صفحه اصلی | anis | سرمقاله | افغانستان را در آوردن صلح واقعاً کمک نمایید

افغانستان را در آوردن صلح واقعاً کمک نمایید

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
افغانستان را در آوردن صلح واقعاً کمک نمایید

گروه طالبان اخیراً طی خبرنامة از مقامات امریکا خواسته بودند که مذاکرات مستقیمی‎را با دفتر سیاسی این گروه در باره دستیابی به یک راه حل صلح آمیز در باره افغانستان برگزار کنند، اما ایالات متحده امریکادرخواست طالبان را برای گفتگوی مستقیم صلح با این کشور، رد می کند و می گوید که امریکا نمی تواند در مذاکرات صلح با طالبان به جای حکومت افغانستان بنشیند. الیس وایلز معاون وزیر خارجه امریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی در انستیتوت صلح واشنگتن روز جمعة گذشت گفت که ما در افغانستان مهمان دولت مستقلی که توسط سازمان ملل متحد و جامعه بین المللی به رسمیت شناخته شده است، حضور ما در افغانستان در توافقنامة همکاری های راهبردی و یک توافقنامه امنیتی دوجانبه تعریف شده است. معاون وزیر خارجه امریکا خاطرنشان کرده که زمان آن رسیده است تا درگیری ها پایان بیابد، زیرا راهی برای پایان درگیری وجود دارد، اراده برای پایان جنگ وجود دارد حمایت بین المللی برای آن نیز وجود دارد.

ایالات متحده امریکا در حالی به درخواست گروه طالبان برای مذاکرات مستقیم صلح، جواب رد میدهد که محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در دومین نشست پروسه کابل، طرح پیشنهادی صلح را بدون قید و شرط به طالبان پیشکش کرد.

همچنان در مصاحبة با شبکه امریکایی سی.ان.ان نیز گفت: صلح با طالبان برای آن که یک وفاق ملی و جهانی به وجود بیاید صورت می گیرد، طرحی که ما برای صلح با طالبان به این گروه پیشنهاد کردیم  از موقف ضعیف دولت نیست، بلکه برای گذاشتن نقطة پایان به جنگی است که مردم افغانستان از سال ها به اینسو آنرا تحمل می کنند.

هرچند طالبان به طرح صلح دولت افغانستان پاسخ روشنی نداده، اما آگاهان امور سیاسی به این باور اند که رئیس جمهور غنی منحیث مسئول درجه اول حکومت، واضح کرد، طالبانی که صلح می خواهند  دروازه های گفتگوهای صلح به روی شان باز است و جامعه جهانی و ایالات متحده امریکا نیز از روند صلح دولت افغانستان پشتیبانی و حمایت می کنند.

همچنان ناگفته نباید گذاشت که اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز در هفته گذشته تأکید کردند که طالبان باید پیشنهاد شان را برای مذاکرات صلح افغانستان ارائه کنند، اما حالا این مسأله بر می گردد به گروه طالبان که آیا از طرح پیشنهادی رئیس جمهور غنی استفاده کرده به زندگی عادی بر می گردند و از خشونت دست می کشند و یا اینکه به دستور بیگانگان به جنگ ادامه می دهند.

زیرا وزیر خارجه پاکستان با آنکه از طرح پیشنهادی رئیس جمهور غنی به طالبان استقبال کرد، اما بعداً تأکید کرد که هرگز منافع خود را قربانی منافع امریکا در منطقه نخواهد کرد و در برابر منازعه های منطقوی به اساس سیاست خارجی خود برخورد خواهد نمود.

حالا که با گذشت زمان حقانیت حکومت و مردم افغانستان برای کشورهای جهان و منطقه به اثبات می‎رسد، علاوه بر اجماع ملی، اجماع جهانی نیز در حال شکل گرفتن است، پس لازم است تا جهان مشترکاً ضرب الاجلی را به گروه طالبان و حامیان شان که منافع خود را قربانی منافع دیگران نمی کنند، تعیین نمایند و نه تنها به فشارهای نظامی بسنده کند، بلکه از گزینه های دیگر مانند وضع تحریم های اقتصادی و سیاسی، همچنان شامل ساختن این گروه و حامیان شان به فهرست سیاه و تشدید فشار های مضاعف سیاسی و نظامی و... کار گیرند، تا اینکه در عمل ثابت گردد که جهان واقعاً افغانستان را در برقراری صلح و ثبات، کمک و همکاری می نمایند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha