صفحه اصلی | anis | سرمقاله | تغییر حالت دفاعی به تعرضی

تغییر حالت دفاعی به تعرضی

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
تغییر حالت دفاعی به تعرضی

وزارت دفاع ملی افغانستان از ایجاد نیروی منطقوی خبر می دهد و هدف از ایجاد این نیروها را بهبود وضعیت امنیتی، فراهم آوری خدمات بهتر امنیتی برای مردم وتغییر حالت دفاعی نیروهای اردوی ملی، به حالت تعرضی می داند. نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان بعد از به عهده گرفتن تمامی مسئولیت های امنیتی، توانستند آزمون های بزرگی را در میدان های نبرد در برابر گروه های تروریستی، به دست آورند و دستاورد های کلانی را نصیب شوند. اما با آنهم بعد از عملیات های تصفیوی نقاط دوردست کشور و برگشت شان به مراکز و قرارگاه ها، دیده شده که دوباره سر و کلة گروه های تروریستی نمایان گردیده و دست به خشونت، اذیت و آزار باشندگان مناطق زده اند. وزارت دفاع ملی به خاطر تأمین امنیت مناطق دوردست و صعب العبور طرحی را زیر نام، قوت های منطقوی آماده کرده تا بر بنیاد آن حدود سی وشش هزار نیروی تازه نفس دیگر را تحت نام قوت های منطقوی، شامل اردوی ملی سازد. سخنگوی وزارت دفاع ملی می گوید، امر و حکم رئیس جمهور آماده است، اجرا شده و تنها کمیسیون مشخصی بالای تشکیلات این نیروها در وزارت دفاع ملی کار می کنند و بعد از تکمیل شدن آن، این پروسه آغاز خواهد شد.

هرچند پیش از این حکومت قبلی در یک اقدام مشابه برای مهار فعالیت های گروه های تروریستی، پولیس محلی را ایجاد کرد، اما دیده شد که موجودیت این نیروها در شماری از ولایات چندان نتایج قابل ملاحظه در قبال نداشت. وزارت دفاع ملی در حالی از ایجاد قوت های منطقوی خبر می دهد که همواره نیروهای دفاعی وامنیتی کشور به دلیل عدم حفظ ساحات تصفیه شده از گروه های تروریستی، مورد انتقاد قرار گرفته اند، اما وزارت دفاع ملی حالا به این باور است که در تشکیل این نیروها بیشتر سربازان سابق اردوی ملی حضور خواهند داشت و تحت فرمان اردوی ملی فعالیت خواهند نمود و مانند سربازان اردو از آموزش و تعلیم نظامی برخوردار و برای حفظ امنیت مناطقی که از وجود مخالفان مسلح دولت پاکسازی می گردد، به خدمت گرفته می شوند و خلاصه بخشی از اردوی ملی افغانستان محسوب می گردند.

هرچند مردم افغانستان از ایجاد چنین نیروهای مسلحی که خارج از چوکات نیروهای امنیتی و دفاعی کشور فعالیت دارند، دل خوشی ندارند، اما آگاهان امور نظامی به این باور اند، در صورتی که این نیروها تحت یک رهبری واحد به شکل درست سوق و اداره شوند و تحت فرمان وزارت دفاع ملی فعالیت نمایند، نتیجه خوبی در پی خواهد داشت، در غیر آن اگر مانند شماری از پولیس محلی، خیزش های مردمی و ملیشه ها در مناطق تحت کنترول شان دست به اذیت و آزار مردم بزنند، طبعاً نتایج ملموسی در قبال نخواهد داشت.

روی این اساس، بخاطر این که از قوت های منطقوی، استفاده مؤثر صورت گیرد، بایست در راستای جلب و جذب افراد این قوتها، دقت جدی صورت گیرد و از این افراد تضمین با اعتبار گرفته شود و مسئولانی که در رهبری این قوت ها قرار می گیرند، علاوه بر تحصیلات عالی و مسلکی، اشخاص صادق ومتعهد به منافع ملی کشور نیز باشند و همواره این قوتها از سوی مسئولان جزو تام های اردوی ملی در ولایات، کنترول و بررسی شوند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha