صفحه اصلی | anis | سرمقاله | برقراری صلح از مجرای همکاری های منطقوی

برقراری صلح از مجرای همکاری های منطقوی

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
برقراری صلح از مجرای همکاری های منطقوی

برنامه عمل صلح افغانستان و پاکستان در چهارمین نشست مقام های کابل و اسلام آباد اخیراً نهایی شد. در این نشست مقام های افغانستان و پاکستان بر نظارت و اجرای برنامه عمل صلح، حل‎مشکلات امنیتی، مبارزه مشترک در برابر تروریزم، کاهش خشونت ها و توسعه روابط میان افغانستان و پاکستان تأکید کردند. برنامه عمل صلح در سفر اخیر صدراعظم پاکستان به کابل با مقام های ارشد حکومت وحدت ملی مطرح شد و پس از آن مقام های دو کشور سه نشست مشترک دیگر را نیز پشت سر گذاشتند. هرچند آگاهان امور سیاسی به این باور اند که نهایی شدن برنامه عمل صلح، از سوی پاکستان حرف تازة نیست، زیرا تجربه نشان داده که پاکستان بعد از اعلام راهبرد جدید امریکا در قبال افغانستان و آسیای جنوبی، پیهم تلاش نمود تا از این طریق، فشارهای جامعه جهانی برخود را، کاهش دهد اما شماری دیگری از آگاهان معتقد اند که برنامه عمل صلح به میان جیگری ایالات متحده امریکا به راه افتاده و منفعت پاکستان در این برنامه، بیشتر از افغانستان است.

حکومت جدید ایالات متحده امریکا در راهبرد تازه اش در قبال افغانستان و آسیای جنوبی، اسلام آباد را برای نخستین بار حامی تروریزم عنوان کرد و از پاکستان خواست تا برای پایان جنگ در افغانستان به این کشور همکاری کند که بعد از اعلام این راهبرد، اسلام آباد به شدت زیر فشار قرار گرفت و به خاطر مهار این فشارها دست به یک سلسله اقدامات زد که می شود یکی از آن اقدامات را، نشست برنامه عمل صلح افغانستان و پاکستان  عنوان کرد.

زیرا تجربه این را میرساند که بیش از 17 سال حضور نظامی امریکا و ناتو در افغانستان آن گونه که انتظار می رفت بهبود قابل توجهی در زمینه افزایش امنیت در این کشور انجام نشده، بلکه شاهد بازگشت طالبان در نقاط مختلف افغانستان و ظهور بیش از بیست گروه تروریستی دیگر نیز در این کشور هستیم.

حکومت ترامپ هرچند برای مقابله با این وضعیت، چاره را در اجرای راهبرد جدید (افزایش نیروهای نظامی) دید، اما با گذشت زمان دیده شدکه این کشور، همکاری کشورهای منطقه به ویژه پاکستان را در برقراری صلح در افغانستان، اولویت داد، زیرا راهبرد جدید امریکا، علاوه بر افزایش نیروهای نظامی بر مذاکرات صلح به مالکیت افغانان و بهبود روابط میان افغانستان و پاکستان نیز تأکید شده است.

برقراری صلح در افغانستان از مجرای همکاری های منطقوی بهترین گزینه و انتخاب است، هم از تلفات قوای بشری، هزینه های مالی و تخریب منازل و تأسیسات جلوگیری می شود و هم عواقب ناگوار در قبال ندارد که یقیناً آوردن صلح از راه دیالوگ و گفتگو از هر لحاظ اهمیت و برتری خود را دارد، در صورتی که کشور همسایه جنوبی ما پاکستان به تعهدات خود که در نشست برنامه عمل صلح، سپرده است با آن صادقانه عمل و این آغاز را موفقانه به انجام برساند، زیرا امنیت و ثبات منطقه، بستگی به ثبات و امنیت افغانستان دارد.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha