صفحه اصلی | anis | سیاست | رئیس اجرائیه : ضرور است که در بخش همکاری‌های اقتصادی، چالش‌ها و مشکلات ازمیان برداشته شود

رئیس اجرائیه : ضرور است که در بخش همکاری‌های اقتصادی، چالش‌ها و مشکلات ازمیان برداشته شود

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
رئیس اجرائیه : ضرور است که در بخش همکاری‌های اقتصادی، چالش‌ها و مشکلات ازمیان برداشته شود

داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان روزجمعه در دفتر کارش در قصر سپیدار با شاهد خاقان عباسی نخست‌وزیر پاکستان دیدار کرد.

به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست اجرائیه به آژانس باختر، در این دیدار، دربارۀ امنیت و صلح در افغانستان، مبارزۀ مشترک و صادقانه با تروریزم، چالش‌های مهاجرین افغان در پاکستان، راکت‌پرانی‌ نیروهای پاکستان در امتداد خط دیورند و همکاری‌های تجارتی و اقتصادی میان کابل و اسلام‌آباد بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

رئیس اجرائیه ضمن خوش‌آمد به نخست‌وزیر پاکستان و هیأت همراهش گفت که چنین دیدارهایی در زمینۀ حل مشکلات میان دو کشور و فراهم‌سازی زمینۀ همکاری‌های دوجانبه، موثر و سازنده است.

داکتر عبدالله عبدالله گفت که تروریزم نه تنها یک معضل امنیتی و یک تهدید و خطر است؛ بلکه از نگاه فرصت‌های اقتصادی- تجاری نیز یک چالش محسوب می‌شود و نیازمند مبارزۀ قاطع می‌باشد.

رئیس اجرائیه گفت که کاهش خشونت‌ها و جنگ در افغانستان می‌تواند فضای اعتماد میان دو کشور را به وجود آورد و در گسترش روابط دوجانبه کمک نماید.

داکتر عبدالله عبدالله پیشنهاد فتوای مشترک علمای افغانستان و پاکستان را بر ضد تروریزم و جنگ مطرح ساخت.

رئیس اجرائیه گفت که حملات توپخانه‌یی از آن سوی خط فرضی دیورند روابط دو کشور را بیشتر از پیش خدشه دار ساخته و مهم است که جانب پاکستان گام‌های لازم را برای جلوگیری از ادامۀ این حملات روی دست گیرد.

وی با اشاره به مشکلات بازرگانان افغانستان در پاکستان گفت که ضرور است که در بخش همکاری‌های اقتصادی، چالش‌ها و مشکلات برداشته شود تا روابط و مبادلات تجاری- ترانزیتی بیشتر از گذشته افزایش یابد.

داکتر عبدالله عبدالله از تمدید مهلت حضور مهاجرین افغانستان در پاکستان ستایش کرد و تأکید ورزید که برگشت مهاجرین باید داوطلبانه، تدریجی و با عزت باشد.

در ادامه، شاهد خاقان عباسی، نخست‌وزیر پاکستان گفت که هدف اصلی‌اش از آمدن به کابل، صلح و ثبات در افغانستان است و کشورش آماده است که در زمینۀ مذاکرات صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها، زمینه‌سازی و کمک نماید.

نخست‌وزیر پاکستان گفت که ما باور داریم که همکاری‌های منطقه‌یی و اقتصادی در تأمین امنیت نقش مهم دارد و به همین دلیل کشورش در راستای تأمین صلح و امنیت در افغانستان تلاش می‌نماید.

نخست‌وزیر پاکستان دربارۀ تخطی‌ها در امتداد خط دیورند گفت که چنین حملاتی در سیاست آن‌ها وجود ندارد و در زمینۀ جلوگیری از آن اقدام لازم می‌نمایند.

شاهد خاقان عباسی افزود که کشورش به منظور بهبود روابط بازرگانی میان دو کشور، پس از این از تجار افغانستان مالیۀ تنظیماتی نخواهد گرفت. او ابراز امیدواری کرد که تسهیلات لازم به تجار پاکستانی در افغانستان نیز فراهم شود.

نخست‌وزیر پاکستان همچنان گفت که در زمینۀ برگشت مهاجرین، رضایت خاطر آن‌ها مهم است و بازگشت عزت‌مند مهاجرین اولویت ماست.

نخست‌وزیر پاکستان از رئیس اجرائیه افغانستان دعوت کرد که از پاکستان دیدار نماید. او چنین دیدارهایی را در بهبود روابط میان دو کشور سودمند ارزیابی کرد.

در این دیدار که معاونان ریاست اجرائیه نیز حضور داشتند، دربارۀ پروسۀ کابل، مبارزه با مواد مخدر و تغییرات اقلیمی در منطقه نیز بحث و گفت‌وگو صورت گرفت.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha