صفحه اصلی | anis | سرمقاله | حکومت افغانستان تلاش دارد تا با راهکارهای جامع اقتصادی منافع کشور های منطقه را باهم گره زند

حکومت افغانستان تلاش دارد تا با راهکارهای جامع اقتصادی منافع کشور های منطقه را باهم گره زند

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
حکومت افغانستان تلاش دارد تا با راهکارهای جامع اقتصادی منافع کشور های منطقه را باهم گره زند

بن علی یلدرم صدراعظم ترکیه روز یکشنبه وارد کابل شد و با رهبران حکومت وحدت ملی دیدار و گفتگو کرد. صدراعظم ترکیه در جریان این سفر از طرح صلح حکومت افغانستان حمایت کرد و از طالبان خواست تا به روند صلح بپیوندند و از فرصت به میان آمده استفاده کنند و طرح صلح رئیس جمهور غنی را یک فرصت تاریخی و بی سابقه خواند. همچنان یلدرم گفت که ما در کنار دولت و مردم افغانستان باقی خواهیم ماند و از روند صلح به رهبری و مالکیت افغانها حمایت می نماییم و آمادة هر نوع همکاری در این راستا می باشیم. صدراعظم ترکیه تأکید کرد که ترکیه از روابط دو جانبه افغانستان و پاکستان و از گفتگوهای صلح میان این دو کشور حمایت می کند و از همین منظور نشست سه جانبه میان افغانستان، پاکستان و ترکیه را در چارچوب میکانیزم سه جانبه میزبانی خواهد کرد. دعوت بن علی یلدرم از رهبران افغانستان و پاکستان در حالی صورت می گیرد که پیش از این روابط میان کابل و اسلام آباد، همواره پرتنش بوده است، اما حالا رهبری حکومت افغانستان درتبانی با کشورهای دوست، می‎خواهد که با تشکیل اجماع ملی و منطقوی علاوه بر رفع تنش ها میان این دو کشور، روابط خود را با کشورهای منطقه و جهان نیز تقویت بخشد تا با استفاده از این فرصت، مشکلات و چالش های جاری در افغانستان و منطقه را کاهش دهد.

سفرهای مقام های ارشد حکومت پاکستان و ترکیه به کابل بیانگر اینست که حکومت افغانستان تلاش دارد تا با راهکارهای جامع اقتصادی، از یکسو منافع کشورهای منطقه را باهم گره زند و از سوی هم زمینه شغل را برای نسل جوان در کشور مساعد سازد تا با این گزینه ها به جنگ چهاردهه در این کشور، خاتمه دهد.

از همین رو حکومت وحدت ملی در نخستین روزهای کاری اش، سیاست خارجی اش را در پنج حلقه مشخص، تعریف کرد و از همان زمان در پی بهبود روابط با کشورهای همسایه، منطقه و جهان برآمد و با دیپلوماسی فعال در نشست های ملی و بین المللی از واقعیت های عینی افغانستان و منطقه، همچنان توسعة اقتصادی و اهمیت پروژه های منطقوی و ایجاد همگرایی، سخن زد و با راهکارها و برنامه های مدون سعی کرد تا روند مذاکرات صلح را بین الافغانی سازد.

حالا که کشور ترکیه به منظور برقراری صلح و بهبود روابط افغانستان-پاکستان از نشست سه جانبه میان افغانستان، پاکستان و ترکیه خبر می‎دهد، در پهلوی آن چندی پیش رسانه ها نیز گزارش دادند که قرار است در آینده  کنفرانس صلح برای افغانستان به میزبانی عربستان سعودی برگزار گردد که در این صورت انتظار عموم مردم افغانستان اینست که بایست این تلاش ها جنبه عملی و اجرایی را به خود بگیرد، مردم و حکومت افغانستان را در راه رسیدن به صلح و ثبات دایمی صادقانه همکاری کنند تا اینکه پیچیدگی اوضاع سیاسی منطقه و تقابل قدرت های بزرگ  به همگرایی منطقوی و جهانی مبدل گردد، تا به تهدیدات برخاسته از تروریزم و دهشت افگنی  نقطه پایان گذاشته شود.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha