صفحه اصلی | anis | سیاست | واکنش مشرانو جرگه به نشست احتمالی روسیه، چین و پاکستان در مورد افغانستان

واکنش مشرانو جرگه به نشست احتمالی روسیه، چین و پاکستان در مورد افغانستان

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
واکنش مشرانو جرگه به نشست احتمالی روسیه، چین و پاکستان در مورد افغانستان

مشرانو جرگه در واکنش به برگزاری نشست روسیه، چین و پاکستان در مورد افغانستان، می گوید که برگزاری هرگونه نشستی بدون حضور نماینده های دولت افغانستان خلاف عرف دیپلماتیک است.

روسیه، چین و پاکستان اعلام کرده اند که در مورد بررسی اوضاع افغانستان و چگونگی روند صلح در کشور نشستی را برگزار می کنند.

گفته شده که این نشست بدون حضور نمایندة افغانستان به روز سه شنبه آینده در مسکو پایتخت روسیه برگزار خواهد شد.

در همین حال، مجلس سنای افغانستان برگزاری این نشست را خلاف موازین بین المللی و عرف دیپلماتیک می داند.

حسیب الله کلیمزی معاون دوم مشرانوجرگه در نشست دیروز  این مجلس گفت: "چین، روسیه و پاکستان خلاف تمامی موازین بین المللی و عرف دیپلماتیک نشستی را در مورد افغانستان ولی بدون حضور نمایندة دولت افغانستان برگزار می کنند".

آقای کلیمزی افزود که دولت افغانستان باید از مجاری دیپلماتیک اعتراض اش را در مورد برگزاری این نشست به کشورهای چین، روسیه و پاکستان برساند.

به گفته وی، نتایج هیچ نشستی در مورد افغانستان بدون حضور نماینده یی دولت پذیرفتنی و عملی نخواهد بود.

معاون دوم مشرانوجرگه همچنین یاد آور شد که روسیه نیز اخیراً حمایت اش را  از طالبان اعلام و تماس های با این گروه داشته است که خود برای مردم افغانستان سوال بر انگیز می باشد.

آمنه افضلی عضو مشرانو جرگه نیز گفت که برگزاری نشست در مورد افغانستان، ولی بدون حضور افغانستان در واقع تجاوز غیر مستقیم بر افغانستان است.

خانم افضلی افزود: "دولت افغانستان باید برگزاری این نشست را شدیداً محکوم کند و در این خصوص اعتراضات اش را به طور رسمی به طرفهای برگزار کنندة نشست اعلام نماید".

صفی الله هاشمی نیز خاطر نشان کرد که از برگزاری این نشست چنین بر می آید که روسیه، چین و پاکستان، حاکمیت ملی افغانستان را نا دیده می گیرند و این موضوع برای دولت و مردم افغانستان نگران کننده است.

هاشمی تاکید ورزید که روسیه، چین و پاکستان حق ندارند در مورد اوضاع افغانستان به شکل خودسرانه تصمیم بگیرند و هرگونه تصمیم برای مردم افغانستان غیر قابل تحمل
 است.

سناتوران می گویند که برگزاری نشست چین، روسیه و پاکستان به منظور دخالت در امور داخلی افغانستان صورت می گیرد و در این راستا از امریکا به عنوان متحد سیاسی دولت افغانستان می خواهد که در جلوگیری از هرگونه مداخله این کشورها دولت افغانستان را کمک کند.

پیش از این، وزارت خارجه افغانستان نیز برگزاری هر گونه نشست را در مورد افغانستان، ولی بدون حضور دولت افغانستان مردود اعلام کرده است.

وزارت خارجه برگزاری نشست روسیه، چین و پاکستان را در مورد افغانستان خلاف موازین دیپلماتیک خوانده و گفته که هر فیصله این نشست، نتیجه ای در پی نخواهد داشت.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha