صفحه اصلی | anis | سرمقاله | افغانستان به صلح باور دارد

افغانستان به صلح باور دارد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
افغانستان به صلح باور دارد

دومین نشست پروسه کابل روز چهارشنبه با حضور نمایندگان بیش از 25 کشور و سازمان های بین المللی در کابل برگزار شد. هدف حکومت وحدت ملی از برگزاری این پروسه، تشدید و تسریع تلاشها برای افغانیزه کردن روند امنیت و صلح در کشور و جلب همکاری های منطقوی و جهان برای حمایت از آن بوده است، زیرا دولت افغانستان معتقد است که برای داشتن یک منطقه ای با ثبات، امن و مرفه نیاز به افغانستان امن و با ثبات می باشد. از همین جهت در کنفرانس دوم پروسه کابل، محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان بستة پیشنهادی ای را ارائه کردند که در آن از طالبان و پاکستان خواسته شده است که به روند صلح و مذاکره بپیوندند.

رئیس جمهور کشور در آغاز این نشست، صلح و پیشگیری از خون ریزی را یک وجیبه دینی وملی خواند و گفت: برای رسیدن به صلح، باید چارچوب سیاسی وضع شود که بر اساس آن آتش بس و اعتماد سازی شود، طالبان به عنوان یک حزب سیاسی به رسمیت شناخته شود، مسیر انتخابات آزاد و عادلانه باید هموار گردد. در دومین نشست پروسه کابل، برای بار نخست بسته پیشنهادی برای پیشبرد مذاکرات صلح  با گروه طالبان و پاکستان ارائه گردید که مهمترین ویژگی آن هم این است که دولت افغانستان برای مذاکره با طالبان هیچ پیش شرطی ندارد.

در این بسته پیشنهادی مشوق های جدی برای کشانیدن طالبان به پای میز مذاکره صلح در نظر گرفته شده و دولت می خواهد با ارائه این بسته طرح مذاکره با طالبان و پاکستان را برای پایان جنگ و جستجو یک راه حل صلح آمیز ومعقول در کشور بیازماید.

 دولت افغانستان در حالی بسته پیشنهادی را در نشست دوم پروسه کابل بدون پیش شرط به طالبان ارائه می کندکه در تازه ترین اقدام گروه طالبان، با انتشار خبرنامه ای برای مذاکرات صلح با امریکا، ابراز آمادگی کرده اند که این اقدام طالبان با واکنش های زیادی به همراه بود، اما مقامات دولت افغانستان می گویند، گروه طالبان هیچ راهی جز مذاکره با دولت افغانستان ندارند.زیرا امریکا هم به عنوان مهمترین حامی این دولت باور دارد که مذاکرات صلح باید بین الافغانی باشد ومستقیماً میان دولت افغانستان و طالبان صورت بگیرد.گفتنیست، ادامه جنگ در افغانستان دارد هر روز ابعاد مختلف را به خود می گیرد، به همین خاطر رسیدن به صلح و ثبات در کشور هر روز پیچیده و دشوار می گردد، تقویت، گسترش و استمرار جنگ و فعالیت های تروریستی در کشور، متأسفانه علل و عوامل بیرونی دارد که بر می گردد به بازیگران منطقوی و بین المللی.

روی این اساس، تا زمانی که این تضاد ها وجود داشته باشد، بی ثباتی و نا امنی همچنان دامنگیر افغانستان ومنطقه خواهد بود. مهم تر از همه اینکه کاری عملی پروژه های بزرگ منطقوی که همین اکنون در داخل خاک افغانستان آغاز شده در نبود امنیت، طبعاً ادامه این پروژه ها به چالش کشیده خواهد شد که نه تنها افغانستان، بلکه کشورهای منطقه نیز در نبود امنیت در افغانستان به رویا های که در قبال این پروژه ها به سر دارند، نخواهند رسید.

از همین رو، دومین نشست پروسه کابل مشخص ساخت که منافع مشترک کشورهای همسایه و قدرت های بزرگ در افغانستان کدام ها اند و دولت افغانستان در نهایت امر چه توقعات برای رسیدن به صلح پایدار از همسایه ها و جهان دارد؟زیرا ادامه این وضعیت و به بن بست کشیدن جنگ، نه تنها برای شهروندان افغانستان زیان بار است، بل در میان مدت برای منطقه و در درازمدت برای جهان اثرات غیر قابل پیشبینی را به بار خواهد آورد.

نظر به این تهدیدات و عواقب ناشی از به درازا کشیدن جنگ، باید گفت که وقتی برای صلح می کوشید، حتا در حالات که جنگ شدت می یابد، نباید از این هدف دوری جست، بگذارید همگان درک کنند که افغانستان به صلح باور دارد.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha