صفحه اصلی | anis | سیاست | رئیس جمهورغنی: برای مبارزه با فساد، باید اجماع و گفتمان ملی شکل‌گیرد

رئیس جمهورغنی: برای مبارزه با فساد، باید اجماع و گفتمان ملی شکل‌گیرد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
رئیس جمهورغنی: برای مبارزه با فساد، باید اجماع و گفتمان ملی شکل‌گیرد

محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان دیروز در کنفرانس مشترک مبارزه با فساد اداری در سکتور دفاعی و امنیتی کشورکه در کابل برگزار شد، اشتراک و سخنرانی کرد.

به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر،   وی به‌خانواده‌های قربانیان حادثۀ  ميرزا اولنگ ولایت سرپل تسلیت گفته افزود: دشمنان اين ملت نشان‌دادند که مرز افغانيت، اسلاميت و انسانيت را به‌رسميت نمي‌شناسند، من خود را مانند هر يك از شما در درد و ماتم يكايك خانواده‌هاي داغ‌دار اين‌حادثه شريك مي‌دانم، و وعده مي‌دهم كه نيروهاي دفاعي و امنيتي ما، انتقام آنان را بگيرند.

رئیس‌جمهور علاوه‌کرد: جنایتی که در ميرزا اولنگ صورت‌گرفت، نمونۀ تازه از تغيير نوعيت جنگ است، همانگونه كه نمونه‌هاي ديگر این‌جنایت در کابل  هرات و قبل از آن در غور رخ داده است.

وی تصریح‌کرد که علت عمدۀ تغيير در شيوه‌هاي جنايت دشمنان، شكستي است كه آنان در جنگ رو در رو با نیروهای امنیتی و دفاعی ما متقبل شده‌اند و اميد خود را برای موفقیت در جنگ از دست داده اند، هرنقطه كه دشمن سر بالا كند با قوت تمام، سركوب خواهدشد.

رئیس‌جمهور گفت که دشمنان افغانستان در تيوره، جاني‌خيل  كوهستانات و ديگر نقاط كشور در برابر نيروهاي امنیتی ود فاعی  ما از پاي درامدند، و براي جبران شكست‌هايشان انتقام خود را از نمازگزاران، معلمان  كشت‌مندان و ديگر اقشار بي‌دفاع می‌گیرند و مرتكب جنايات فجيع مي‌شودند.

رئیس‌جمهور کشور تصریح‌داشت که اكنون نيروهاي ما از هردو ستراتیژی دفاع و تهاجم در مقابل دشمن كار مي‌گيرند تا توانايي و پلان‌های شوم آنان را، خنثی سازند.

وی خاطرنشان‌ساخت که در جریان ۱۰‌روز گذشته من از دو قول اردو در هرات و هلمند دیدن نموده ام و شاهد روحیۀ عالی منسب‌داران، بریدملان و سربازان بودم که در مقابله با بغاوت و شرارت موفق خواهند شد. رئیس‌جمهور بیان‌داشت: برای این‌که کامیابی نهایی نصیب ما گردد و مردم در فضای امن زندگی کنند، لازم است با فساد و قانون‌شکنی مبارزه جدی و قوی صورت گیرد.

رئیس‌جمهور گفت که اصلاحات در سکتور دفاعی و امنیتی تنها انتخابی است که داریم و بدون آن پلان‌های امنیتی و انکشافی تحقق نخواهد یافت. وی با تأکید گفت: ما عوامل فساد را شناسایی‌کرده و نحوۀ اجرای اصلاحات‌را تشخیص داده‌ایم. ما با پشتیبانی مردم می‌توانیم دست استفاده‌جویان را از این دستگاه‌ها کوتاه کنیم. وی افزود که موضوع تدارکات به‌این منظور سبب اعتراض برخی‌ها شده است که در دونیم‌سال گذشته جلوی اختلاس صدها میلیون دالر گرفته است و در آینده نیز زمینۀ مانع هرنوع اختلاس خواهیم شد.

رئیس‌جمهور تأکیدکرد که تنها نهادهای امنیتی و دفاعی و نهادهای مربوط در آوردن اصلاحات نمی‌توانند موفق گردند، بلکه نیاز به‌گفتمان سراسری و ملی در راستای مبارزه با فساد است تا نظام تقویت گردد.

وی گفت: باید میکانیزم شفافیت و مجازات علیه اتهاماتی که علیه افراد صادق وارد می‌شود، ایجاد گردد و این قضایا را به‌گونۀ اساسی مورد بررسی قرار‌دهد.

رئیس‌جمهور کشور هدف از کنفرانس مبارزه با فساد اداری را مشارکت نهادها در امر مبارزه با فساد دانست و تأکید‌کرد که از این طریق  نهادها همه پاسخ‌گو قرار می‌گیرند.

وی مشارکت را در راستای مبارزه با فساد، یک‌فرهنگ مثبت خوانده گفت که اکنون همه در یک‌صف واحد برای مبارزه با فساد قرار گرفتیم و ارادۀ سیاسی دراین‌زمینه به‌وجود آمده و تیم متعهد و مسئول جهت مبارزه با فساد، شکل گرفته است.

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی خاطر‌نشان‌کرد که من، داکتر صاحب‌ عبدالله و استاد محمدسرور دانش، تعهد قوی برای مبارزه با فساد داریم و با دیدگاه واحد در یک مسیر گام برمی‌داریم.

رئیس‌جمهور از اقدامات ارگان‌های امنیتی و دفاعی و نیز محاکم در امر مبارزه با فساد، به‌نیکی یاد‌کرده اضافه‌نمود که این نهادها در مدت کم، قدم‌های بزرگی را برداشته‌اند و این اقدامات قابل ستایش و حمایت می‌باشد.

وی گفت که ما از هرنوع اقدام در راستای مبارزه با فساد حمایت می‌کنیم، نقش ما پشتیبانی از حاکمیت قانون است و فیصله‌ها مربوط به‌محاکم می‌گردد. وی بیان‌داشت که در زمینۀ کشف جرایم و مجرمین، پولیس، در تعقیب، څارنوالی، در فیصله‌ها، قضا و در تطبیق قوانین، وزارت امور داخله نقش‌دارند و باید حلقۀ نجیبۀ شکل گیرد.

رئیس‌جمهورغنی علاوه‌کرد: هرکسی که در امور محاکم مداخله می‌کند، این خود نوع فساد است و قابل‌قبول نمی‌باشد. وی تأکید ورزید که همه در مقابل قانون یکسان‌اند و سیاست به‌این معنا نیست که اقوام و وابستگان خود را از جرم برائت دهیم، این یک‌جفا است.

رئیس‌جمهور گفت که دستگاه‌های امنیتی، عدلی و انکشافی باهم پیوند اساسی دارند و آوردن اصلاحات بدون مشارکت یکی از این نهادها، صورت گرفته نمی‌تواند.

وی همچنان اظهار نمود که کمیتۀ تحت نظر استاد محمدسرور دانش  بررسی و تجدید نظر قوانین را روی‌دست گرفته است، زیرا قوانین باید مطلق به‌خواست قانون اساسی و هم‌گام با ساختار‌ها، تغییر نماید.

وی از تطبیق فرهنگ مجازات و مکافات در وزارت دفاع ملی ابراز رضایت‌کرده افزود که بیش‌ترین فساد  در تعیینات صورت می‌گیرد و هرکس که از طریق فساد نصب می‌گردد  دستگاه همان‌ادارۀ را فاسد می‌سازد.

رئیس‌جمهور بیان‌داشت که می‌خواهم صلاحیت‌های من در پروسۀ تعیینات کاهش‌یابد و نقش نهادهای مربوط برجسته‌گردد و روندی شفاف شکل‌گیرد تا مردم خود را در آن ببینند.

رئیس‌جمهور با اشاره به‌این‌که فساد مورد قبول جامعه نیست گفت که مردم، شفافیت و حساب‌دهی می‌خواهند و مبارزه با فساد اداری  می‌تواند بالای صحت، فقر زدایی و رفاه موثر است.

رئیس‌جمهور کشور از تلاش‌های نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در تأمین امنیت و دفاع از کشور قدردانی نموده تأکید‌ورزید که برای احقاق حقوق هریک از این نیروها، توجه خاص صورت می‌گیرد و هیچ‌گاه خانواده‌های شهدای نیروهای امنیتی و دفاعی، به‌فراموشی سپرده نخواهند شد.

دراین کنفرانس، تفاهم‌نامۀ هم‌کاری در راستای مبارزه با فساد اداری میان لوی څارنوالی، وزارت دفاع ملی، وزارت امور داخله و ریاست عمومی امنیت ملی به‌امضا رسید.

لوی څارنوال، هدف از کنفرانس مذکور را مبارزه با فساد اداری و بالا‌بردن روحیه و حمایت از نقش نیروهای امنیتی و دفاعی در زمینۀ مبارزه با تروریزم و تأمین امنیت کشور است. وی گفت که میکانیزم‌های مبارزه با فساد، ما را قادر خواهدساخت تا با فساد اداری مبارزۀ جدی صورت گیرد و توانایی نیروهای امنیتی ودفاعی ما افزایش یابد.

هم‌چنان، څارنپوه محمدفرید حمیدی لوی‌څارنوال کشور، تورن‌جنرال طارقشاه بهرامی سرپرست وزارت دفاع ملی، دگر جنرال‌جانان بارکزی معاون اول وزارت امور داخله و محمدمعصوم ستانکزی رئیس عمومی امنیت ملی، به گونۀ جداگانه  درخصوص اجراآت، پلان‌ها و اقدامات آیندۀ ارگان های مربوط‌شان در راستای مبارزه با فساد اداری، صحبت کردند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha