صفحه اصلی | anis | سیاست | رئیس اجرائیه در جلسة شورای وزیران: امیدواریم با اصلاحاتی که صورت می‌گیرد، یک انرژی تازه در پروسۀ انتخابات به وجود آید

رئیس اجرائیه در جلسة شورای وزیران: امیدواریم با اصلاحاتی که صورت می‌گیرد، یک انرژی تازه در پروسۀ انتخابات به وجود آید

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
رئیس اجرائیه در جلسة شورای وزیران: امیدواریم با اصلاحاتی که صورت می‌گیرد، یک انرژی تازه در پروسۀ انتخابات به وجود آید

جلسۀ شورای وزیران جمهوری اسلامی افغانستان، دیروز تحت ریاست داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه کشور برگزار شد.

 نخست، رئیس اجرائیه کشور در صحبت‌های مقدماتی‌ خویش، با اشاره به سفر کاری‌اش به ایالات متحده امریکا و کانادا گفت که با مقامات ارشد امریکایی پیرامون ستراتژی تازۀ واشنگتن در جنوب آسیا و افغانستان بحث و تبادل نظر کرده‌اند. رئیس اجرائیه کشور دربارۀ ابعاد پالیسی از جمله پرداختن به پناهگاه‌های تروریستان که عامل اصلی تداوم جنگ محسوب می‌شود، اشاره کرد و گفت که در دیدار با مقامات امریکایی از دوام کمک‌ها و همکاری‌های واشنگتن با دولت و مردم افغانستان قدردانی کردیم.
 
رئیس  اجرائیه کشور ابراز داشت: گروه‌هایی‌که علیه دولت در جنگ هستند، به دلیل این‌که در کشورهایی پناه‌گاه داشتند و حمایت می‌شدند، تا کنون به صلح علاقه‌مندی نداشتند؛ امیدواریم پس از این شرایطی به وجود آید که مردم افغانستان به صلح و ثبات دست یابند.

 داکتر عبدالله از افزایش کشت و تولید مواد مخدر ابراز ناخرسندی کرد و گفت که دلایل بالا رفتن رقم تولید و قاچاق مواد مخدر، روشن است و بیشترین کشت و تولید مواد مخدر در مناطق نا امن صورت می‌گیرد.

 رئیس اجرائیه کشور، بر از میان برداشتن مراکز

گفت که بر بنیاد همین فیصله، شبکه‌های مواد مخدر در جنوب کشور هدف قرار گرفت و از میان رفت. مبارزه با مواد مخدر جز پالیسی جامع امنیتی است و روی بهبود وضعیت کشور تأثیر مستقیم دارد.  رئیس اجرائیه خواستار همکاری و کمک کشورهای منطقه و جهان در مبارزه با مواد مخدر شد و گفت که مبارزه با این پدیدۀ شوم تنها مسئولیت افغانستان نیست.

 رئیس اجرائیه، داعش را یک چالش و تهدید بزرگ برای افغانستان و جهان تلقی کرد و به خاطر شکست این گروه تروریستی در کشورهای خاورمیانه ابراز خرسندی نمود.

 داکتر عبدالله عبدالله، از مبارزۀ موثر کشورها با داعش قدردانی کرد و تأکید ورزید که حکومت وحدت ملی به هیچ صورت طرف‌دار شرکت افغان‌ها در جنگ در هیچ گوشه‌یی از دنیا نیست.

 رئیس اجرائیه کشور با بیان این‌که هم اکنون ده‌ها گروه تروریستی از کشورهای مختلف در افغانستان می‌جنگند و این بزرگ‌ترین درس برای ما می‌باشد، ابراز داشت که نباید در موقف حکومت افغانستان و ریاست اجرائیه مغالطه صورت گیرد؛ زیرا ما طرف‌دار حضور افغان‌ها در جنگِ کشورهای دیگر نیستیم.

 رئیس اجرائیه با اشاره به اعمال شنیع داعش در منطقه و جهان گفت که این گروه تروریستی دشمن بشریت است و مردم افغانستان در مقابله با این گروه تروریستی در صف اول قرار دارند.  داکتر عبدالله عبدالله با اشاره به ملاقات‌ها و دیدارهایش در مجمع عمومی سازمان ملل با دبیرکل و اعضای شورای امنیت گفت که روسیه داعش را یک تهدید برای خود و آسیای‌میانه می‌داند و برای آن‌ها توضیح دادیم که افغانستان در خط مقدم مبارزه با این گروه قرار دارد.  رئیس اجرائیه کشور ضمن تأکید بر از میان برداشتن گروه تروریستی داعش خاطر نشان ساخت که افغانستان یگانه کشوری است که داعش نتوانسته فعالیت‌هایش را در آن وسعت ببخشد.   در این حال، داکتر عبدالله عبدالله گفت که برخی کشورها تصور می‌کنند که داعش یگانه خطر برای آن‌هاست؛ درحالی‌که همۀ گروه‌های تروریستی از بستر طالبان رشد کرده و فعالیت می‌کنند. وقتی کشورها به افغانستان در مقابله با داعش کمک نمی‌کنند، توقع نداریم که موانع هم ایجاد نمایند.   داکتر عبدالله عبدالله در بخشی از صحبت‌هایش از روز محو خشونت علیه زنان یاد کرد و از نهادهای دولتی، جامعه مدنی و علمای کشور خواست تا در برابر خشونت علیه زنان بیاستند.  همچنان، رئیس اجرائیه، از پارلمان کشور به عنوان یک قوۀ مستقل دولت خواست که با درنظرداشت مصالح و منافع علیای کشور به نامزد وزیران رأی اعتماد بدهند.  رئیس اجرائیه از ادامۀ اصلاحات در کمیسیون انتخابات سخن زد و گفت که امیدواریم با اصلاحاتی که صورت می‌گیرد، یک انرژی تازه در پروسۀ انتخابات به وجود آید.  داکتر عبدالله باردیگر بر برگزاری انتخابات شفاف، عادلانه و به موقع انتخابات پارلمانی، شورای ولسوالی‌ها و ریاست‌جمهوری تأکید ورزید و گفت که دیگر نمی‌خواهیم خاطرات تلخ گذشته که بالای وضعیت افغانستان و سلامت کشور تأثیر بسیار منفی داشته است، تکرار شود.

 رئیس اجرائیه، برگزاری انتخابات را تنها گزینه برای کشور عنوان کرد و گفت که راه‌حل‌های دیگر، مثل حکومت موقت و لویه جرگۀ عنعنوی، نسخه‌های ناکارآمد است و مشکل را حل نخواهد کرد.

 داکتر عبدالله عبدالله با بیان این‌که خواست عمومی، انتخابات عادلانه و شفاف است، از سیاسیون خواست که چند روزی حوصلۀ بیرون از حکومت بودن را داشته باشند و ما بر بنیاد ارزش‌های مردم‌سالاری باید رسمی را برجا بگذاریم که به عنوان یک سنت پسندیده به یادگار بماند؛ نه این‌که اگر یک روزی از حکومت به دور بودیم، خواستار حکومت موقت و یا سرنگونی نظام شویم.

 داکتر عبدالله گفت که او هم روزی اپوزیسیون نظام بوده است؛ اما هرگز خواستار سقوط نظام نبوده است. اکنون، سیاست مداران کشور بر بنیاد قانون اساسی حق فعالیت آزادانۀ سیاسی دارند؛ اما نباید نسخه‌هایی را مطرح کنند که خلاف مصالح و منافع ملی کشور است.  رئیس اجرائیه در بخش دیگر صحبت‌هایش بر مبارزۀ بی‌طرفانه با فساد تأکید کرد و گفت که در مبارزه با فساد نباید انگیزه‌های سیاسی دخیل باشد تا مردم همۀ عملکردهای ما را از روی آن قضاوت نمایند. سپس، داکتر عبدالله دستور کار جلسه را اعلام کرد.

 طبق آجندا، سرپرست وزارت امور داخله، دربارۀ حوادث پسین امنیتی در کابل، فراه، کندهار و برخی مناطق دیگر کشور گزارش داد. وی گفت که در عملیات هوایی نیروهای افغان و حمایت قاطع در ولایات هلمند و کندهار 3000 تن از تروریستان کشته شده‌ و ده‌ها تن دیگر زخم برداشته‌اند.  ویس احمدبرمک گفت که نیروهای امنیتی بر وضعیت کشور مسلط هستند و هفتۀ گذشته خطرناک‌ترین باندها و گروه‌های اختطاف‌چی را در مزار و کابل دستگیر کرده‌اند. مقام‌های وزارت دفاع نیز بر سرکوب دشمن در ولایات تأکید ورزید.  در ادامه، انجنیر محمدخان، معاون ریاست اجرائیه و رئیس هیأت موظف جهت معیاری‌سازی پمپ‌استیشن‌های شهر کابل، از نتایج بررسی‌های‌شان و همچنان عدم رعایت معیارها توسط شماری از پمپ‌استیشن‌ها ابراز نگرانی کرد و گفت که علی‌رغم گوشزدهای هیأت، تا کنون هیچ‌گونه اصلاحاتی صورت نگرفته است.  داکتر عبدالله عبدالله به وزارت داخله و هیأت موظف هدایت داد که یک ماه به پمپ استیشن‌ها وقت بدهند تا معیارها را لحاظ کرده و تدابیر ایمنی را رعایت نمایند؛ اگر در این مدت اصلاحاتی به میان نیامد، پمپ‌ استیشن‌های خاطی مسدود شوند.  رئیس اجرائیه کشور همچنان گفت که به صورت قطع توزیع جواز پمپ استیشن‌های تازه در شهر کابل قطع شود، چون شمار پمپ استیشن‌ها بیشتر از ضرورت پایتخت می‌باشد.

در ادامه، وزارت تجارت، دربارۀ ستراتژی ملی صادرات افغانستان به جلسه معلومات ارائه کرد. ستراتژی صادرات افغانستان در مشورت با ۵۰۰۰ تاجر و سرمایه‌گذار خصوصی تهیه شده و دورنمای پنج سالۀ سکتور صادرات را ترسیم کرده است.  مسئولان گفتند که افغانستان پس از پانزده سال برای نخستین‌بار به چنین سندی دست می‌یابد و تصویب ستراتیژی، در افزایش تولید داخلی و تناسب صادرات و واردات، نقش برجسته خواهد داشت.  رئیس اجرائیه کشور پس از معلومات وزارت تجارت به وزارت‌ها و ادارات هدایت داد تا سه هفتۀ دیگر دیدگاه‌ها و نکته‌نظرات خویش را در پیوند به این ستراتیژی ارائه نمایند تا پالیسی نهایی شده و مورد تصویب قرار گیرد.

 طبق دستور کار مجلس، وزارت مالیه، از چگونگی عواید و مصارف و بهبود منابع عایداتی به جلسه گزارش مفصل داد. رئیس اجرائیه کشور به اداره‌ها و نهادهای دولتی در زمینۀ مصارف بودجه و همچنان برنامه‌های پیش رو هدایات لازم را ارائه کرد.  سپس، وزارت اقتصاد پیرامون جلسات ربع سوم کمیته‌های انکشافی ولایات گزارش داد. بر بنیاد دریافت‌ها، جلسات کمیته‌های انکشافی طی ربع سوم سالی مالی 96 به مقایسه ربع سوم سال 95 حدود 27 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

 طبق آجندا، وزارت تحصیلات عالی، دربارۀ معضل زمین دانشگاه هرات گزارش داد. بر بنیاد گزارش مسئولان، معضل زمین دانشگاه هرات حل شده است.

 در ادامه، وزارت معارف دربارۀ بانکی‌ساختن معاشات کارکنان و معلمان وزارت معارف به جلسه گزارش داد.

رئیس اجرائیه به وزارت مالیه، اقتصاد، مخابرات و تکنالوژی معلوماتی و د افغانستان بانک هدایت داد تا در این زمینه بحث نمایند و راهکار منظمی را تهیه کنند تا در پرداخت معاشات سکتگی به وجود نیاید.  در موضوعات متفرقه، داکتر عبدالله عبدالله به وزارت داخله و ادارۀ امنیت ملی هدایت داد تا هیأتی را جهت بررسی پروندۀ شهادت استاد عفیف جمشیدی عضو شورای ولایتی هرات به آن ولایت اعزام نمایند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha