صفحه اصلی | anis | سیاست | رئیس‌جمهور غنی : پیشنهاد صلح ما ضعف نه، بلکه قوت ما است

رئیس‌جمهور غنی : پیشنهاد صلح ما ضعف نه، بلکه قوت ما است

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
رئیس‌جمهور غنی : پیشنهاد صلح ما ضعف نه، بلکه قوت ما است

محمد‌اشرف غنی رئیس‌جمهور اسلامی افغانستان درجریان سفرش به‌ولایت خوست، روز دوشنبه در دیدار با استادان پوهنتون و شماری از معلمین مکاتب آن ولایت مشکلات و پیشنهادات آنان‎را استماع کرد.

به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این نشست علاوه بر والی خوست، زرولی صدیقی استاد پوهنتون شیخ زاهد و کریم‌الله به نمایند‌گی از معلمین در صحبتی، تلاش‌های رئیس‌جمهور را در راستای معارف و تحصیلات عالی مورد ستایش قراردادند و گفتند که از برکت حمایت شما، امارات متحده عربی ۳۰ میلیون دالر را در این خصوص کمک کرده‌است که ۸ میلیون دالر به‌شفاخانۀ کادری، یک میلیون دالر را به تهیه وسایل برای استادان پوهنتون و یک میلیون دالر آن به بازسازی لیلیه اختصاص یافته است.

آنها از پیشنهاد صلح رئیس‌جمهور به طالبان استقبال کرده، گفتند که اگر صلح تأمین شود، خوست در هربخش ظرفیت پیشرفت سریع را دارد.

خواست آنان از رئیس‌جمهور  برعلاوه تأمین امنیت، در بخش ارتقای کیفیت معارف و تحصیلات عالی، توجه به مناطق خط دیورند  تعمیر برای مکاتب، فراهم‌ساختن لابراتوار‌های مجهز، کتاب‌خانه   میدان ورزشی، اعطای زمین نمره‌های مسکونی به‌معلمین و ایجاد برنامۀ ماستری برای استادان مطرح ساختند.

محمد اشرف غنی رئیس‌جمهور از مردم خوست به‌خصوص معلمین و استادان پوهنتون تشکرکرد که همواره از حکومت و نظام خویش حمایت همه‌جانبه نموده‌اند. وی اضافه کرد که هدف ما معلوم است و از آن عقب‌نشینی نخواهیم کرد، پیشنهاد صلح ما ضعف نه، بلکه قوت ما است.

رئیس‌جمهورکشور با اشاره به‌پیشنهاد صلح به طالبان گفت  آغوش ما باید بزرگ باشد تا همه هموطنان خود را در آن جای‌دهیم، این کار اراده مستحکم ملی می‌طلبد، آنانی که به‌جنگ گرفتار اند، عادت صلح ندارند. 

رئیس‌جمهور گفت، من به‌صدراعظم پاکستان گفتم که ما برای سال‌های بعد به‌مردمان آن سوی‌خط از خوست، پکتیا و ننگرهار برق توزیع خواهیم کرد. وی افزود که مردم به گونۀ بی‌سابقه کار می‌کنند و آن، حفظ مناطق سرحدی می‌باشد، ما باید به‌مشکلات خود آگاه‌شویم و به‌صداقت کارکنیم که کدام مشکل در کدام زمان حل شود.

رئیس‌جمهور کشور با قدردانی از حوصله‌مندی مردم خوست گفت، بازسازی را ما از هرات و مناطق دیگر افغانستان آغاز کردیم بندر غلام خان ارزش حیاتی دارد که احداث خواهد شد.

رئیس‌جمهور با اشاره به‌اهمیت انتخابات ولسی‌جرگه و شوراهای ولسوالی‌ها گفت، ما انتخابات شفاف می‌خواهیم و دراین روند جلو هرنوع مداخله را می‌گیریم  برای مردم باید حق انتخاب، آزاد  شفاف و عادلانه داده‌شود و دراین انتخابات نقش مردم نهایت مهم می‌باشد.

رئیس‌جمهور اضافه‌کرد که من به‌نمایندگی از شما از امیر امارات متحدۀ عربی تشکر کردم، وی تلاش‌ها و زحمات مردم خوست را ستایش کرد، امارات متحده یک کنفرانس را دایر می‌کند که ما حمایت آنها را در بخش پوهنتون‌ها جلب خواهیم‌کرد. وی اطمینان‌داد که تا اخیر سال‌جاری زیربناهای اساسی پوهنتون‌ها تشخیص و با استادان  نشست‌های منظم خواهد داشت.

رئیس‌جمهور کشور خاطرنشان‌ساخت که مشکل اساسی کتاب‌های مکاتب حل خواهد‌شد  نصاب تا صنف ششم اصلاح شده‌است و به‌مکاتب دورافتاده از طریق فایبرنوری زمینۀ تعلیم با کیفیت را مساعد می‌سازیم.

رئیس‌جمهور در مورد اعطای نمره‌های رهایشی به معلمین گفت  کار بالای شهرک‌ها جریان دارد  بانک زمین در حال ایجادشدن است که در توزیع نمره‌های رهایشی به معلمین، بازگشت کنند‌گان و خانواده‌های شهدا اولویت داده می‌شود.

رئیس‌جمهور گفت، بخش مسلکی معارف مستقل می‌شود و در سال جاری ۲۴ باب مکتب مسلکی ایجاد می‌گردد و در دوسال آینده، در هر ولسوالی یک مکتب مسلکی ایجاد می‌شود. وی اضافه کرد که به وزارت معارف هدایت داده‌ام تا پس از صنوف ششم، نهم و دوازدهم باید متعلمین جهت زندگی شانرا درک و مشخص سازند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha