صفحه اصلی | anis | سرمقاله | افزایش اعتماد، تحکیم روابط

افزایش اعتماد، تحکیم روابط

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
افزایش اعتماد، تحکیم روابط

شاهدخاقان عباسی، صدراعظم پاکستان بنابر دعوت محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در سفر یک روزه اش قبل از ظهر روز جمعه به کابل آمد و در ارگ ریاست جمهوری از سوی رئیس جمهور افغانستان مورد استقبال قرار گرفت. بر اساس گفتة شاه حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان، هیئت بلند پایة دولتی دو کشور روی همکاری های منطقوی، همکاری ها در بخش ترانزیت و تجارت و مسئولیت دو کشور در تأمین صلح و مبارزه با هراس افگنی گفتگو کردند. حکومت افغانستان انتظار دارد که گفتگوهای سازنده و مثبت دولت با دولت به حل مشکلات دیرینه میان دو کشور کمک کند. گفته می شود که در این سفر صدراعظم پاکستان را وزیر خارجه، وزیر داخله، مشاور امنیت ملی پاکستان و والی ایالت خیبرپشتونخواه همراهی می کردند. قابل اذعان است که پیش از این رئیس جمهور غنی برای بهبود روابط افغانستان و پاکستان در چندین سخنرانی خویش، پیشنهاد مذاکرات دولت با دولت را میان دو کشور داده بود که هدف کنونی این سفر همانا مذاکرات رسیدن به نتیجه مطلوب، ایجاد فضای اعتماد و همکاری مشترک میان دو کشور است.

این سفر صدراعظم پاکستان درست زمانی صورت گرفت که افغانستان بارها گفته است، لانه های گروه های تروریستی در خاک پاکستان است و باید آن کشور در برابراین گروه ها مبارزه جدی نماید.

اما این در حالیست که پاکستان پیش از این گفته است که عملیات آنان برضد گروه های تروریستی ادامه دارد، اما بر اساس عقیده کارشناسان نسبت به صداقت پاکستان در ارتباط به مبارزه در برابر تروریزم شک و تردیدهای وجود دارد.در دیدار و ملاقاتی که رئیس جمهور افغانستان با صدراعظم پاکستان و هیئت همراهش در ارگ ریاست جمهوری داشت   هردو جانب روی روابط همه جانبه، مبارزه علیه تروریزم، تحکیم روابط منطقوی، مذاکرات بین الافغانی تحت رهبری افغانستان، عودت و برگشت داوطلبانه و با عزت افغانان به افغانستان، اعمار سرک و خط آهن، تبادله زندانیان، پلان عملی وحدت و صلح میان افغانستان و پاکستان و حل معضل مسایل حل اطراف خط دیورند در ملاقات رئیس جمهور و هیئت پاکستان به رهبری صدراعظم آن کشور مورد بحث قرار گرفت.

صدراعظم پاکستان شاهدخاقان عباسی پیشنهاد صلح رئیس جمهور افغانستان برای طالبان را مورد ستایش قرارداد و آنرا یگانه راهکار دستیابی به صلح دانست وبه نمایندگی از کشورش از آمادگی خویش در راستای تأمین صلح و مذاکره اطمینان داد.مردم کشورما در حالیکه از تشدید حملات انتحاری و ناآرامی های ناشی از حوادث غیر مترقبه بر نگرانی شان رو به افزایش است، انتظار دارند که این نشست و این تعهد مانند نشست های گذشته روی کاغذ نماند، بلکه جنبه عملی پیدا کند و یقین دارند که فیصله های این نشست میتواند اعتمادها را افزایش بخشد تا روابط و همسایگی تحکیم یابد.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha