صفحه اصلی | anis | سیاست | رئیس جمهور غنی: کمیتۀ مصونیت و نهادهای عدلی و قضایی موضوع مبارزه با اختطاف را در کابل و ولایات در اولویت کار خویش قراردهند

رئیس جمهور غنی: کمیتۀ مصونیت و نهادهای عدلی و قضایی موضوع مبارزه با اختطاف را در کابل و ولایات در اولویت کار خویش قراردهند

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
رئیس جمهور غنی: کمیتۀ مصونیت و نهادهای عدلی و قضایی موضوع مبارزه با اختطاف را در کابل و ولایات در اولویت کار خویش قراردهند

جلسۀ شورای عالی حاکمیت قانون که دیروز به‌ریاست محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان در ارگ برگزار شد، کمیتۀ امنیت و مصونیت به‌هدف فضای‌ امن برای تجار و سرمایه‌گذاران را تصویب‌کرد.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر خبر داد، دراین جلسه که در قصر چهارچنار ارگ ریاست‌جمهوری دایرگردیده بود، ابتدا طرح عدالت، حکومت‌داری خوب و انکشاف پایدار در هم‌کاری با اتاق تجارت و صنایع کشور، توسط لوی‌څارنوال ارائه شد.

فرید حمیدی لوی‌څارنوال و محمدمعصوم استانکزی رئیس عمومی امنیت ملی کشور از اقدامات مشترک خویش در هم‌کاری با سکتور خصوصی پیرامون جلوگیری از اختطاف تاجران ملی گزارش دادند.

لوی‌څارنوال کشور گفت که مبارزۀ نهاد لوی‌څارنوالی با پدیدۀ اختطاف، نظام‌مند و سازمان‌یافته شده‌است و نیاز است تا پالیسی واضح دراین خصوص تدوین گردد.

وی پیشنهاد کرد که کمیتۀ امنیت و مصونیت به‌هدف فضای‌امن برای سرمایه‌گذاران زیر نظر معاون دوم ریاست‌جمهوری با ترکیب نهادهای مربوطه ایجاد گردد تا موضوع اختطاف را به‌صورت همه‌جانبه و جدی تحت بررسی قرار دهد و اقدامات لازم نماید.

فرید حمیدی، موجودیت سلاح نزد افراد غیر مسئول، وجود نهادها در قسمت جوازدهی سلاح و سیم‌کارت‌های غیر راجسترشده را از عوامل عمدۀ اختطاف و افزایش آن دانست.

رئیس عمومی امنیت ملی نیز از اقدامات آن نهاد برای مبارزه با اختطاف گزارش داد و از ایجاد کمیتۀ مصونیت به‌هدف ایجاد فضای‌امن برای سرمایه‌گذاران و تجار استقبال کرد. جلسۀ پس از بحث‌های همه‌جانبه، پیشنهاد ایجاد کمیتۀ امنیت و مصونیت به‌هدف ایجاد فضای‌امن برای تجار و سرمایه‌گذاران را تصویب‌کرد.

رئیس‌جمهورغنی دراین خصوص گفت که کمیتۀ مصونیت و نهادهای عدلی و قضایی موضوع مبارزه با اختطاف را در کابل و ولایات در اولویت کار خویش قراردهند. وی در مورد توزیع سلاح گفت که باید معیار مشخص دراین خصوص وجود داشته باشد تا از تکرار و افزایش جرایم جلوگیری شود.

سپس، روی گزارش چگونگی تطبیق برنامۀ ملی اصلاحات عدلی و قضایی که از سوی وزارت‌های امور داخله و عدلیه، ستره‌محکمه، لوی‌څارنوالی، کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی و انجمن مستقل وکلای‌مدافع به‌جلسه ارائه شد، بحث گردید.

رئیس‌جمهور کشور، بر نهادینه‌شدن فرهنگ حاکمیت قانون تأکید کرد و گفت: قوانینی که به‌ما میراث مانده است باید مورد بررسی قرار گیرد و هدایت‌داد که طی دوهفته، گزارش واضح در رابطه به‌مشکلات قوانین و خلاها به‌هدف پرداختن به‌مسایل تقنین در سال‌های آینده ترتیب‌گردد.

وی تأکید ورزید که نهادهای عدلی و قضایی باید در راستای جلب حمایت و رضایت‌مندی بیشتر مردم کار کنند و نیاز به‌آوردن اصلاحات بیشتر و مسلکی دراین نهادها می‌باشد.¾

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha