صفحه اصلی | anis | سرمقاله | صلح عادلانه یک ضرورت است

صلح عادلانه یک ضرورت است

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
صلح عادلانه یک ضرورت است

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در روز بزرگداشت ازنیروهای امنیتی و دفاعی ضمن قدردانی از آنان، به نهاد های امنیتی کشور گوش زد نمود که ذره یی غفلت آنان قابل تحمل حکومت وحدت ملی نمی باشد. رئیس جمهور غنی در نشستی که روز پنجشنبه به مناسبت روز نیروهای امنیتی و دفاعی تدویر یافته بود،گفت که نیروهای امنیتی افغانستان باعث ثبات افغانستان شده، که آنان کار ناممکن را ممکن ساخته و سبب ثبات کشور در حال جنگ شده اند. سرقوماندان اعلی قوای مسلح کشور، اظهار کرد که سیاست حکومت وحدت ملی سیاست دو جانبه است، هم حمایت همه جانبه از نیروهای امنیتی کشور وجود دارد و هم توجه به خانواده های شهدای نیروهای امنیتی بیشتر از پیش افزایش یافته است. رئیس جمهور غنی در این نشست از هماهنگی کم سابقه میان نهاد های امنیتی خبر داد و خاطر نشان ساخت که غفلت نهاد های امنیتی در سراسر کشور قابل تحمل دولت نمی باشد، همچنان رئیس جمهور کشور در مورد صلح گفت که پیشنهادات واضح صلح را در کنفرانس پروسه کابل با جرأت تمام و با اعتماد کامل بر نیروهای امنیتی و دفاعی خود، مطرح ساختیم و آنرا از موقف قدرت ارائه نمودیم.

رئیس جمهور غنی در حالی به نهاد های امنیتی و دفاعی کشور گوش زد می نماید که ذرة غفلت آنان قابل تحمل حکومت وحدت ملی نمی باشد که در دومین نشست پروسه کابل وی بسته پیشنهادی را بدون پیش شرطی بخاطر برقراری صلح در کشور به گروه طالبان مطرح کرد، زیرا حکومت وحدت ملی به دنبال یک صلح واقعی و پایدار با طالبان وخواهان مصالحه است، اما رئیس جمهور کشور در روز تجلیل از نیروهای امنیتی به این مسئله نیز اشاره نمود که این پیشنهادات را با جرأت تمام و با اعتماد کامل به نیروهای امنیتی و دفاعی کشور از موقف قدرت مطرح ساختیم.

روی این اساس حکومت وحدت ملی با توجه به درازا کشیدن جنگ و پیچیده شدن آن، همچنان استمرار جنگ و فعالیت های تروریستی که اغلب علل و عوامل بیرونی دارد، تلاش نموده تا تقابل منطقوی را به تعامل و همگرایی منطقوی مبدل کند و مانع جنگ های نیابتی و تحمیلی که هر روز از شهروندان بی گناه کشور قربانی می گیرد، شود و در پهلوی آن این را یک ضرورت میداند تا از کارنامه های ماندگار نیروهای امنیتی و دفاعی کشور که جانبازان راستین این سرزمین اند همه ساله در روز 9 حوت طی محافل با شکوهی، حمایت و قدردانی نماید، این حرکت های حکومت وحدت ملی نمایانگر این است که دولت افغانستان باور دارد  که صلح عادلانه یک امر الهی، وجیبه دینی و ضرورت ملی و اساسی مردم افغانستان است، زیرا ادامه جنگ زمینة بازی های استخباراتی، حضور و فعالیت گروه های تروریستی چند ملیتی و مافیایی مواد مخدر را مساعد می سازد، اما برقراری صلح به همه ناهنجاری های جامعه به ویژه قانون شکنی ها و... نقطة پایان می گذارد.

از این رو دولت افغانستان وجیبه دینی و ملی خود میداند که هم روند گفتگو های صلح را با مخالفان مسلح طی یک پروسه بین الافغانی دنبال کند و هم به تقویت و بلند بردن روحیة نیروهای امنیتی و دفاعی کشور که پاسداران حاکمیت ملی، تمامیت ارضی، استقلال و آزادی کشور اند، نیز توجه نماید، زیرا جنگ و صلح دوروی یک سکه اند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha