صفحه اصلی | anis | سرمقاله | جنگی که طالبان راه انداخته جنگ علیه افغانستان مستقل و آزاد است

جنگی که طالبان راه انداخته جنگ علیه افغانستان مستقل و آزاد است

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
جنگی که طالبان راه انداخته جنگ علیه افغانستان مستقل و آزاد است

گروه طالبان از آغاز عملیات بهاری تحت نام خندق خبر داده اند، این گروه در حالی از جنگ و درگیری در سال پیشرو سخنی به میان می آورند که رئیس جمهور غنی در دومین نشست پروسة کابل، بسته پیشنهادی صلح را بدون قید و شرط به طالبان ارائه کرد که این طرح از سوی کشور های منطقه و جهان حمایت و استقبال گردید و در داخل کشور نیز خوشبینی هایی را نسبت به این روند به وجود آورد. هرچند بعد از ارائه بسته پیشنهادی صلح حکومت، گروه های تروریستی به ویژه طالبان به جنگ و خشونت ادامه دادند، اما اعلام عملیات بهاری گروه طالبان این را می رساند که این گروه هیچ گونه صلاحیت و اراده ای به ختم جنگ و خشونت ندارند و همواره در پی تطبیق اهداف باداران شان هستند.

اگرچه وزارت دفاع ملی اعلام عملیات خندق طالبان را جنگ تبلیغاتی این گروه میدانند و از آمادگی های لازم نیروهای امنیتی و دفاعی کشور برای سرکوب گروه های تروریستی و از بکار گیری هوا پیماهای بدون سرنشین در چهار زون کشور خبرمیدهد که این شگرد و برنامه های تازة جنگی، طالبان را طبعاً شناسایی و سرگوب خواهند کرد، اما با آن هم حکومت افغانستان تأکید بر این دارد هرگروهی که دست از جنگ وخشونت بردارد و قانون اساسی کشور را بپذیرد، دروازة گفتگو های صلح به
 روی شان باز است، اما اگر به جنگ و خشونت ادامه دهند، نیرو های دفاعی و امنیتی حاضر اند تا به این ستیز جویان پاسخ دندان شکن بدهند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در محفل گرامیداشت از بیست و ششمین سالروز پیروزی جهاد مردم افغانستان درمورد عملیات بهاری طالبان گفت که آغاز جنگ بهاری طالبان بنام خندق، تعجب آور است و پرسید که آیا طالبان خود معنای خندق را میدانند، او گفت که جنگی که طالبان راه انداخته، جنگ علیه مردم و برضد افغانستان مستقل و آزاد است.

رئیس جمهور غنی در این محفل همچنان خاطر نشان ساخت که تمام طالبان خواهان جنگ نیستند، بلکه جنگ از سوی شماری معدود برآنان تحمیل شده است.

روی این اساس مردم افغانستان از گروه طالبان وسایر گروه های که درگیر جنگ با حکومت و مردم افغانستان اند، میخواهند تا از فرصت پیش آمده استفاده اعظمی نمایند و به روند گفتگو های صلح بپیوندند و زمینه را بیشتر به گروه های تروریستی چند ملیتی و تقابل قدرت های جهانی مساعد نسازند. 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha