صفحه اصلی | anis | سرمقاله | زمان به عقب بر نمی گردد

زمان به عقب بر نمی گردد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
زمان به عقب بر نمی گردد

نشست وزیران خارجه کشورهای عضو ناتو روز جمعه گذشته در بروکسل در رابطه به افغانستان برگزار شد. در این نشست وزیران خارجه بیست و نه کشور عضو ناتو بار دیگر تعهد نمودند که این سازمان افغانستان را در بخش های نظامی، مبارزه با تروریزم و برقراری صلح و ثبات، کمک و حمایت می کند. وزیران خارجه کشورهای عضو ناتو در پایان این نشست در رابطه به افغانستان اعلامیه یی را نیز منتشر کردند که در آن گفته شده است که این سازمان از راه حل سیاسی معضل افغانستان حمایت می کند تا خشونت در این کشور خاتمه یابد، همچنان از طالبان خواسته اند تا با استفاده از فراخوان صلح حکومت افغانستان به روند مذاکرات صلح بپیوندند. در این اعلامیه همچنان تذکار رفته: امیدواریم که پاکستان نقش مهمی را در روند صلح افغانستان که شامل تشویق طالبان برای تغییر محاسبات شان است، بازی کند. وزیران خارجه کشورهای عضو ناتو در حالی از گروه طالبان و حامیان شان تقاضا دارند که به فرا خوان صلح حکومت افغانستان، لبیک بگویند و از جنگ و خشونت دست بردارند که این گروه روز چهارشنبه هفته گذشته از عملیات بهاری تحت نام خندق خبر داد.

هرچند که اعلام عملیات بهاری طالبان حرف و اقدام تازة نیست و همه ساله این گروه به خاطر اینکه افکار عمومی را شکار کرده و نشان دهند که هنوز در صحنة نبرد حضور دارند، همچنان برای افراد شان روحیه بدهند، دست به نشر همچو اعلامیه ها می زنند، اما حرفی که قابل بحث است اینست که طالبان باید بدانند که مردم افغانستان دیگر از طالبان گذر کرده اند و مردم می دانند که این گروه برای حکومت کردن ساخته نشده، بلکه به خاطر تطبیق اهداف ستراتیژی دیگران در صحنه نظامی کشور تا به امروز نگهداشته شده اند.

روی این اساس طالبان باید درک کنند که جهان در حال تغییر و تحول است و زمان به عقب بر نمی گردد، از همین رو اگر این گروه می خواهند که در نظام سیاسی کشور سهیم شوند و از وابستگی حامیان شان بیرون آیند، نخست به روند صلح بپیوندند و از طریق پروسة انتخابات شفاف و عادلانه که بلاشک یک روند ملی و دیموکراتیک است، با کسب رأی ملت به قدرت برسند، زیرا برگزاری نشست های بین المللی در رابطه به افغانستان، نمایانگر این است که هنوز هم افغانستان از حیثیت و جایگاه ویژة در نزد جامعه جهانی برخوردار است و دیگر جهان افغانستان را تنها نخواهد گذاشت.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha