صفحه اصلی | anis | سیاست | رئیس جمهور در مراسم افتتاح پروژه لین انتقال برق میدان– وردک و غزنی: هدف ما ایجاد شبکه واحد برق و خودکفایی در این عرصه می باشد

رئیس جمهور در مراسم افتتاح پروژه لین انتقال برق میدان– وردک و غزنی: هدف ما ایجاد شبکه واحد برق و خودکفایی در این عرصه می باشد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
رئیس جمهور در مراسم افتتاح پروژه لین انتقال برق میدان– وردک و غزنی: هدف ما ایجاد شبکه واحد برق و خودکفایی در این عرصه می باشد

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان قبل از ظهر پنجشنبه در مراسم افتتاح پروژه لین انتقال برق ۲۲۰ کیلوولت میدان- وردک و غزنی که در منطقه چمتله کابل برگزار گردیده بود، اشتراک و سخنرانی کرد.

به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، رئیس جمهور ابتدا به رئیس شرکت برشنا هدایت داد تا ضمن همکاری در تداوی انجنیر جمشید که در هنگام تطبیق این پروژه زخمی شده است، از تمام انجنیران و کارکنانی که در تطبیق پروژه متذکره تلاش کرده اند، تقدیر صورت گیرد.همچنان رئیس جمهور از شرکت برشنا، نیروهای امنیتی و دفاعی کشور، بزرگان، متنفذین و جوانان ولایات میدان - وردک و غزنی که در تکمیل این پروژه و از اداره انکشافی ایالات متحده امریکا که در تمویل و شرکت هندی که در تطبیق پروژه متذکره همکاری کرده اند، تشکر نمود.

رئیس جمهور افزود: امروز واقعاً روز روشنایی است که خانه های مردم میدان – وردک وغزنی روشن می شوند. وی ضمن تبریکی به مردم ولایات متذکره، گفت که امروز یک تقاضای دیرینه و آرزوی مردم ولایات میدان- وردک و غزنی برآورده می شود.

رئیس جمهور غنی خاطرنشان کرد که به ۱۱ ولایت  کشور به شمول بادغیس و غزنی که نسبت به دیگران، دو تا چهار برابر قیمت بلندتر برق را پرداخت می کنند، توجه اساسی صورت می گیرد. وی افزود که هدف اساسی برنامه ملی ما، داشتن شبکه است که تمام مردم افغانستان از این طریق به برق متوازن دسترسی داشته باشند.رئیس جمهور از شرکت برشنا، وزارت های انرژی و آب، مالیه و اقتصاد و همچنان مشاور ارشد خویش در امور زیربناها بخاطر اینکه در پلان برق کشور تغییرات اساسی را وارد نموده اند، تشکر کرد. وی افزود: این پلان سبب شده که امروز برق به میدان- وردک و غزنی برسد و بعداً به ولایات لوگر، پکتیا، ننگرهار و کنر و همچنان به بامیان و تمام افغانستان خواهد رسید و ما در این خصوص شاهد پیشرفت های زیادی خواهیم بود.

محمد اشرف غنی گفت که مشاوران خارجی گفتند که مدت ده سال برق را به کشورتان وارد کنید و تولیدات داخلی نه نمایید، اما به برکت پلان کنونی، هم برق را وارد می کنیم، هم تولیدات می نمائیم و هم به پای خود ایستاده می شویم.

وی تصریح کرد: نخستین هدف ما این است که شبکه واحد برق داشته باشیم، دوم از نگاه برق خودکفا شویم و ۱۵ هزار میگاوات برق را از آسیای میانه به آسیای جنوبی انتقال خواهیم داد و سوم، به آن ولایاتی که شبکه برق نمی رسد، از طریق تولید انرژی آفتابی، گازی و بادی، نیازمندی های شان را مرفوع خواهیم ساخت.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد که در بخش تولید برق گازی در نتیجه اولین سرمایه‌گذاری، در شبرغان و مزارشریف ۹۰ میگاوات برق تولید می شود که بالای ولایات شمال کشور تاثیر مثبت می گذارد.

رئیس جمهور غنی با تاکید گفت که آب، آبروی ماست و ما از آبروی وطن حراست می‌نمائیم و شرکت برشنا و وزارت های سکتوری ما، نباید مسئول ابعاد اجتماعی باشند. وی هدایت داد که اداره مستقل اراضی تصفیه تمام پروژه های انکشافی را از نگاه زمین، به عهده گیرد تا یک چوکات واضح و سیستم پرداخت ایجاد گردد.

محمد اشرف غنی هدایت داد تا وزارت انکشاف دهات از طریق برنامه میثاق شهروندی، شوراهای انکشافی را مورد تشویق قرار دهد که پروژه های انکشافی را از خود بدانند، زیرا بدون همکاری آنان تطبیق این پروژه ها ناممکن است.

رئیس جمهور به شرکت برشنا هدایت داد تا لین های برق را به عوض اماکن مسکونی، باغ ها و زمین های مردم از تاسیسات عامه و جایدادهای دولتی عبور دهند، تا تاثیرات منفی آن کاهش یابد. وی افزود: انجنیران افغان که به فضای اجتماعی کشور آشنایی دارند، باید در دیزاین پروژه ها شریک ساخته شوند.

رئیس جمهور کشور هدایت داد که تاثیرات منفی پروژه ها باید در قیمت آنها شامل گردد تا میان تاثیرات مثبت و منفی یک تعادل واضح به وجود آید. وی افزود که استملاک زمین، دکان و قیمت قطع نمودن درخت ها باید در یک سیستم منظم و پلان کاری درج شود و مسئولیت و صلاحیت ادارات ولایتی در این خصوص، واضح باشد.

رئیس جمهور غنی گفت که امروز واقعاً مردم روشنایی را می بینند، سکتور خصوصی در افغانستان به ویژه ولایات میدان- وردک و غزنی در زمینه سرمایه گذاری در بخش برق، متعهد باشند، زیرا این دو ولایت امکانات زیاد دارند. سیب میدان و همه تولیدات غزنی از پشم درجه اول گرفته تا آلوچه و معادن باید، اساس زراعت صنعتی را بگذارند.

در این مراسم، امان‌الله غالب رئیس شرکت برشنا در مورد اهمیت پروژه مذکور صحبت کرده گفت که این پروژه شامل دوبخش می باشد که در زندگی مردم تغییرات مثبت خواهد گذاشت.

وی گفت: بخش نخست این پروژه که تمدید لین برق ۲۲۰ کیلوولت در مسیر ارغندی الی غزنی می باشد، به ارزش مجموعی بیش از ۵۹ میلیون دالر و بخش دوم آن به ارزش ۴۷،۶ میلیون دالر از کمک های بانک انکشافی ایالات متحده امریکا تمویل می‌شود.

غالب افزود که کار دیزاین و تطبیق این پروژه از سوی کمپنی هندی (KEC) پیش برده شده است که کار عملی آن در اول جولای سال ۲۰۱۴میلادی آغاز شده بود. رئیس شرکت برشنا افزود: سب استیشن غزنی ظرفیت تولید ۳۰ میگاوات برق و همچنان سب استین ولسوالی سید آباد، ظرفیت تولید ۲۰ میگاوات برق را دارد.

همچنان در این مراسم شفیق الله هوتک به نمایندگی از مردم میدان وردک و حمیدالله سروری به نمایندگی از  مردم غزنی صحبت کردند و بخاطر تطبیق پروژه های زیربنایی و انکشافی از حکومت به خصوص رئیس جمهور، سپاس گزاری نمودند.

سخنرانان گفتند که تمام مردم افغانستان در تطبیق و حفظ این پروژه ها با حکومت همکار می‌باشند و از برنامه های سازنده حکومت حمایت و پشتیبانی همه جانبه می نمایند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha