صفحه اصلی | anis | سرمقاله | حمایت باشندگان ولایات مختلف کشور از فراخوان صلح هلمندیان

حمایت باشندگان ولایات مختلف کشور از فراخوان صلح هلمندیان

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
حمایت باشندگان ولایات مختلف کشور از فراخوان صلح هلمندیان

سرانجام تلاش های رهبری حکومت وحدت ملی پیرامون شکل گیری اجماع ملی و منطقوی در راستای برقرای صلح در افغانستان و منطقه در حال آبستن است. صدراعظم ترکیه دیروز وارد کابل شد و با رهبران حکومت وحدت ملی در مورد روند صلح، مبارزه با تروریزم و همکاری های دوجانبه میان افغانستان و ترکیه گفتگو کردند و در نشست مشترک خبری که با داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی داشت، گفت که اکنون وقت آن است که طالبان با حکومت افغانستان صلح کنند و از این فرصت تاریخی و بی سابقه که به وجود آمده استفاده نمایند، همچنان صدراعظم ترکیه گفت که ترکیه از روند صلح افغانستان حمایت می کند. بن علی یلدرم صدراعظم ترکیه در حالی طی سفر رسمی به کابل می آید که روز جمعه گذشته 17 حمل شاهد خاقان عباسی صدراعظم پاکستان نیز در رأس یک هیئت عالی رتبه به کابل آمد و علاوه بر نهایی سازی پلان عمل افغانستان-پاکستان برای صلح و همبستگی، رهبران دو کشور نیز موافقت کردند که سند برنامه عملی افغانستان-پاکستان برای صلح و همبستگی را نهایی سازند.

این سفرها در شرایطی پیرامون تأمین صلح، ثبات و ختم جنگ در افغانستان و منطقه صورت می گیرد که شماری از شهروندان کشور در حمایت از برپایی خیمه تحصن هلمندیان، در سایر ولایات  خیمه تحصن برپا کرده و خواهان آتش بس میان نیروهای امنیتی کشور و گروه های مخالف مسلح دولت افغانستان شده اند.

هرچند تا کنون طالبان به درخواست آتش بس مردم هلمند و سایر ولایات پاسخ مثبت نداده اند، اما حکومت افغانستان به صدای صلح خواهانه شهروندان کشور پاسخ مثبت داده و حاضر است در صورتی که طالبان به این درخواست تمکین کنند، آتش بس را خواهند پذیرفت.

این اعتراض ها و تحصن ها چندی پیش، پس از آن آغاز شدند که یک حمله کننده انتحاری، جان 16 غیر نظامی را در نزدیک یک ورزشگاه در شهر لشگرگاه ولایت هلمند گرفت و 55 تن دیگر را نیز زخمی ساخت که پس از آن باشندگان لشکرگاه در مکانی که این حمله صورت گرفته بود، خیمه تحصن را برپا کردند و اکنون دامنة این اعتراض ها در شماری از ولایات شمالی، شرقی، جنوبی، غربی و مرکزی کشور، همچنان ولسوالی های ناوه و گرشک ولایت هلمندو دیگر ولسوالی های ولایات نیز گسترش یافته است.

گروه های مخالف مسلح دولت در جریان سال جاری چندین حمله مرگبار و خونین را در نقاط مختلف کشور به ویژه مساجد، مراسم نماز جنازه و همایش های مردمی، انجام دادند که در نتیجه تعداد زیادی از هموطنان ما به خاک و خون کشانیده شدند که این حملات سبب شد تا مردم افغانستان با حمایت از طرح اجماع ملی و منطقوی رئیس جمهور غنی به خاطر ختم جنگ با حکومت در راستای برقراری صلح و آشتی دست به کار شوند، زیرا ادامه جنگ های نیابتی و تحمیلی، علاوه بر به خاک و خون کشانیدن مردم افغانستان، اوضاع سیاسی و نظامی منطقه را نیز متشنج ساخته است.

حالا که از یکسو مقام های بلند پایه کشورهای همسایه و منطقه در ظاهر تلاش دارند تا بن بست جنگ در افغانستان را از راه مصالحه و گفتگو حل و فصل کنند و از سوی دیگر هم باشندگان ولایات مختلف کشور با تمام توان و قدرت به خاطر برقراری صلح و آشتی کمر همت بسته اند و از جناح های درگیر در جنگ می خواهند که به جنگ و خون ریزی پایان دهند.

پس لازم است تا از شرایط پیش آمده و اقدامات تاریخی و بی پیشنة کنونی، هم حکومت و هم ملت شریف افغانستان استفاده بهینه نمایند و با حمایت از کاروان صلح خواهانة هلمندیان این فراخوان را در تمام نقاط کشور گسترش و پشتیبانی کنند، زیرا بدون برقراری صلح و ثبات تداوم تلاش ها برای تطبیق پروژه های بزرگ ملی و منطقوی، همچنان توسعة اقتصادی و همگرایی منطقوی که یکی از ضرورت های جدی جامعه امروز ما و منطقه است به جای نخواهد رسید.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha