزه با تروریزم و برگزاری انتخابات پارلمانی دو اولویت اساسی حکومت در سال جاری

در محفلی که با حضور داکتر میرویس بلخی وزیر معارف شماری از نمایندگان شورای ملی معین پیشین تخنیکی و مسلکی وزارت معارف، رؤسا و منسوبین وزارت معارف، معینان و نمایندگان ادارات دولتی و غیر دولتی و رسانه ها که دیروز در مرکز ساینس و تکنولوژی وزارت معارف برگزار شده بود، استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور، بانو ندیمه سحر را رسماً به حیث رئیس اداره تعلیمات تخنیکی و مسلکی معرفی کرد.

به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر معاون دوم رئیس جمهور ابتدا تعیین بانو ندیمه سحر را به عنوان رئیس اداره جدید و مستقل تعلیمات تخنیکی و مسلکی تبریک گفته از هیأت رهبری وزارت معارف و معین پیشین تعلیمات تخنیکی و مسلکی که رهبری این بخش تعلیمی را به عهده داشتند  قدر دانی کرد.

استاد دانش در سخنرانی که دراین برنامه داشت، مبارزه با تروریزم مدیریت و برگزاری انتخابات پارلمانی، مدیریت پروژه های اقتصادی، اصلاح شیوه حکومتداری و توسعه نظام تحصیلی را از اولویت اساسی حکومت در سال جاری عنوان کرده گفت:  تروریست ها طرح جامع صلح دولت افغانستان را رد کرده و با کشتار مردم بی گناه
 می خواهند میان مردم وحکومت فاصله ایجاد کنند؛ اما ملت و دولت در صف واحد، با همه توان و امکانات خود در مقابل دشمن مبارزه کرده و هرگز اجازه نخواهید داد که بر سرنوشت مردم افغانستان مسلط شوند
.

معاون دوم رئیس جمهور گفت مدیریت درست انتخابات سال جاری  یکی دیگر از اولویت های حکومت است زیرا انتخابات یک رکن اصلی نظام مردم سالار و تنها راه مسالمت آمیز گردش قانونمند قدرت سیاسی در کشور و عامل انسجام و وفاق ملی می باشد.

استاد دانش با تأکید براینکه حکومت وحدت ملی به صورت جدی و قاطع، مصمم است که هم انتخابات پارلمانی و هم انتخابات ریاست جمهوری را در وقت معین قانونی آن برگزار کند گفت: دشمنان می خواهند با انفجار و انتحار مانع مشارکت مردم در تعیین سرنوشت سیاسی شان شوند.

وی با اشاره به حوادث اخیر در کشور تصریح کرد که گروه های تروریستی امروزه قلب دموکراسی را نشانه گرفته اند زیرا می دانند که انتخابات و آزادی بیان دو عنصر اصلی و دو ابزار برنده بر علیه تروریزم، خشونت و افراط گرایی آنان است.  

معاون دوم رئیس جمهور از مردم افغانستان خواست که در پروسه ثبت نام و انتخابات فعالانه شرکت کنند و بدانند که «هر رأی آنان به مراتب برنده تر از گلوله سربازان ما، قلب دشمن را می شکافد و زمینه پیروزی مردم افغانستان را بر تروریزم فراهم می سازد.»

معاون دوم رئیس جمهور درخصوص تقویت و توسعه نظام تحصیلی به عنوان یکی از مهمترین اولویت های حکومت در سال 1397 نیز گفت که رهبری حکومت برای تحقق این اولویت شورای عالی علمی و فرهنگی و منابع بشری را در سال گذشته ایجاد کرده و به همین منظور سال 1397 سال حمایت از معارف اعلام شده است.

معاون دوم رئیس جمهور با اشاره به اینکه  برای پیشرفت و توسعه یک کشور منابع مالی و بشری دو ضرورت اساسی است گفت: « عنصر بشری توانا هم منابع مالی را فراهم می آورد و هم آن را درست مدیریت کند و روند توسعه را به موفقیت می رساند.« وی افزود که بدون کادرهای ورزیده بشری نه از منابع مالی و اقتصادی خود درست استفاده می توانیم و نه به رفاه و توسعه دست می یابیم.» 

استاد دانش با اشاره به اهمیت تعلیمات تخنیکی و مسلکی به اهداف طراحی شده در قانون معارف تأکید کرد که با توجه به ضروت های موجود در عرصه های مختلف و با تصمیم رهبری حکومت و وزارت معارف معینیت تخنیکی و مسلکی از بدنه و تشکیل وزارت معارف جدا و به عنوان یک ادارة مستقل و با تشکیل و بودجه و صلاحیت های جداگانه ایجاد شده است. 

وی هدف از این کار را متمرکز ساختن وزارت معارف به تعلیمات عمومی و اهمیت دادن به تعلیمات تخنیکی- مسلکی  برای تربیه منابع بشری ماهر و مسلکی  عنوان کرد.

استاد دانش، بازنگری و تصویب چارچوب حقوقی، اصلاح ساختاری و تشکیلاتی و شیوه های مدیریتی، ارتقای کیفیت و اصلاح نصاب و برنامه های تعلیمی، توجه به عدالت و انکشاف متوازن، اصلاح وضعیت تعلیمات تخنیکی- مسلکی در سکتور خصوصی را از جمله اولویت های اداره تعلیمات تخنیکی و مسلکی مطرح و به نسبت به انجام آن ها تأکید کرد.

معاون دوم رئیس جمهور تأکید کرد که «مناطق محروم بیش از مناطق دیگر به این نوع تعلیمات  تخنیکی و مسلکی نیازمند است و اداره تعلیمات تخنیکی و مسلکی باید اطمینان حاصل نماید که ولایات و مناطق محروم از این فرصت محروم نشوند.»

در این جلسه همچنین، میرویس بلخی سرپرست وزارت معارف سخنرانی کرد. وی ضمن پر اهمیت شمردن دست آورد های اداره تعلیمات تخنیکی و مسلکی، تلاش های صورت گرفته برای توسعه این اداره را در امر توجه به ارتقای کیفیت تعلیمات تخنیکی و مسلکی مهم خواند.

ندیمه سحر رئیس این اداره نیز در سخنرانی خود از اعتماد رهبری حکومت وحدت ملی نسبت به تقررش در این اداره اظهار قدردانی کرد ه  و وعده سپرد که تمام رهنمود های معاون دوم رئیس جمهور را در اولویت برنامه های خود قرار خواهد داد.

فرمولی معین پیشین تخنیکی و مسلکی وزارت معارف نیز در سخنرانی خود از توجه رهبری حکومت در زمینه تقویت  و توسعه تعلیمات تخنیکی و مسلکی اظهار خرسندی کرد.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha