صفحه اصلی | anis | سیاست | وزیرخارجه افغانستان: باید برای خشکاندن ریشه های اصلی و منابع تمویل گروه های تروریستی کارکرد

وزیرخارجه افغانستان: باید برای خشکاندن ریشه های اصلی و منابع تمویل گروه های تروریستی کارکرد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
وزیرخارجه افغانستان: باید برای خشکاندن ریشه های اصلی و منابع تمویل گروه های تروریستی کارکرد

وزیرامورخارجه افغانستان دیروز بعداز ملاقات با همتای ایرانی خود تاکید بر کار مشترک غرض خشکاندن ریشه های اصلی و منابع تمویل وتجهیز گروه های تروریستی درسطح منطقه نمود.

به گزارش آژانس باختر ، جواد ظریف وزیر امورخارجه ایران دیروز درراس یک هیئت عالی رتبه کشورش به کابل آمد.

وی هدف سفرش را به افغانستان ارتقای همکاری میان دوکشور به همکاری راهبردی عنوان کرد.

صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه افغانستان بعد از ملاقات با همتای ایرانی خودگفت : افغانستان و ایران فراتر از رابطه همسایگی، پیوند و یگانگی های دینی، فرهنگی و سیاسی به درازنای تاریخِ مردمان ساکن هردو کشور دارند. به همین دلیل، دولتهای کنونی هردو کشور خود را ملزم میدانند تا منافع سیاسی، اقتصادی، امنیتی خویش در سطح منطقه را نیز در پرتو همین پیوندهای تاریخی تعریف و پیگیری کنند.

ربانی یاد آور شد در این نشست روی نکات مهمی از جمله مبارزه علیه تروریزم و افراط گرایی، گسترش و تقویت روابط میان دو کشور و به خصوص همکاریهای اقتصادی در ساحات مختلف، صحبت هایی صورت گرفت.

او واضح ساخت که تروریزم و افراط گرایی خشونت طلب، از دید هردو کشور، صلح وامنیت منطقه و جهان را تهدید میکند. همانگونه که افغانستان باور و اذعان دارد، جمهوری اسلامی ایران نیز تأکید دارد که باید همه کشورهای اسلامی و سازمانهای جهان اسلام برضد هراس افگنی و افراط گرایی خشونت طلب، به گونه مشترک و هماهنگ مبارزه کنند. مبارزه کنونی جهانی بر ضد تروریزم هنگامی موفق خواهد بود که بیشتر از دیگر کشورها، جهان اسلام به یک تعریف جامع از تروریزم دست یابد و همه کشورهای اسلامی مشترکاً در برابر گروههای افراط گرای خشونت طلب، بدون تفکیک آنها به خوب و بد، به گونه هماهنگ مبارزه کنند. صلاح الدین ربانی  یاد آور شدکه بیشترین آسیب افراط گرایی خشونت طلب متوجه جوامع اسلامی است و یکی از مراکز ثقل جنایتکاریهای گروههای تروریستی، منطقه ما است.

همگی به یاد داریم که چند روز بعد از حمله تروریستی بر قول اردوی 209 شاهین در بلخ، شماری از نیروهای مرزی جمهوری اسلامی ایران نیز توسط تروریست های شرارت پیشه، به شهادت رسیدند.

ریشه و محل سازماندهی هردو حادثه تروریستی، بیرون از مرزهای هردو کشور بوده و مخفیگاههای سازماندهندگان هردو حادثه تروریستی، مشترک است. به همین دلیل، افغانستان از دیگر کشورهای منطقه میخواهد که همگی مشترکاً باید برای خشکاندن ریشه های اصلی و منابع تمویل و تجهیز گروههای تروریستی کار کنیم. افغانستان باور دارد که اگر با آوردن فشار بر حامیان این گروههای تروریستی، مخفیگاههای آنها را در سطح منطقه نابود نکنیم، شاهد امنیت پایدار در منطقه نخواهیم بود.

به گفتۀ صلاح الدین ربانی  تا هنگامی که دولتها در مقابل تهدیدهای تروریستی بایکدیگر همکاری امنیتی نکنند، گزینه های دیگر مشمول روابط بیرون از چارچوب دولتها، ما را در برابر این تهدیدها وقایه نمیکند.

جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران ضمن محکوم نمودن حوادث اخیر تروریستی درافغانستان گفت ، ایران وافغانستان دریک منطقه خطرناک قراردارند که با حرکت بیگانگان دستخوش اقدامات خشونت بار و افراط گرایانه شده است وکماکان تحرکات برای تقویت وخشونت گرایی درمنطقه شکل میگیرد .

او به همکاری مشترک میان دو کشور درمقابله با ترور ، خشونت ، تولید مواد مخدر ، خشک نمودن منابع مالی گروه های تروریستی تاکید نموده یاد آور شد که این همکاری به نفع مردم های دوکشور و منطقه خواهد بود.  

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha