صفحه اصلی | anis | سرمقاله | اشتراک در پروسة ثبت نام، متضمن آیندة روشن شهروندان در انتخابات است

اشتراک در پروسة ثبت نام، متضمن آیندة روشن شهروندان در انتخابات است

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
اشتراک در پروسة ثبت نام، متضمن آیندة روشن شهروندان در انتخابات است

پروسه ثبت نام رأی دهندگان انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی ها روز شنبه 25 حمل رسماً در کابل و سایر ولایات کشور آغاز شد. محمد اشرف غنی رئیس جمهور و عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی روز شنبه در مراکز رأی دهی حضور یافتند و برای شرکت در انتخابات ثبت نام کردند و این دو مقام ارشد حکومت از مردم افغانستان خواستند تا در پروسه ثبت نام رأی دهندگان ثبت نام کنند، همچنان تأکید نمودند که حق رأی دهی و حق انتخاب شدن از خصوصیات بارز یک نظام مردم سالار است و حکومت برای برگزاری انتخابات، نیت، اراده و تعهد واضح دارد. پروسه ثبت نام رأی دهندگان انتخابات در حال آغاز می شود که قرار است به تاریخ 28 میزان سال روان انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی ها برگزار گردد. هرچند یگانه معضل انتخابات پیشرو، تأمین امنیت مراکز رأی دهی در نقاط دور دست کشور است، اما اکرم خپلواک رئیس دارالانشای شورای عالی صلح که روز شنبه در نشست استجوابیه مجلس نمایندگان سخن می گفت، یادآور شد که برای ختم جنگ در کشور تلاش ها را در سطح ملی، منطقوی و بین المللی آغاز کرده اند و این تلاش ها تا حدودی به نتیجه رسیده است.

آگاهان امور سیاسی به این باور اند که برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی ها در گرو مدیریت درست مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات است که چگونه این کمیسیون می تواند، روند انتخابات را مدیریت کند و اعتبار از دست رفته این کمیسیون را دوباره اعاده نماید.

اگرچه عدم دخالت مقام های دولتی، احزاب سیاسی و افزایش نظارت از روند کاری کمیسیون انتخابات مواردی اند می تواند به تأمین اعتماد و شفافیت این پروسه کمک کند، اما در پروسه برگزاری و شفافیت این روند مردم نیز مسئول اند، زیرا پروسه انتخابات یک پروسه ملی و دیموکراتیک است و مردم حق دارند که از این روند نظارت نمایند، اما موضوعی که در برگزاری این پروسه نهایتاً اثرگذار است آگاهی دهی شهروندان کشور است تا مردم بتوانند با امید به آینده در این روند ملی شرکت و نماینده مورد نظر شان را که از هر حیث مورد اعتماد باشد، انتخاب کنند، زیرا اشتراک در پروسه ثبت نام، متضمن آیندة روشن شهروندان در انتخابات است. پس در این صورت بیایید در روند ملی نقش اساسی خود را ایفا نماییم.

مسلماً حق رأی و مشارکت در انتخابات بهترین و مهم ترین ابزار برای تمثیل ارادة مردم و در حقیقت بنیاد اساس دیموکراسی و نماد واقعی نظام مردم سالار است.

از این رو باید گفت که اشتراک در انتخابات و استعمال رأی یک مسئولیت ملی است، بناءً وظیفه تمام شهروندان کشور است تا از این حق خویش استفاده نمایند تا سرنوشت سیاسی کشور را رقم زنند و با پشت سر گذاشتن پروسه انتخابات شفاف، عادلانه و قانونمند بتوانند نمایندگان دلسوز، متخصص، مسلکی و متعهد به منافع ملی را به پارلمان که یقیناً خانه ملت است بفرستند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha