صفحه اصلی | anis | سیاست | رئیس اجرائیه: افغانستان و ايران چالش‌ها و فرصت‌هاي مشترکي در پيش دارند و اين مسأله هماهنگي و کار مشترک دو کشور را مي‌طلبد

رئیس اجرائیه: افغانستان و ايران چالش‌ها و فرصت‌هاي مشترکي در پيش دارند و اين مسأله هماهنگي و کار مشترک دو کشور را مي‌طلبد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
رئیس اجرائیه: افغانستان و ايران چالش‌ها و فرصت‌هاي مشترکي در پيش دارند و اين مسأله هماهنگي و کار مشترک دو کشور را مي‌طلبد

دکتور عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه جمهوري اسلامي افغانستان، دیروز در فتر کارش در قصر سپيدار با داکتر محمد جواد ظريف وزير خارجۀ جمهوري اسلامي ايران، ديدار و گفتگو کرد. در اين ديدار که با حضور انجنير محمدخان معاون اول رياست اجرائیه، حاجي محمد محقق معاون دوم رياست اجرائیه، صلاح‌الدين رباني وزير امور خارجه و سيدحسين عالمي بلخي وزير امور مهاجرين و عودت‌کننده‌گان برگزار شده بود، دو طرف در مورد همکاري کابل- تهران، وضعيت امنيتي، گفتگوهاي صلح و همکاري‌هاي منطقه‌اي بحث و تبادل نظر کردند.

 در آغاز، دکتور عبدالله عبدالله  رئیس اجرائیه کشور، ضمن سپاس‌گزاري از همکاري‌هاي جمهوري اسلامي ايران گفت که دو کشور در کنار اين‌که همسايه هستند، داراي وجوهات مشترک ديگر از جمله دين، زبان و فرهنگ مشترک مي‌باشند.

 رئیس اجرائیه افغانستان خاطر شان ساخت که افغانستان و ايران چالش‌ها و فرصت‌هاي مشترکي در پيش دارند و اين مسأله هماهنگي و کار مشترک دو کشور را مي‌طلبد. 

 دکتور عبدالله عبدالله از ايجاد کميته‌هاي مشترک ميان دو کشور ياد کرد و ابراز اميدواري نمود که اين کميته‌ها در زمينه‌هاي مرزي  مهاجرين و ديگر مسايل بتوانند فعالانه و موثر عمل نمايند. 

 رئیس اجرائیه کشور بر مبارزۀ مشترک با تروريسم تأکيد ورزيد و هراس‌افگني را تهديد براي همۀ کشورهاي منطقه و جهان عنوان کرد. 

در ادامه، داکتر جواد ظريف وزير خارجۀ ايران گفت که تروريزم دشمن مشترک هر دو کشور است. 

 داکتر ظريف افزود که جمهوري اسلامي ايران آمادۀ هر نوع همکاري در زمينه‌هاي مختلف با افغانستان مي‌باشد. 

 وزير خارجۀ ايران، از پروسۀ صلح به رهبري حکومت افغانستان حمايت کشورش را اعلام کرد و گفت که تهران در نشست‌هايي‌که در آن هيأت دولت افغانستان حضور نداشته باشد، اشتراک نخواهد کرد. 

 وي از همکاري همه‌جانبۀ کشورش در پروسۀ صلح افغانستان سخن زد و گفت که جمهوري اسلامي ايران، ديگر کشورها را نيز به همکاري و کمک در اين پروسه تشويق خواهد نمود. 

 حل مشکلات مهاجرين، دانشجويان افغان و مسألۀ حجاح افغاني در جمهوري اسلامي ايران، از مسايل ديگر مورد بحث در اين نشست بود. 

 هيأت بلندپايۀ جمهوري اسلامي ايران، به حل مشکلات مهاجرين، دانشجويان و حجاح افغاني در آن کشور وعده سپردند.

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha