صفحه اصلی | anis | سرمقاله | استفاده درست از منابع آب، همکاری های منطقوی را توسعه بخشیده به ثبات دایمی منجر می گردد

استفاده درست از منابع آب، همکاری های منطقوی را توسعه بخشیده به ثبات دایمی منجر می گردد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
استفاده درست از منابع آب، همکاری های منطقوی را توسعه بخشیده به ثبات دایمی منجر می گردد

آب یکی از مهمترین و حیاتی ترین ماده مورد نیاز جوامع بشری در جهان بشمار می آید که با کثرت روز افزون نفوس با درنظر داشت تکامل و توسعه زراعت، صنایع و تکنالوژی مدرن در جوامع بشری ذخایر آن از اهمیت بسزایی برخور دار است. برای تداوم حیات در کره زمین از سه فیصد آبی که شیرین است، استفاده صورت می گیرد که دسترسی به آن به علت توزیع زمانی و مکانی نامتوازن، خالی از مشکلات نیست. ازاینرو برای تداوم حیات، جز مدیریت درست منابع آب دیگر راهی وجود ندارد. کشور عزیز ما افغانستان سرزمینی است محاط به خشکه، ولی کوهستانی که بارش «برف و باران» منبع اساسی آب این کشور را تشکیل میدهد. در صورتی که افغانستان آب های موجود در قلمرو خود را غرض استفاده درست در داخل کشور مدیریت نماید و مورد بهره برداری قرار دهد، طبعاً در آن صورت شاهد تغییر و تحول درعرصه های سیاسی، اقتصادی وتوسعه قدرت ملی خواهیم بود و در راستای ترقی، پیشرفت، رفاه و سعادت مردم افغانستان گامهای ارزنده را خواهیم برداشت.

اما دیده می شود که از آب های افغانستان هیچگاهی استفاده ملموسی صورت نگرفته است، زیرا هشتاد فیصد مردم افغانستان به زراعت، باغداری و مالداری، اشتغال دارند، اما با آنهم به پیداوار زراعتی به بیرون از کشور وابسته هستیم که همین وابستگی افغانستان به محصولات زراعتی به کشورهای بیرونی سبب شده تا حکومت وحدت ملی بخاطر رشد و توسعه زراعت دست به یک سلسله اقدامات سازنده در راستای مدیریت آب، بزند، اما دیده می شود که پیش از این که این آبها به صورت کامل مدیریت شود، کشور همسایه غربی ما ایران از کم آبی نگران است و تأکید بر این دارد که میزان حقابه از هیرمند در ماه حوت و حمل بسیار ناچیز و حتا کمتر از خشک سالی، سالهای گذشته بوده است، همچنان هشدار داده است که اگر حقابه هیرمند رعایت نشود کشور اش مجبور است دست به عمل متقابل بزند.

ایران در حالی نگرانی خود را نسبت به کم آبی ابراز میدارد که رئیس جمهور غنی در سال گذشته در چهارمین نشست ملی آب تحت عنوان آب و انکشاف پایدار افغانستان، تأکید کرده بود که توقع ما از همسایگان این است که از ایجاد بند ها و شبکه های آبی ما نگران نباشند، بلکه باید در این عرصه ما را کمک کنند، زیرا با مدیریت درست آب، آبهای زیر زمینی تقویت می شوند و به نفع کشور همسایه نیز می باشد، همچنان رئیس جمهور غنی با اشاره به اینکه جنگ های چند دهه  در افغانستان به شدت منابع آبی را صدمه زده گفت که استفاده درست و عملی از منابع آب می تواند، همکاری های منطقوی را توسعه بخشیده و به ثبات دایمی منجر شود.

رئیس جمهور افغانستان در مراسم افتتاح چهارمین نشست ملی آب تأکید کرده بود که افغانستان از طریق ایجاد طرزالعمل ها، قوانین و معاهدات خواستار دریافت راه حل دوامدار با کشور های همسایه است.

پس این مسأله اظهر من الشمس است که افغانستان تمام قوانین و معاهدات را رعایت می کند و باورمند به دیالوک گفتگو است، اما همانگونه که در امور داخلی هیچ کشوری مداخله نمی کند به هیچ کشور دیگری نیز حق مداخله را نخواهد داد، زیرا افغانستان یک کشور مستقل و دارای حاکمیت ملی و تمامیت ارضی می باشد.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha