صفحه اصلی | anis | سرمقاله | آغاز مذاکرات دولت با دولت

آغاز مذاکرات دولت با دولت

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
آغاز مذاکرات دولت با دولت

قرار است شاهدخاقان عباسی صدراعظم پاکستان به دعوت رسمی محمداشرف غنی رئیس جمهور جمهوری اسلامی افغانستان، روز جمعه وارد کابل شود و با مقام های عالی رتبه کشور پیرامون مبارزه با هراس افگنی، چگونگی پیشبرد و گفتگو با طالبان، امنیت، گسترش روابط اقتصادی و بهبود روابط سیاسی میان این دو کشور، دولت با دولت بحث و گفتگو کنند. افغانستان از جمله کشورهای هم‎دین، هم‎فرهنگ و همسایه با پاکستان است، اما این دو کشور در دوره های مختلف تاریخ، روابط پرتنش را تجربه کرده اند. بعد از روی کار آمدن حکومت وحدت ملی رئیس جمهور غنی تلاش کرد تا روابط میان افغانستان و پاکستان را ترمیم کند تا با بهبود روابط و تأمین امنیت در افغانستان و منطقه بتواند در تطبیق برنامه ها، طرح ها و پلان های ستراتیژیک اقتصادی، انکشافی و توسعوی که در میان مدت منطقه را به شگوفایی و رفاه می‎رساند، پیشقدم گردد، از همین خاطر رئیس جمهور غنی در نخستین روزهای کاری حکومت اش به پاکستان سفر کرد و با مقام های ارشد نظامی و ملکی این کشور دیدار نمود، اما پس از حملات مرگبار و خونین بر بخش های از افغانستان به ویژه چهارراهی زنبق که به باور حکومت افغانستان این حملات در پاکستان برنامه ریزی شده بودند، همچنان بی نتیجه ماندن نشست های چهارجانبه روابط کابل- اسلام آباد به تیرگی گرایید.

رئیس جمهور غنی در دومین نشست پروسه کابل زمانی که بستة پیشنهادی صلح را به طالبان بدون قید و شرط ارائه کرد، همزمان با آن به منظور مبارزه با هراس افگنی  تأمین صلح و ثبات در افغانستان از پاکستان خواست که به گونه جدی باید دو طرف باهم گفتگو کنند.

دو هفته پیش هنگامی که مشاور امنیت ملی پاکستان به کابل سفر نمود و با رهبران حکومت وحدت ملی دیدار کرد، رئیس جمهور غنی از صدراعظم پاکستان دعوت به عمل آورد به کابل سفر کند تا مذاکرات رسمی دولت با دولت آغاز گردد.

هرچند شماری را عقیده بر این است که پاکستان همواره به نحوی به مذاکرات حاضر می گردد، اما به تعهدات خود عمل نمی کند، مگر حالا آگاهان امور به این باور اند که این بار رئیس جمهورغنی با استفاده از تیوری دیپلوماسی، زمینه را برای موقف گیری قوی افغانستان و مذاکرات صلح، فراهم کرده است که همین موقف گیری قوی حکومت افغانستان سبب شده که پاکستان حاضر گردد تا با دولت افغانستان، دولت با دولت مذاکره کند. که بدون شک بهبود روابط میان کشورهای جهان، منطقه و همسایگان افغانستان جزء از سیاست خارجی و اولویت های کاری حکومت وحدت ملی می باشد، زیرا دولت افغانستان در صدد این است تا جایگاه خود را منحیث دهلیز اقتصادی و ترانزیتی آسیای مرکزی، آسیای جنوبی و کشورهای اروپایی، دوباره به دست آورد و پروژه های بزرگ منطقوی را در فضای صلح و ثبات به منصة اجرا گذارد تا در میان مدت منطقه شاهد انکشاف، توسعه و ثبات سیاسی باشد، همچنان همگرایی منطقوی را نیز رقم زند.

روی این اساس بهبود روابط میان کشورهای جهان  منطقه و به ویژه همسایگان نه تنها به نفع افغانستان است  بلکه به نفع این کشورها نیز می باشد.

از همین رو مردم افغانستان انتظار دارند تا پاکستان با درک از واقعیت های عینی منطقه، صادقانه تعهداتی را که در این نشست می سپارد به آن جدی عمل نماید.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha