صفحه اصلی | anis | سرمقاله | توقع مردم از دو نشست پیشرو آمدن صلح و ثباد در منطقه است

توقع مردم از دو نشست پیشرو آمدن صلح و ثباد در منطقه است

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
توقع مردم از دو نشست پیشرو آمدن صلح و ثباد در منطقه است

حکومت افغانستان و ایالات متحده امریکا هردو تأکید دارند که طالبان هنوز فرصت دارند تا به مذاکرات صلح رو بیاورند و خشونت را کنار بگذارند. گروه طالبان در حالی بر روند صلح دعوت شده اند که قرار است در جریان این ماه دو نشست بین المللی راجع به روند صلح افغانستان یکی در کابل و دیگری در تاشکند برگزار گردد. حکومت وحدت ملی تلاش دارد تا از طریق دو گزینه صلح و ثبات را در افغانستان، کشوری که دارد پروژه های بزرگ منطقوی به ویژه تاپی در آن در حال اجرا است را، تأمین کند. گزینه نخست، در برگیرنده آغاز روند گفتگو های صلح با مخالفان مسلح دولت می باشد و گزینه دوم در برگیرنده این است، در صورتی که مخالفان مسلح دولت بر روند گفتگو های صلح حاضر نشوند، در هرکجایی افغانستان که باشند سرکوب می گردند، زیرا به عقیده حکومت وحدت ملی، استقرار صلح و ثبات یک امر ضروری پنداشته می شود و حکومت مسئولیت خود میداند تا از تمامیت ارضی کشور به هر قیمت که شود، پاسداری کند.

از سوی هم یک مقام ارشد وزارت خارجه امریکا نیز به صدای امریکا گفته که گروه طالبان هنوز هم فرصت دارند تا وارد میز مذاکرات صلح شوند، این مقام امریکا میگوید: پیام ما برای طالبان این است که دروازه مذاکرات صلح باز است، راه برای صلح وثبات با کرامت وجود دارد، آنعده از طالبانی که آماده اند از خشونت دست بکشند، روابط شان را با دهشت افگنان قطع کنندو قانون اساسی افغانستان را قبول نمایند، میتوانند در مذاکرات صلح شرکت کنند.

از این اظهارات چنان استنباط می گردد، در صورتی که طالبان به جنگ و خشونت ادامه دهند طبعاً در همکاری با نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، آنانرا سرکوب می کنند.

از اینرو باید گفت که موضوع مبارزه با تروریزم و روند صلح در افغانستان، دغدغه بزرگ برای افغانستان، منطقه  و جهان است که باید در کنفرانس های پیشروی، میکانیزم های جدید برای رد یابی عوامل جنگ و پایان خشونت ها در این کشور و راه حل های آن، طرح شود و به کشور های اشتراک کننده نیز مشخص گردد که منافع مشترک کشور های منطقه و جهان کدام ها اند و دولت افغانستان در نهایت امر چه توقعات برای بدست آوردن صلح از همسایه ها و جهان دارد.

هر چند ادامه جنگ در افغانستان ابعاد بیرونی دارد به همین دلیل رسیدن به صلح و ثبات در کشورما هر روز پیچیده تر و دشوار تر میگردد، اما در نشست های پیشروی باید دولت افغانستان به صورت واضح به کشور های همسایه، منطقه و جهان تفهیم نماید که ادامه این وضعیت به نفع هیچ کشور به ویژه همسایه های ما نیست، زیرا یگانه کشور هایی که نهایتاً از ادامه خشونت ها در این کشور، صدمه می بینند، همسایه های افغانستان خواهد بود، زیرا امروز با روی دست گرفتن پروژه های منطقوی، ایجاد منافع مشترک و همگرایی منطقوی تأمین امنیت کشور های ذینفع نیز با هم گره خورده است.   حکومت وحدت ملی در حالی تلاش هایش را برای برقراری صلح و ثبات در افغانستان گسترش داده که روز جمعه گذشته کار عملی پروژه تاپی در داخل خاک افغانستان رسماً در حضور سران کشور های عضو این پروژه، افتتاح شد و صدراعظم پاکستان، کشوری که همواره در ناامن ساختن افغانستان متهم است نیز اطمینان داد که در جهت تأمین صلح و ثبات در افغانستان متعهد است و پروژه تاپی را الگوی تقویت روابط میان کشور های منطقه دانست.

پس در این صورت لازم است تا کشور های همسایه، منطقه و جهان بخاطر برقراری صلح، ثبات و تأمین امنیت در این برهه حساس افغانستان را کمک و یاری رسانند، زیرا با تطبیق پروژه های بزرگ اقتصادی علاوه براینکه منطقه در میان مدت، متحول میگردد، امنیت وثبات نیز نه تنها در افغانستان، بل در منطقه  استحکام می یابد.

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha