صفحه اصلی | anis | سرمقاله | تحرکات نظامی به سود منطقه نیست

تحرکات نظامی به سود منطقه نیست

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
تحرکات نظامی به سود منطقه نیست

با توجه به پیوندهای عمیقی که در گستره های فرهنگی، دینی، زبانی و... میان شهروندان افغانستان و پاکستان موجود است، نیاز جدی به عادی شدن روابط میان این دو کشور دارد، اما این نیازها هیچگاه نتوانسته است، کدورت های کارگزاران نظامی و سیاسی پاکستان را در مقابل حکومت و مردم افغانستان از میان بردارد. روی این اساس همواره روابط این دوکشور پرتنش بوده است، هرچند در طول بیش از یک و نیم دهه گذشته، این روابط فراز و نشیب های زیادی را پشت سرگذاشت، چنانچه پس از روی کار آمدن حکومت وحدت ملی، روابط میان کابل و اسلام آباد به گونة بی پیشینه به سوی بهتر شدن رفت، اما پس از بی نتیجه ماندن نشست های چهارجانبه و همچنان انفجارات مرگ بار در داخل شهرهای افغانستان به ویژه در منطقه دیپلومات نشین شهر کابل‎که سبب تلفات بی پیشینة شهروندان کابل گردید، تنش ها میان این دو کشور به حدی بالا گرفت که به درگیری ها در نوار خط فرضی دیورند انجامید.

اما حالا بار دیگر گزارشها حاکی از آنست که نظامیان پاکستان در امتداد این خط در ولسوالی های جاجی میدان ولایت خوست و دند پتان ولایت پکتیا دست به یک سلسله تحرکات نظامی و ایجاد تأسیسات زده اند که این تحرکات نظامی پاکستان توسط نیروهای بیدار امنیتی و مردم وطندوست محل به عقب زده شده و تلفاتی را نیز در قبال داشته است.

این حملات در حالی صورت می گیرد که چندی پیش شاهد خاقان عباسی صدراعظم پاکستان در سفر یک روزه به کابل، تعهد سپرد که کشورش برای حل معضل تخطی های مرزی و بهبود امنیت در منطقه با جانب کابل همکاری همه جانبه می کند، مگر اکنون دیده می شود که این کشور به تمام تعهدات خود پشت پا زده و حتا به پلان عمل افغانستان-پاکستان که دربرگیرندة صلح و همبستگی منطقه است و قرار است که در نزدیکی ها این پلان نهایی گردد، توجه چندانی ندارد.

هرچند معاون سخنگوی ریاست جمهوری کشور این اقدامات و تحرکات را به نفع پاکستان و افغانستان  نمی داند.

 اما با آنهم دولت افغانستان به منظور جلوگیری از خراب شدن بیشتر اوضاع در منطقه با حوصله مندی این تخطی های جانب نظامیان پاکستان را تحمل می‎کند و تلاش دارد تا مشکلات فرا راه روابط دو کشور را از مسیر دیپلوماتیک حل و فصل کند، اما پاکستان باید بداند که تحمل و حوصله مندی جانب کابل  ضعف و ناتوانی این کشور نیست، بلکه این کشور خودرا به اصول، مقررات بین المللی، حسن همجواری و قوانین دیپلوماتیک پابند می داند.

روی این اساس خوب است که پاکستان از این چنین حرکت های تحریک آمیز دست بردارد، زیرا تخطی های مرزی، راکت پراگنی ها و ایجاد تأسیسات نظامی در داخل افغانستان، سبب برانگیختن احساسات مردم سلحشور افغانستان شده در آینده مشکلاتی را به بار خواهد آورد.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha