صفحه اصلی | anis | سیاست | داكتر عبدالله عبدالله: حکومت برنامه‌های مؤثر و کارا يی را برای مقابله با دهشت‌افگنان و تأمین امنیت مردم روی دست دارد

داكتر عبدالله عبدالله: حکومت برنامه‌های مؤثر و کارا يی را برای مقابله با دهشت‌افگنان و تأمین امنیت مردم روی دست دارد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
داكتر عبدالله عبدالله: حکومت برنامه‌های مؤثر و کارا يی را برای مقابله با دهشت‌افگنان و تأمین امنیت مردم روی دست دارد

جلسة نوبتی شورای وزیران دیروز تحت ریاست دکتور عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان تدویر یافت. رئیس اجرائیه کشور در صحبت‌های مقدماتی خویش گفت: در این روزها نشست‌های با والیان، اعضای شورای ولایتی و بزرگان ولایت‌های حوزه جنوب غرب و ولایت‌های دایکندی و نورستان داشتیم.

  در این نشست‌ها دشواری‌ها و مشکلات این مناطق به صورت مفصل مورد بحث قرارگرفت. به وزارت‌های سکتوری و نهادهای ذیربط که مشکلات این ولایت‌ها به آن‌ها راجع گردیده است هدایت داده می‌شود تا به این قضایا به صورت جدی رسیدگی نمایند.

رئيس اجرائیه در بخش دیگر از صحبت‌های خویش در مورد نگرانی‌های امنیتی مردم بغلان گفت: نه تنها قرارگاه‌های امنیتی ارتش و قوای مسلح در بغلان باقی می‌مانند بلکه کمربندی امنیتی شهر پلخمری توسعه می‌یابد و حکومت در تامین امنیت بغلان از هیچ نوع تلاش دریغ نمی‌کند.

رئیس اجرائیه کشور در بخش دیگر از سخنان خود به وزیر دولت در امور مبارزه با حوادث و نهادهای ذیربط هدایت داد تا 
اجرای اکرامیه  
به خانواده شهداء و زخمی‌ها را به دقت بازنگری نموده و در تسریع و تسهیل رسیدن اکرامیه به مستحقین به وقت اقدام عاجل نمایند.

رئيس اجرائیه با اشاره به بحث‌های امنیتی و برنامه‌های حکومت برای مقابله با دهشت‌افگنان گفت: حکومت برنامه‌های مؤثر و کارایی را برای مقابله با دهشت‌افگنان و تأمين امنیت مردم روی دست دارد و از مردم افغانستان خواست از یک‌سو با حکومت و قوای مسلح کشور در تأمين امنیت همکاری نمایند و از سوی‌دیگر از ناحیه تأمين امنیت و سرکوب دشمنان مطمئن باشند.

رئيس اجرائیه کشور به وزارت‌خانه‌های جمهوری اسلامی افغانستان هدایت داد تا در امر عملی ساختن پروژه‌های ناتمام اقدام عاجل نمایند و در جلسه بعدی شورای وزیران گزارش مفصلی از این پروژه‌ها و کارهای وزرات‌های مربوط به شورای وزیران ارائه نمایند.

رئیس اجرائيه کشور همچنان هدایت داد تا به مشکل ترانسپورتی بخش‌های مختلف رسیدگی شود و وزارت ترانسپورت را مؤظف ساخت برای از سرگیری پروازهای کام‌ایر به ولایت هلمند جهت رفع مشکلات مردم با این شرکت صحبت نماید. رئيس اجرائیه کشور همچنان وزارت فواید عامه را مؤظف ساخت تا در حل مشکلات اتحادیه‌های باربری و ترانسپورتی اقدام کند.

رئیس اجرائیه کشور سپس دستورکار نشست شورای وزیران را چنین برشمرد:

گزارش امنیتی، گزارش رسیدگی به شکایات مالکین ترانسپورت‌های باربری و مسافربری کشور، گزارش وزارت مالیه پیرامون توظیف هیئت رسیدگی به مشکل کرایه دکان‌های مکروریان‌ها، پیشنهاد وزارت انرژی و آب پیرامون معافیت محصول گمرکی و تادیات مالیاتی تجهیزات پروژه برق آفتابی شهر هرات بررسی مشکلات زنان مصاب به تکالیف روانی و محلات تداوی آنها گزارش اجراآت وزارت‌ها و ادارات مستقل دولتی از تحقق مصوبات شورای وزیران از ماه حمل الی اخیر عقرب ۱۳۹۵ و موضوعات متفرقه.

طبق دستور کارمجلس، مسئولین وزارت‌های دفاع و داخله در باره وضعیت امنیتی به شورای وزیران گزارش دادند. آنان در گزارش خویش گفتند که در هفته قبل دشمن به حملات و تحرکات خصمانه خویش در بخش‌های مختلف کشور ادامه داد و قوای مسلح کشور نیز به تطبیق برنامه‌ها و عملیات‌های پلان شده خویش عمل نمود. آنان در صحبت‌های خویش عملیات شفق را برای تصفیه دشمن موفقانه خوانده و از دستاوردهای این عملیات خبردادند. آنان در گزارش خویش تاکید کردند که تحرکات و عملیات‌های دشمن در بخش‌های مختلف کشور خنثی گردیده و تلفات قابل ملاحظه‌ای به آنان واردگردیده است. مسئولین امنیتی در صحبت‌های خویش همچنان از آمادگی کامل نیروهای مسلح برای دفاع از کشور اطمینان دادند. شورای وزیران با تمجید از رشادت‌ها و قربانی‌های قوای مسلح حمایت همه جانبه حکومت را از قوای مسلح کشور اعلان کرد و هدایت داده شد تابه به صورت عاجل به نیازهای قوای مسلح رسیدگی شود.

رئیس اجرائیه کشور در این راستا به وزارت امورداخله هدایت داد تا از اخاذی‌ها در مسیر شاهراه‌های کشور جلوگیری گردد و به اقدامات خودسرانه هرچه زودتر خاتمه داده شود.

طبق دستورکار مجلس وزارت ترانسپورت درباره رسیدگی به مشکل ترانسپورت‌های باربری و مسافربری کشور به شورای وزیران گزارش داد. معاون وزارت ترانسپورت در گزارش خویش گفت که به اساس هدایت شورای وزیران جلسه‌ای به اشتراک وزارتخانه‌ها و نهادهای حکومتی ذیربط و اتحادیه‌های باربری و مسافربری تشکیل گردید و مشکلات و خواسته‌های آنان به‌صورت همه جانبه مورد بحث و ارزیابی قرارگرفت. وی علاوه کرد که در این نشست مسئولیت‌های هر دوطرف به اساس راهنمود شورای وزیران مشخص گردید و فیصله شد تا هردوطرف به مسئولیت‌های خویش برای بهبود ارائه خدمات عمل نمایند.

وزیر فوائدعامه کشور نیز در این زمینه به شورای وزیران گزارش داده  گفت: با اتاق‌های تجارت و اتحادیه‌ها جلسه کاری دارند و به اساس پیشنهادات آنان تصامیم لازم اتخاذ می‌گردد و گزارش نهایی به شورای وزیران ارائه می‌شود.

شورای وزیران هدایت داد تا این نشست‌ها در سطح کمیته دایمی رسیدگی به این مشکل ادامه یابد و تصامیم لازم و عملی برای رفع مشکلات بخش ترانسپورتی و باربری اتخاذ گردد و گزارش نهایی به شورای وزیران ارائه گردد.

طبق برنامه وزارت مالیه گزارش هیئت رسیدگی به مشکل کرایه دکان‌های مکروریان‌ها را به شورای وزیران ارائه نمود. هیئت مؤظف در گزارش خویش تاکید نمود که این مشکل از سالیانی به اینسو ادامه دارد و تاهنوز صاحبان دکان‌ها آماده عملی ساختن تصامیم حکومت و محاکم نیستند و برای بیرون رفت از مشکل پیشنهاد کرایه‌های مختلف از سوی این هیئت و اتحادیه پیشه وران و صنعتکاران را با حکم دادگاه عالی به شورای وزیران ارائه کرد.

شورای وزیران فیصله نمود تا کمیته مؤظف  به رهبری وزارت مالیه طرح خود را به صورت مشخص با راه‌حل معقول ارائه نماید تا تصمیم نهایی در این زمینه اتخاذ گردد. شورای وزیران همچنان فیصله نمود تا وزارت عدلیه در باره حکم دادگاه عالی که قضیه باید از طریق تدارکات ملی حل گردد با دادگاه عالی صحبت نماید.

سپس طبق دستورکارمجلس وزیر انرژی و آب پیشنهاد این وزارت را پیرامون معافیت محصول گمرکی و تادیات مالیاتی تجهیزات پروژه برق آفتابی شهر هرات که از کمک‌های جاپان تأمين می‌گردد به شورای وزیران ارائه کرد و خواهان رفع محصول گمرکی از سوی وزارت مالیه گردید. شورای وزیران بعد از شنیدن گزارش وزارت انرژی و آب و نظر وزارت مالیه طرح پیشنهادی این وزارت را مورد تصویب قرارداد و به وزارت مالیه هدایت داد تا اتخاذ تصمیم نهایی در این زمینه از سوی وزارت مالیه مواد مورد نظر بدون دریافت محصول به وزارت انرژی و آب تحویل داده شود.

وزارت صحت عامه طبق دستورکار شورای وزیران طرح کمیته مؤظف  را در باره مشکلات زنان مصاب به تکالیف روانی و محلات تداوی آنها به شورای وزیران ارائه نمود. این طرح در ۲۱ ماده تحت عنوان طرح ستراتیژیک رسیدگی به صحت روانی خانم‌ها برای بهبود وضعیت زنان به شورای وزیران ارائه گردید.

شورای وزیران بعد از بحث و تبادل نظر طرح را با تمجید و تقدیر مورد تصویب قرارداد و فیصله نمود تا این طرح به همکاری و همآهنگی وزارت تحصیلات عالی، وزارت کار و اموراجتماعی و وزارت امور زنان عملی گردد.

سپس طبق دستورکار شورای وزیران رئيس دارالإنشای شورای وزیران گزارش اجراآت وزارت‌ها و ادارات مستقل دولتی از تحقق مصوبات شورای وزیران از ماه حمل الی اخیر عقرب ۱۳۹۵ را به شورای وزیران ارائه کرد. رئيس دارالانشای شورای وزیران در این گزارش گفت: درطی مدت هشت ماه گذشته شورای وزیران ۱۴ جلسه تشکیل داده، که طی این جلسات مجموعاً ۱۴۴ فیصله که شامل ۶۹۵ وظیفه میباشد صادر و مصوبات آن جهت تطبیق به وقت و زمان معین به وزارت‌ها و ادارات مستقل دولتی ارسال گردیده است.

ارسلایی در صحبت‌های خویش علاوه کرد: به اساس گزارش‌های واصله از جمله فیصله‌ها و وظایف مذکور تا اکنون ۵۰۴ وظیفه از جانب وزارتخانه‌ها و ادارات جمهوری اسلامی افغانستان اجرا گردیده، و ۵۹ وظیفه تحت اجرا قراردارد و از تحقق ۱۳۲ وظیفه محوله گزارش مواصلت نکرده‌است و نزد این اداره نا اجرا تلقی می‌گردد. ارسلایی در صحبت‌های خود به شورای وزیران گفت: به این ترتیب ۷۳درصد فیصله‌ها و وظایف اجرا گردیده، ۸درصد تحت اجرا قراردارد و ۱۹درصد فیصد تاهنوز اجرا نگردیده است و از شورای وزیران خواست تا در تحقق مصوبه‌ها و فیصله‌ها به وزارت‌های مربوط هدایت لازم صادر نماید. شورای وزیران بعد از بحث و تبادل نظر هدایت داد تا وزارتخانه‌ها و ادارات مستقل برای تعقیب و اجرای مصوبات با دارالإنشای شورای وزیران همکاری نمایند و گزارش اجراآت خویش را به این اداره ارسال نمایند.

در بخش متفرقه رئیس اجرائيه کشور خواست‌های نمایندگان برخی از ولایت‌ها را مطرح ساخت و به وزیران هدایت داد تا به این قضایا به صورت جدی توجه نمایند. رئیس اجرائیه به فعال شدن مرحله ماستری در دانشگاه‌های ولایت هرات و کمبود بست‌ها در معارف این ولایت اشاره کرد و به وزارت تحصیلات عالی، معارف و مالیه هدایت داد تا به این مشکل رسیدگی نمایند. رئیس اجرائيه به وزارت مخابرات نیز هدایت داد تا به تفاوت مالیه فرانکس تلویزیون‌های محلی و بین‌المللی در ولایت هرات توجه نماید و این قضیه از طریق کمیسیونی متشکل از وزارت مخابرات، فرهنگ و مالیه حل گردد. رئيس اجرائیه همچنان هدایت داد تا مشکل میدان هوایی هرات با تشکیل کمیته‌ای از سوی وزارت مالیه حل شود.

رئیس اجرائیه کشور همچنان به وزارت مالیه هدایت داد تا طبق در خواست مردم ولایت زابل گمرک این ولایت در منطقه‌ای ایجاد گردد که امنیت آن از طرف حکومت تأمين است و به ارگان‌های محل هدایت تا به مشکل موجود دردشهرداری ولایت زابل هرچه سریع رسیدگی نماید.

رئیس اجرائیه کشور به وزارت فوایدعامه هدایت داد تا تکمیل سرک ولایت فراه را که نیم آن از سوی جمهوری اسلامی ایران ساخته شده و کار بقیه توقف نموده است در اولویت کارخود قراردهد. وزیر فواید عامه اطمینان داد که تکمیل سرک فراه در بودجه سال ۹۶ در نظر گرفته شده و کار آن بعد از طی مراحل آغاز می‌گردد.

رئیس اجرائیه کشور همچنان به وزیردولت در امور مبارزه با حوادث هدایت داد تا به مشکل بیجاشدگان و مهاجران در ولایت‌های ارزگان و هلمند به صورت جدی رسیدگی نماید. رئيس اجرائیه همچنان به برمک هدایت داد تا اجرای اکرامیه شهداء را به اشتراک ریاست دفتر و دارالإنشای شورای وزیران مورد ارزیابی قراردهد و گزارش آن را به رئيس اجرائیه تقدیم نماید.

رئيس اجرائيه به وزارت تحصیلات عالی وظیفه سپرد تا به بازسازی دوباره دانشگاه هلمند توجه نماید و به شورای وزیران در زمینه اطمینان دهد. رئيس اجرائیه همچنان به وزارت صحت عامه هدایت داد تا اعمار شفاخانه‌نو در ولایت هلمند را بررسی نماید. رئیس اجرائیه همچنان به وزارت مالیه هدایت داد تا در تهیه بودجه پاک سازی نهر ولایت نیمروز اقدام کند.

رئیس اجرائیه به وزارت تجارت وظیفه سپرد تا به اساس خواست مردم استالف زمینه ایجاد یک پارک صنعتی در این منطقه را ارزیابی نماید و به شورای وزیران گزارش دهد.

در بخش متفرقه محمد محقق معاون دوم ریاست اجرائیه از بروز جنجال‌های مذهبی و فرقه‌ای در ولایت هرات ابرازنگرانی کرد و خواهان اقدام جدی در این زمینه گردید. رئیس اجرائیه به صدیقی سرپرست ارگان‌های محل هدایت داد تا با والی ولایت هرات صحبت نماید و به همکاری شورای علما و شورای ولایتی جلو هرنوع فرقه‌گرایی و فتنه انگیزی گرفته شود.

سرپرست وزارت معارف خواهان ازدیا مبلغ اعاشه متعلمین لیلیه‌های دولتی این وزارت گردید. رئيس اجرائيه به وزارت مالیه و صحت عامه هدایت داد تا نظر خویش را در این مورد به شورای وزیران ارائه نمایند تا در روشنایی آن تصمیم اتخاذ گردد.

سرپرست وزارت فرهنگ در بخش متفرقه از افتتاح میدان کرکت در ولایت خوست و استقبال گسترده مردم خبرداد و از رئيس اجرائیه خواست تا در تهیه بودجه لازم به بوردکرکت افغانستان هدایت دهد. رئیس اجرائیه با تبریک گفتن افتتاح میدان و استقبال‌گرم مردم به وزارت مالیه هدایت تا در این زمینه بعد از مشوره و بررسی اقدام نماید. 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha