صفحه اصلی | anis | سیاست | ابراهیمی: امریکا و ناتو نباید اجازه دهند روسیه در امور افغانستان مداخله کند

ابراهیمی: امریکا و ناتو نباید اجازه دهند روسیه در امور افغانستان مداخله کند

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
ابراهیمی: امریکا و ناتو نباید اجازه دهند روسیه در امور افغانستان مداخله کند

مجلس در ادامه اعتراضات نمایندگان به برگزاری نشست سه جانبه مسکو در غیاب دولت افغانستان، می گوید که امریکا و ناتو مطابق به توافقنامه امنیتی و ستراتیژیک باید به کشورهای دیگر اجازه مداخله در امور افغانستان را ندهند.

عبدالرووف ابراهیمی رئيس مجلس نمایندگان که در نشست عمومی ديروز این مجلس صحبت می کرد گفت: "امریکا و ناتو در پیمان امنیتی با افغانستان تعهداتی را دارند" که بر بنیاد آن نباید به "روسیه، ایران و چین" اجازه مداخله در امور داخلی افغانستان را بدهند. آقای ابراهیمی، نشست مسکو را در غیاب افغانستان، تاسف بار خواند و افزود: "طالبان دشمن مردم افغانستان و جزو گروه‌های تروریستی است، این گروه پیوسته از مردم افغانستان قربانی گرفته و می گیرد. روسیه، ایران و چین درحالی از این گروه حمایت می کنند که افغانستان در طول تاریخ با این کشورهای همسایه و منطقه بهترین مناسبات را داشته و داریم؛ در پیمان‌ امنیتی با امریکا و ناتو نیز تعهد گرفته ایم که افغانستان از خاک خود اجازه مداخله در امور داخلی هیچ کشوری را نمی دهد". به گفته او، نشست مسکو دور از انصاف است که در پیوند به افغانستان برگزار می شود ولی نماینده دولت قانونمند افغانستان در آن حضور ندارد. او بار دیگر از حکومت افغانستان خواست که با یک دیپلماسی قوی با (امریکا، ناتو) و (روسیه، چین و ایران) وارد مذاکره شود و در خصوص آینده کشور با مسوولیت برخورد کند.

از سوی هم، برخی نمایندگان در ولسي جرگه، امریکا را به بازی دوگانه در افغانستان متهم می کنند که به گفته آنان همین مساله باعث شده است که روسیه در افغانستان دخالت کند. نشست سه جانبه، روسیه چین و پاکستان روز سه شنبه هفته گذشته بدون حضور نماینده ای از دولت افغانستان در مسکو دایر گردید. سه کشور در این نشست تصمیم گرفته شده اند که نام برخی از چهره های طالبان را از لیست سیاه سازمان ملل متحد بیرون کنند. دولت افغانستان به برگزاری این نشست واکنش نشان داده و گفته است که بدون افغانستان، هیچ کشوری حق ندارد نام‌های طالبان را از لیست سیاه سازمان ملل بیرون کند. آگاهان امور نظامی و سیاسی در کشور نگرانی دارند که با حمایت روسیه از طالبان، افغانستان بار دیگر به میدان رقابت قدرت های بزرگ جهانی قرار گیرد.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha