صفحه اصلی | anis | سرمقاله | تأمین امنیت یکی از اولویت های پروسه انتخابات

تأمین امنیت یکی از اولویت های پروسه انتخابات

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
تأمین امنیت یکی از اولویت های پروسه انتخابات

به تاریخ 25 حمل سال روان، رسماً روند ثبت نام واجدان شرایط رأی دهی ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی ها در تمام ولایات کشور آغاز شد، رئیس جمهور و رئیس اجرائیه حکومت اولین کسانی بودند که ثبت نام کردند و مردم را نیز به این روند ملی و دموکراتیک فراخواندند. از آنجایی که مشارکت در پروسه انتخابات برای یک شهروند، وجیبة ملی تعریف شده، ضرورت احساس می شود که همه با درک مسئولیت در این روند دموکراتیک، مشارکت کنند، زیرا در نظام های دموکراتیک و مردم سالار حق شهروندی به رسمیت شناخته شده و شهروندان تعیین کننده سرنوشت شان هستند و در ادامه حیات سیاسی و بقای نظام نیز سهم میگیرند. بنابرین برای تحقق این اهداف در پروسه انتخابات شرکت می کنند و رأی خود را که بلاشک حق مشروع و قانونی شان است به اساس دیدگاه خود، استعمال می نمایند. اگرچه حکومت وحدت ملی برای تحقق و تطبیق قانون اساسی، مشروعیت نظام ونهادینه شدن روند دموکراتیک، اراده قاطع برای راه اندازی پروسه انتخابات دارد، اما روند انتخابات، تنها و تنها در مشارکت گسترده مردم است که مفهوم واقعی اش را پیدا می کند و این شهروندان اند که پروسه انتخابات را به موفقیت میرسانند و شفافیت آنرا نیز تضمین می کنند.

هرچند در این مدت، مشارکت مردم در پروسه ثبت نام قناعت بخش نبوده که دلیل آنهم عدم درایت کمیسیون انتخابات در برگزاری انتخابات سال های گذشته عنوان شده است، اما حکومت وحدت ملی به منظور ایجاد شفافیت و باور مندی کامل مردم به این نهاد، اصلاحات کلیدی و بنیادی را در کمیسیون مستقل انتخابات به وجود آورد، اشخاص و چهره های جدید را در این نهاد ملی استخدام کرد که این خود در حقیقت اراده و تصمیم قاطع حکومت را نسبت به برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه، نشان میدهد، همانگونه که رئیس جمهور غنی در روز نخست روند ثبت نام رأی دهندگان اظهار داشت که به استقلالیت کمیسیون انتخابات احترام میگذاریم و از سایر اشخاص و نهاد های ملی و بین المللی تقاضا داریم تا به استقلالیت این کمیسیون توجه کنند، همچنان تأکید کرد که مداخله در امور انتخابات از سوی قوای امنیتی، دفاعی و ملکی به هیچ وجه قابل قبول نیست.

پس در این صورت باید گفت مشارکت در پروسه انتخابات فرایندی است که در پیوند با شهروندان و استقبال مردم از آن، معنا پیدا می کند.

بدین اساس مشارکت وسیع و گسترده مردم در پروسه انتخابات نشانگر حساسیت شان نسبت به سرنوشت و آینده شان خواهد بود.

هرچند دشمنان صلح و ترقی افغانستان تلاش دارند تا با انجام حملات ددمنشانة انتحاری و انفجاری به مراکز ثبت نام رأی دهندگان، این روند ملی را، مختل سازند، اما این را بدانند که مردم افغانستان امروز نظام مردم سالار را که مبتنی به ارزش های حقوق شهروندی و عدالت اجتماعی است، انتخاب نموده و این راه را تا پیروزی کامل ادامه میدهند.

در این صورت باید نهاد های کشفی و امنیتی در تأمین امنیت مردم لحظه ای غفلت نکنند و با تدابیر پیشگیرانه، اهداف و برنامه های تروریستان و حامیان منطقوی شان را خنثا سازند، تا بیشتر از این مردم ما قربانی دسایس و توطئه های دشمنان اسلام، انسانیت و شگوفایی افغانستان نشوند، همچنان توانایی و ظرفیت نیروهای امنیتی نیز زیرسوال نرود.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha