صفحه اصلی | anis | سرمقاله | فرصت ها هنوز از دست نرفته و زمان برای تفاهم و آشتی باقی است

فرصت ها هنوز از دست نرفته و زمان برای تفاهم و آشتی باقی است

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
فرصت ها هنوز از دست نرفته و زمان برای تفاهم و آشتی باقی است

شورای عالی صلح افغانستان از نشست علمای افغانستان، پاکستان و اندونیزیا در آیندة نزدیک در جاکارتا پایتخت اندونیزیا خبر می دهد. علمای سه کشور اسلامی قرار است در این نشست روی میکانیزم پایان جنگ و خشونت در افغانستان بحث و گفتگو کنند. نخستین بار طرح نشست صلح جاکارتا در سفر رئیس جمهور اندونیزیا به کابل، مطرح شد و در آن سفر رئیس جمهور اندونیزیا تعهد کرد که کشورش به عنوان بزرگترین کشور اسلامی در نظر دارد تا نقش مثبتی را در برقراری صلح در افغانستان ایفا کند. رئیس دارالانشای شورای عالی صلح اخیراً در صفحة تویتر خود نوشته که قرار است علمای مطرح افغانستان، پاکستان و اندونیزیا در نشست جاکارتا شرکت کنند، همچنان گزارش ها حاکی از آن است که مسئولان در شورای عالی صلح نیز از طالبان خواسته اند که در نشست جاکارتا اشتراک کنند، اما دیده می شود که تا کنون طالبان به این درخواست، پاسخ مثبتی نداده است.

نشست سه کشور اسلامی در جاکارتا در حالی برگزار می گردد که قرار است در جولای سال روان میلادی نیز علمای سراسر جهان اسلام در شهر جدة عربستان سعودی کنار هم بیایند و در بارة تأمین صلح در افغانستان گفتگو کنند.

هرچند برگزاری نشست های صلح و آغاز روند گفتگوهای صلح میان حکومت و مخالفان مسلح دولت افغانستان حرف و اقدام تازه یی نیست، اما در دومین نشست پروسة کابل، زمانی که رئیس جمهور غنی بستة پیشنهادی صلح را بدون قید و شرط به طالبان ارائه کرد این طرح امیدواری های زیادی را در داخل و خارج افغانستان به وجود آورد، اگرچه شماری از گروه های ستیزه جو که اراده و صلاحیتی از خود ندارند به دستور حامیان شان سعی کردند تا با اعلام عملیات بهاری تحت عنوان خندق، پاسخ منفی به دولت بدهند و این پروسه را سبوتاژ کنند، اما این سروصداهای گروهک های جنگ طلب نمی توانند مانع این پروسه شود، زیرا پتانسیل های زیادی وجود دارد که می شود در تبانی با کشورهای که یقیناً آرزوی برقراری صلح در افغانستان را دارند، به این مأمول دست یافت.

روی این اساس فرصت ها هنوز از دست نرفته و زمان برای تفاهم و آشتی باقی است، پس بر اعضای شورای عالی صلح افغانستان است تا در همکاری با کشور اندونیزیا، که از جمله کشورهای بزرگ اسلامی محسوب می شود و دارای پیشینة خوب دوستی و برادری با مردم و حکومت افغانستان است، تلاش به خرج دهند تا کلید گمشدة صلح را در این نشست ها جستجو نمایند، زیرا صلح یکی از ضرورت های اساسی و بنیادی کشور و جامعة امروز ما است که لازم می دانیم مسأله صلح افغانستان به صورت اساسی مورد مطالعه و توجه همه اشتراک کنندگان این نشست قرار گیرد و صادقانه برای برقراری صلح و ختم جنگ در افغانستان راهکارهای عملی سنجیده شود، فیصله ها و طرح های تدوین شده در این نشست ها روی کاغذ باقی نماند، بلکه جنبه عملی و اجرایی را به خود گیرد.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha