صفحه اصلی | anis | سرمقاله | آغاز برگزاری پروسه ثبت نام رای دهندگان انتخابات رفع نگرانی های مردم

آغاز برگزاری پروسه ثبت نام رای دهندگان انتخابات رفع نگرانی های مردم

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
آغاز برگزاری پروسه ثبت نام رای دهندگان انتخابات رفع نگرانی های مردم

اینک بار دیگر مردم رنجدیده و تشنه به صلح کشور ما که بار جنگ های تحمیلی بر آنان سنگینی می کند، با تدابیر و تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات و زمامداران حکومت وحدت ملی در برابر آزمون انتخابات شورای ملی قرار گرفته اند. کمیسیون انتخابات زمان برگزاری تدویر پروسه انتخابات را که 25 حمل 1397 اعلام نموده است باز هم نگرانی های در برابر مردم مبنی بر برگزاری این پروسه به وجود آمده است. این در حالیست که براساس محاسبات کاری نمایندگان مردم در خانه ملت، عوض یک دور، یکنیم دور وکالت را در خانه ملت سپری کرده اند، اینکه چرا انتخابات شورای ملی در زمان معین آن راه اندازی نگردید و دور شانزدهم خلاف موازین و مقررات ادامه یافت، سوالیست که زیادتر بر نبود بودجه و بروز نا امنی ها ارتباط می گیرد. گفتنیست که از ختم دوره شانزدهم شورای ملی تقریباً دونیم سال می گذرد و در همین راستا ایجاد تغییرات در تعیین کمیسیون یا کمیته گزینش اعضای کمیسیون انتخابات با وجود فرمانی که از طریق رئیس جمهور کشور محمد اشرف غنی صادر گردید، زمان زیادی سپری گردیده، اما بر اساس عقیده کارشناسان می بایست که زعمای حکومت وحدت ملی از جمله رئیس جمهور کشور محمد اشرف غنی و داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت از بدو تأسیس اداره حکومت وحدت ملی مبنی بر وارد نمودن تغییرات در کمیسیون مستقل انتخابات تأکید داشتند و دارند، در طول سه سال گذشته طوری که از طریق نهادهای مدنی نیز ادعا می گردد باید کارهای سازندة در این عرصه انجام می یافت و مشکل موجود که در بدنه و داخل کمیسیون انتخابات وجود دارد مرفوع می گردید.

اما در گزارشی که از تدویر جلسة به منظور بحث روی پیشرفت و آمادگی به خاطر برگزاری انتخابات پارلمانی روز چهارشنبه تحت ریاست محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در ارگ برگزار شد در آن داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه، مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات، شماری از وزیران و سایر اراکین بلند رتبه دولتی، برخی از سفرا و نمایندگان کشورهای کمک کننده نیز حضور داشتند، پیرامون آمادگی اقدامات انجام شده در خصوص برگزاری انتخابات شفاف بحث ها مفصلی صورت گرفت. به نظر می رسد که مشکلات در عرصه تغییرات تا اندازه رفع گردیده است.

گلاجان عبدالبدیع صیاد رئیس کمیسیون مستقل انتخابات طی صحبتی از اقدامات انجام شده در بخش انتقال مواد به ولایات در مطابقت به تقسیم اوقات تعیین شده، هماهنگی میان کمیسیون انتخابات و نهادهای امنیتی و ملکی، استخدام کارمندان به خصوص کارمندان اناث، آمادگی برای ثبت نام رأی دهندگان، توزیع تذکره تابعیت، تأمین امنیت مراکز رأیدهی و آگاهی عامه معلومات ارائه نمود و تأکید ورزید که کمیسیون مستقل انتخابات مطابق تقسیم اوقات، برنامه های خویش را عملی می سازد.

در این جلسه رئیس جمهور کشور ضمن ابراز خرسندی از پیشرفت کار کمیسیون انتخابات گفت که خواست و تقاضای همه از جمله احزاب سیاسی به برگزاری انتخابات مطابق تقسیم اوقات اعلام شده می باشد و تأکید کرد که انتخابات در زمان معین آن به صورت شفاف و همه شمول برگزار می شود.

در حالی که ثبت نام رأی دهندگان براساس فیصله کمیسیون مستقل انتخابات، شاید امروز شنبه 25 حمل آغاز یابد، اما معطل شدن دوسال پروسه انتخابات به عنوان یک ناباوری شاید بازهم در برابر اذهان مردم مجسم گردد و بار دیگر باورمندی آنان نسبت به تدویر زمان معین پروسه انتخابات در جریان سالروان کاهش یابد و باآنهم مردم ما انتظار دارند که با تدویر زمان تعین شده انتخابات، نگرانی آنان برطرف گردد و نمایندگان جدید منتخب آنان در خانه ملت بروند.

با درنظر داشت قوانین و مقررات که خود در تسوید آن نقش اساسی دارند از حقوق و مطالبات موکلین خویش دفاع نمایند و در رفع مشکل مردم خود که تا اکنون حل نگردیده گام های موثر بردارند.

مردم کشور ما با آغاز برگزاری ثبت نام انتخابات شورای ملی و تطبیق شفاف پروسه رأیدهی از همین اکنون خوشحال هستند و امیدوارند  که این پروسه به کندی مواجه نگردد.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha