صفحه اصلی | anis | سرمقاله | شهروندان کشور با حضور گسترده در پروسه ثبت نام، روند انتخابات را تضمین می نمایند

شهروندان کشور با حضور گسترده در پروسه ثبت نام، روند انتخابات را تضمین می نمایند

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
شهروندان کشور با حضور گسترده در پروسه ثبت نام، روند انتخابات را تضمین می نمایند

کمیسیون مستقل انتخابات اعلام نموده که با گذشت یک هفته از آغاز روند ثبت نام واجدان شرایط رأی دهی ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی ها در سراسر کشور بیش از 180 هزار نفر ثبت نام کرده اند. روند ثبت نام رأی دهندگان به تاریخ 25 حمل آغاز شد و قرار است انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی ها به تاریخ 28 میزان سال روان برگزار گردد. هرچند آمار ارائه شده نظر به افرادی که در انتخابات گذشته ثبت نام کرده اند، قانع کننده نیست، اما انتظار میرود که شهروندان کشور با احساس مسئولیت این روند ملی را حمایت کنند تا با پشت سرگذاشتن پروسه انتخابات شفاف و عادلانه، یک پارلمان معیاری ومتخصص داشته باشیم. براساس قانون اساسی کشور ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی ها، مجراهای دموکراتیک و قانونی هستند که زمینه حضور و تصمیم گیری شهروندان کشور را برای تعیین سرنوشت شان فراهم می سازد، که منتخب شدن نمایندگان مردم در ولسی جرگه و شورا های ولسوالی ها در حقیقت تمثیل کننده خواست و اراده مردم در عرصه قانون گذاری و نظارت برکارکرد های حکومت می باشد.

با وجود نارسایی ها و معضلات در نحوه یا شیوة  برگزاری انتخابات سال های گذشته، باید گفت که ازیکسو روند انتخابات ریاست جمهوری، شورای ملی شورای ولایتی و شوراهای ولسوالی ها، بهترین و سالمترین گزینه در روند مدیریت سیاسی کشور دانسته می شود و از جانب هم از تکرار تجربه های تلخ گذشته جلوگیری می گردد که باید شهروندان کشور از فرصت پیش آمده، یعنی آغاز ثبت نام رای دهی که نخستین مرحله انتخابات است، استفاده اعظمی نمایند و این روند ملی و دموکراتیک را که آینده سیاسی کشور به آن بستگی دارد. استقبال و حمایت کنند تا پروسه انتخابات در کشور نهادینه شود.

اگرچه جریان ها و اشخاص در قالب انتخابات، برای رسیدن به قدرت و یا هم برای خدمت به مردم، تلاش می کنند تا کرسی را منحیث نماینده مردم بدست آورند، اما این شهروندان کشور هستند که با حضور و مشارکت گسترده شان، علاوه براینکه نماینده خود را انتخاب می کنند، روند انتخابات را نیز تضمین می نمایند.

روی این اساس انتظار میرود که واجدان شرایط رأی دهی برای غلبه به نارسایی های اجتماعی، اقتصادی سیاسی و مقابله با دشمنان صلح و ترقی، همچنان استحکام پایه های نظام سیاسی کشور که به ارزش های دموکراتیک و حقوق شهروندی استوار است درپروسه ثبت نام و انتخابات ولسی جرگه وشوراهای ولسوالی ها با حضور گسترده شان، شرکت کنند  و سرنوشت خود را به دست خود رقم زنند. 

هرچند مشکلات و معضلات نسبت به چگونگی روند انتخابات در سال های گذشته، وجود داشت، اما نباید فراموش کرد که نهادینه شدن پروسه دموکراتیک در همه جوامع به ویژه جامعه بحران زده چون افغانستان سیرتدریجی خود را می پیماید، این برماست که چگونه این راه پرفراز و نشیب را با متانت و شکیبایی طی می کنیم و زمینه را برای انتخابات بهتر و خوبتر فراهم می سازیم، زیرا نهادینه شدن دموکراتیک و مشارکت عموم در پروسه های سیاسی، یکی از گزینه های است که میتواند کشور جنگ زده ما را از عمق بحران سیاسی و امنیتی نجات دهد.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha