صفحه اصلی | anis | سیاست | داکتر عبدالله عبدالله از پیشنهاد نشست سه‌جانبه میان کابل، اسلام‌آباد و انقره استقبال کرد

داکتر عبدالله عبدالله از پیشنهاد نشست سه‌جانبه میان کابل، اسلام‌آباد و انقره استقبال کرد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
داکتر عبدالله عبدالله از پیشنهاد نشست سه‌جانبه میان کابل، اسلام‌آباد و انقره استقبال کرد

داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه افغانستان، دیروز در قصر سپیدار با بنالی یلدیریم، نخست وزیر ترکیه که در رأس هیأت بلندپایه به کابل آمده است، دیدار و ملاقات کرد.

به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست اجرائیه به آژانس باختر، در این دیدار، در پیوند به گسترش روابط و همکاری های امنیتی، اقتصادی، سیاسی، تحصیلی، گردشگری و فرهنگی میان دو کشور بحث و تبادل نظر صورت  گرفت.

رئیس اجرائیه افغانستان از نخست وزیر ترکیه به خاطر پشتیبانی و کمک های کشورش در سال های متمادی به مردم افغانستان در عرصه های ملکی و نظامی قدرانی کرد و خواستار افزایش و گسترش همکاری ها میان دو کشور گردید.

بنالی یلدیریم، صدراعظم ترکیه گفت که کشورش در مبارزه با تروریسم و هراس‌افگنی در کنار حکومت و مردم افغانستان قرار دارد و از بستۀ پیشنهادی صلح حکومت وحدت ملی به طالبان نیز پشتیبانی می‌کند.

صدراعظم ترکیه گفت که کشورش خواهان بهبود در روابط افغانستان و پاکستان است و آماده است که نشست سه جانبۀ رهبران سه کشور را میزبانی نماید.

وی اضافه کرد که ما از تلاش‌های حکومت افغانستان برای صلح با مخالفان مسلح ستایش می‌کنیم و آرزو داریم که طالبان از فرصت پیش آمده به خاطر صلح استفاده کنند.

یلدیریم همچنان گفت که روابط و دادوستد بازرگانی میان ترکیه و افغانستان باید بیشتر از پیش گسترش یابد و مشکلاتی‌که در این بخش وجود دارد، از میان برداشته شود.

صدراعظم ترکیه از رئیس اجرائیه افغانستان دعوت کرد که در نشست کمیسیون اقتصادی میان دو کشور که قرار است در ماه می برگزار شود، اشتراک نماید.

رئیس اجرائیه افغانستان از دعوت صدراعظم ترکیه سپاس‌گزاری کرد.

داکتر عبدالله عبدالله ابراز امیدواری کرد که بازرگانان و سرمایه‌گذاران ترکیه در افغانستان سرمایه‌گذاری نمایند و بدین ترتیب در گسترش روابط اقتصادی میان دو کشور گام‌های اساسی برداشته شود.

رئیس اجرائیه کشور گفت که در روابط میان کابل و انقره، همکاری‌ها در بخش آموزش و پرورش نقش اساسی دارد. تفاهم‌نامه‌یی‌که در پیوند به مکاتب افغان- ترک به امضا رسیده است، باید به طور همه‌جانبه عملی شود و کیفیت تدریس در این مکاتب نیز بیشتر از گذشته افزایش یابد.

رئیس اجرائیه افغانستان به صدراعظم ترکیه گفت که مهاجرین غیرقانونی به نهادهای دیپلوماتیک افغانستان در ترکیه برای برگشت داوطلبانه به کشورشان مراجعه کرده‌اند و پس از تأیید نهادهای مسئول باید به افغانستان برگردانده شوند؛ زیرا برای آن‌ها افغانستان بهتر از هرجای دیگر است.

رئیس اجرائیه گفت که وزارت‌های داخلۀ دو کشور باید در خصوص تثبیت مهاجرین غیرقانونی مقیم در ترکیه و برگشت آن‌ها همکاری داشته باشند.

داکتر عبدالله عبدالله خواهان افزایش بورسیه‌های تحصیلی به محصلین گردید و ابراز امیدواری کرد که جمهوری ترکیه در زمینۀ تداوی بیماران با جانب افغانستان همکاری نماید.

رئیس اجرائیه با اشاره به مسألۀ معاون اول ریاست‌جمهوری گفت که این موضوع باید حل شود، زیرا افغانستان خانۀ مشترک همه است و هر کس می‌تواند برای آیندۀ خود در سرزمین خویش کار نماید.

داکتر عبدالله عبدالله از پیشنهاد نشست سه‌جانبه میان کابل، اسلام‌آباد و انقره استقبال کرد و از نقش ترکیه در راستای بهبود روابط میان کشورهای منطقه ستایش نمود.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha