صفحه اصلی | anis | سرمقاله | مصئونیت منطقه مسئولیت کشور های منطقه

مصئونیت منطقه مسئولیت کشور های منطقه

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
مصئونیت منطقه مسئولیت کشور های منطقه

شاهد خاقان عباسی صدراعظم پاکستان روز جمعه وارد کابل شد و با سران حکومت وحدت ملی، پیرامون روابط دو جانبه، مبارزه با تروریزم، اتصال منطقوی، مذاکرات صلح به رهبری و مالکیت افغانستان، تخطی ها در امتداد خط دیورند، عودت با عزت مهاجران، پروژه های سرک سازی و خط آهن، تبادل زندانیان و نهایی سازی پلان عمل افغانستان- پاکستان برای صلح و همبسته گی، بحث و تبادل نظر نمودند، همچنان رئیس جمهور غنی و شاهد خاقان عباسی صدر اعظم پاکستان، موافقت کردند که سند برنامه عمل افغانستان – پاکستان برای صلح و همبسته گی را نهایی کنند که خوشبختانه این سند مسایل چون همکاری و مبارزه با هراس افگنی و کاهش خشونت، ایجاد صلح و آشتی، برگشت مهاجران و توسعه مشترک اقتصادی و... را در برمی گیرد، همچنان دو جانب فیصله کردند تا مسئولان ارشد دو دولت، سند برنامه عمل افغانستان – پاکستان برای صلح و همبسته گی را نهایی سازند. رئیس جمهور غنی در دیداری که با صدراعظم پاکستان داشت تأکید کرد که افغانستان کلید صلح و ثبات منطقه است، به گفته رئیس جمهور غنی افغانستان و پاکستان در یک وضعیت حساس قرار دارند و تصمیم های که سران دو کشور می گیرند به سرنوشت نسل های آینده تأثیر گذار است. همچنان رئیس جمهور کشور در این دیدار به صراحت تخطی ها از آن سوی خط دیورند را نیز به گونه جدی مطرح کرد و گفت که وضعیت کنونی نه به سود افغانستان است و نه هم به سود پاکستان، وی همچنان خاطر نشان ساخت که تمام نگرانی ها و مشکلات باید به صورت رسمی و از طریق گفتگو حل شود.

موضوع دیگر این نشست انتقال انرژی برق آسیای میانه از طریق افغانستان به پاکستان و تشکیل هیئت مشترک انتقال انرژی برق بود، ایجاد خط آهن کویته قندهار، پشاور جلال آباد و ساخت شاهراه جلال آباد پشاور از موضوعات دیگری بود که در این نشست روی آن بحث شد.  در این دیدار شاهد خاقان عباسی از پیشنهاد صلح رئیس جمهور غنی به طالبان، استقبال کرد و در ضمن صلح را به رهبری و مالکیت افغانستان، یگانه راه حل دانست و از همکاری کشوراش در این راستا اطمینان داد.

هرچند در رابطه به برقراری صلح و ثبات در افغانستان نشست های زیادی برگزار شده، اما این نشست به دلیل اینکه مذاکرات رسمی دولت با دولت آغاز شد، امیدواری ها را به وجود آورد که شاید این سفر فصل جدید از حسن نیت، دوستی و برادری را میان دو کشور همسایه، هم دین و هم فرهنگ، باز کند، زیرا در شرایط کنونی ادامه نا امنی و حضور گروه های تروریستی چند ملیتی و پیچیده شدن جنگ و ایجاد تقابل کشور های قدرت مند منطقه و جهان و... به نفع کشور های منطقه به ویژه افغانستان و پاکستان نیست، برعکس تأمین صلح و ثبات و ایجاد فضای مطمئن و مصون نه تنها برای اجرایی  شدن پروژه های بزرگ منطقوی مفید و ممد واقع می شود، بلکه یکی از اولویت های اساسی افغانستان و پاکستان به شمار میرود، که با موجودیت چنین یک فضا این دو دولت میتوانند با هم تعامل نمایند و صادقانه در زمینه های اقتصادی، سیاسی، امنیتی و فرهنگی یکدیگر را یاری رسانند، تا تهدیدات ناشی از تروریزم که مرز، جغرافیا، دین، زبان و... را نمی شناسد و همه را یکسان تهدید می کند،مهار گردد.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha